Kriza e çmimeve ul fuqinë paguese të kredive nga klientët! BSH: Pas një viti në rënie në prill huatë me probleme u rritën me 0.2%

Çmimet e larta kanë nisur të japin efektet e para në shlyerjen e kredive, pasi për herë të parë pas më shumë se një vit në rënie të vazhdueshme, në prill është regjistruar rritje e kredive me probleme. Sipas të dhënave të fundit të Bankës së Shqipërisë kreditë me probleme në muajin prill regjistruan shifrën e 5.4%, nga 5.2% që ishin në muajin mars.

Në total sipas statistikave të Bankës qendrore në prill, totali i kredisë së dhënë për ekonominë ishte 689,9 miliardë lekë dhe nga këto me probleme rezultojnë 37.2 miliardë lekë. ndërsa në muajin mars kreditë e këqija ishin në vlerën e 35.5 miliardë lekë.

Frika se kriza e çmimeve do të rriste kreditë me probleme, pasi do të ulte fuqinë paguese të qytetarëve dhe të bizneseve u pranua edhe nga vetë bankat e jo-bankat, pasi menjëherë nisën të merrnin masa për të shtrënguar standardet e kredidhënies. Në raportin e kaluar të Bankës së Shqipërisë, për kreditimin në tremujorin e parë të vitit, thuhej se standardet e kreditimit në tremujorin e parë të këtij viti u shtrënguan për biznesin e vogël dhe të mesëm, për shkak se bankat ndjehen të rrezikuara nga situata ekonomike, dhe i druhen uljes së aftësisë paguese të këtyre bizneseve.

Shtrëngimi i kushteve të kredisë ka bërë që bankat të japin më pak kredi, pavarësisht se kërkesa për hua ka qenë e lartë.

“Shtimi i pasigurive, si pasojë e ecurisë së çmimeve në tregjet ndërkombëtare e ato vendase, ka nxitur bankat të jenë disi më konservatore ndaj këtij segmenti të biznesit. Kujdesi i shtuar i bankave në kreditimin e bizneseve, u reflektua edhe në një shkallë më të ulët miratimi kredish në tremujorin e parë. Shtimi i kërkesës për kredi nga bizneset në tremujorin e parë të vitit, sipas gjykimit të bankave, u ndikua kryesisht nga nevojat më të larta për financimin e inventarëve dhe kapitalit qarkullues, për financimin e investimeve, si dhe për ristrukturimin e kompanive”, thuhej në raport. 

Po ashtu bankat kanë ulur edhe tolerancën ndaj kredidhënies për këtë segment të biznesit, për shkak të pasigurisë në çmime e tregje.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara