Rama në Vjenë për krizën në Bjellorusi/ Misioni Amerikan në OSBE: E vlerësojmë për iniciativën! Lukashenko të pranojë ofertën për dialog mes palëve

Rama në Vjenë për krizën në Bjellorusi/ Misioni Amerikan në OSBE: E vlerësojmë për iniciativën! Lukashenko të pranojë ofertën për dialog mes palëve

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim

TIRANË- Misioni Amerikan në OSBE ka vlerësuar iniciativën e Edi Ramës, në cilësinë e kreut të OSBE-së, për zgjidhur krizën në Bjellorusi. Teksa ka shpërndarë foto nga takimi i Ramës me Stephen Biegun, zëvendës sekretar i shtetit SHBA-së, vihet theksi në nevojën për një dialog konstruktiv mes palëve për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi.

"Falënderojmë Edi Ramën për iniciativën e tij dhe i kërkojmë qeverisë së Bjellorusisë të pranojë ofertën e tij për të angazhuar në dialog të gjithë palët e interesuara. Siç deklaroi Rama, dialogu i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi", shkruhet në deklaratë, e cila është shpërndarë më pas nga ambasadorja e SHBA- së Yuri Kim.

Postimi i plotë 

Ky reagim vjen vetëm pak orë pas vizitës së Ramës në Vjenë, ku do të marrë pjesë në Këshillin Special në fokus të së cilit do të jetë zhvillimet e fundit në Bjellorusi.

Po çfarë ka ndodhur në Bjellorusi? Liderët e Europës vendosën që të mos njihnin zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi, të cilat nxjerrin fitues Alexandër Lukashenko, duke iu përgjigjur kështu thirrjes së opozitës në Bjellorusi, teksa vendi u përfshi nga protestat ku pati viktima, të plagosur, por edhe një numër të lartë arrestimesh. Nisur nga kjo, OSBE e drejtuar nga kryeministri Edi Rama më 17 gusht propozoi për të vizituar Bjellorusinë për të ndërmjetësuar për zgjidhjen e krizës.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loran: 28/08/2020 09:26

  Kta jan ber te qesh megjithmend

  Përgjigju
 • Halili: 28/08/2020 00:22

  Bravo amerika. Shume bukur e mbeshtesni kryeministrin tone. Bazhdoni keshtu. Ishalla nuk ua fut sic ka futi gjermanit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot