Kriza e energjisë po ‘djeg’ buxhetin! Qeveria jep fondin e dytë 8 mld lekë për KESH për të përballuar situatën

Kriza e energjisë po ‘djeg’ buxhetin! Qeveria jep fondin e dytë 8 mld lekë për KESH për të përballuar situatën

Foto ilustruese

Si pasojë e thellimit të krizës energjetike, qeveria ka miratuar fondin e dytë për KESH për të siguruar likuiditet dhe për të përballuar importet e kushtueshme. Në fletoren zyrtare është publikuar vendimi i qeverisë ku në dispozicion të KESH vihet pagesa e dytë prej 8 miliardë lekësh për të përballuar furnizimin me energji, pavarësisht çmimeve të larta të importit. Ky fond përballohet nga buxheti i vënë në dispozicion për sektorin energjetik në kushtet e krizës globale.

Ky është transhi i dytë që miratohet për t’ju thënë KESH, ndërsa më herët me vendim të datës 29 korrik 2022, u miratua edhe pagesa e parë po në vlerën 8 miliardë lekë. Në total qeveria ka vënë në dispozicion të Korporatës Elektro-energjetike për këtë vit për të përballuar krizën e energjisë 28 miliardë lekë, ndërsa deri më tani  vlera e importeve të energjisë nga bursa ndërkombëtare nga janari deri më tani e ka kapërcyer shifrën prej 300 milionë eurosh.

Gjatë këtij viti çmimi për megavat ka arritur mbi 1 mijë euro, ndërsa vlera më e lartë me të cilën është importuar energjia nga KESH ka qenë 521 euro një megavat.

Prej janarit të këtij viti e deri më tani janë importuar mbi më shumë se 300 milionë euro energji elektrike nga KESH, ndërkohë që çmimi për megavat ka arritur në shifra rekord prej mbi 500 euro. Rreth 50 milionë euro janë shpenzuar për të garantuar furnizim me energji elektrike vetëm në 2 javët e para të muajit gusht.

Për të shmangur rritjen e mëtejshme të faturës financiare për të blerë energji, qeveria ka vendosur që prej 1 tetorit të gjitha familjet që konsumojnë mbi 800 kilovat në muaj do të paguajnë 42 lekë për kilovat dhe jo më 9.5 lekë/kilovati siç aktualisht po ndodh.

Vendimi i Qeverisë

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Opozita padi në Kushtetuese për tatimin për profesionet e lira, Tabaku: Të shfuqizohet, shpresojmë të merret një vendim në të mirën publike

Opozita padi në Kushtetuese për tatimin për profesionet e lira, Tabaku: Të shfuqizohet, shpresojmë të merret një vendim në të mirën publike