Kristjan Asllani për 'Sportmediaset': Qëndroj te Interi, mezi pres ndeshjen kundër Italisë

Kristjan Asllani për 'Sportmediaset': Qëndroj te Interi, mezi pres ndeshjen kundër Italisë

Kristjan Asllani

Mesfushori i Interit dhe Shqipërisë, Kristjan Asllani ka dhënë një intervistë për “SportMediaset” pas fitores 3-1 të kombëtares së tij ndaj Azerbajxhanit, në miqësoren e fundit para finaleve të “Euro 2024”.

 “Kartëvizita e duhur për të sfiduar Italinë?

Po, e rëndësishme në këto ndeshje është të marrësh minuta. Kjo vlen shumë sidomos për ne që kemi luajtur pak më pak me klubet. Për fatin tim kam luajtur dy ndeshje 90-minutëshe, çka do të më ndihmojë për ritmin në Kampionatin Evropian.”

Ju jeni në një grup të komplikuar të Europianit…

Të gjithë na vendosin të fundit në grup, por ne arritëm në Kampionatin Evropian me shumë djersë. Kjo është hera e dytë në historinë tonë. Sigurisht që do të hyjmë në fushë duke u përpjekur t’i vëmë në vështirësi të tjerët. E dimë që kemi pak shanse, por do të përpiqemi t’i shfrytëzojmë ato. Duhet të angazhohemi, të luajmë me zemër edhe për fansat tanë të zjarrtë.

 Ju do të luani kundër Italisë, por edhe ndaj shumë bashkëlojtarëve të Interit…

Jam i lumtur që do të përballem me ta. Sigurisht që jam lidhur shumë me ta dhe iu uroj më të mirat. Ndoshta do ta kalojmë bashkë grupin, kush e di (qesh). Shakatë mënjanë, mezi po e pres ndeshjen e parë të Europianit. Ne folëm për këtë me lojratët e tjerë tek Interi, bëra shaka më së shumti. Kur dolën grupet e Europianit ishim në aeroplan dhe më pas nisëm batutat, por siç thashë, mezi pres të përballem me Italinë.

Jeni mesfushori më i mirë i Serie A për sa i përket përqindjes së pasimeve të suksesshme mes atyre që kanë bërë më shumë se 500 të tilla…

Statistikë e mirë, jam i lumtur. Janë çmime të vogla, por unë po vazhdoj të punoj, duke mësuar nga lojtarët shumë të fortë qëkam në ekip. Gjithçka që duhet të bëj është të luaj këto ndeshje në Europian dhe të jap më të mirën time, pastaj do të shohim.

Sa bukur ishte fitimi i titullit në derbi?

Shumë bukur, pastaj kam qenë gjithmonë tifoz i Interit. Ylli i dytë me fitoren në derbi na bëri mjaft të lumtur. Grupi ishte i fortë dhe kompakt, titulli na shpërbleu për punën që kemi bërë gjatë gjithë vitit.

Sezonin e ardhshëm, përveç titullit duhet synuar edhe Champions League…

Sigurisht, Interi duhet të synojë gjithmonë të fitojë sa më shumë trofe të jetë e mundur. Le të shohim, tani është kombëtarja. Mezi pres t’i shoh përsëri djemtë e Interit. Flasim shpesh dhe jam i lumtur që bëj pjesë në një grup të tillë të bashkuar.

A dëshironi më shumë hapësirë sezonin e ardhshëm?

Do të shohim për këtë, pasi gjithmonë kam thënë se duhet të punoj dhe më pas, kur trajneri më thërret në veprim, duhet të jem i gatshëm të jap më të mirën time.

A do të qëndroni 100% tek Interi sezonin e ardhshëm?

Unë jam lojtar i Interit dhe ndihem shumë i lumtur aty. Falënderoj klubin, sepse këtë vit, por edhe vitin e kaluar më ka ndihmuar në mënyrë të pabesueshme. Prandaj mund të ndihem i lumtur që jam në një nga skuadrat më të mira në botë. Më duhet të punoj, të punoj dhe të punoj, por patjetër që do të mbetem zikaltër.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Juventusi prezanton fanellën e sezonit të ri

FOTO/ Juventusi prezanton fanellën e sezonit të ri