Tërmeti/ Kryebashkiakja e Laçit në Report Tv: Ka përfunduar lagjja me 500 apartamente, për ndërtimin e spitalit punohet me tre turne! Inxhinieri Beqaj: Po bëhet punë me cilësi për ndërtimet e reja

Sot shënohen 2 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, ku mbetën të vdekur 51 persona, ndërkohë që mijera banesa u shkatërruan. Pasojat e tij, ende i vuajnë sot qytetarët të cilët nuk kanë ende një strehë. Në qytetin e Laçit, i cili ishte edhe nga më të dëmtuarit, sa i përket shkatërrimit të banesave, kanë përfunduar së ndërtuari 500 apartamentet, të cilët priten që së shpejti t’u kalojnë banorëve. Kështu tha në një intervistë për Report Tv, Majlinda Cara, kryetarja e bashkisë së Laçit, e cila shtoi se procesi i rindërtimit po ecën me ritme të shpejta. Sa i përket ndërtimit të spitalit të Laçit, Cara tha se po vazhdojnë punimet, por për shkak të disa procedurave administrative nga Ministria e Shëndetësisë, u vonua nisja e ndërtimit. Tashmë, shtoi ajo po punohet me tre turne.

‘Procesi i Rindërtimit në Kurbin ka ecur me ritme të shpejta për shkak se sot bëjnë 2 vite nga dita e tmerrshme. Fatmirësisht nuk patëm viktima në qytetin e Laçit, por patëm dëme të mëdha materiale. Procesi po vijon dhe po punohet me fondet e qeverisë shqiptare si dhe nga donacionet. Dëmet e tërmetit po i rikthejmë në mundësi zhvillimi. Ka përfunduara lagja e parë me 500 apartamente. Janë vetëm proceduarat administrative, që t’u kalojnë shtëpitë qytetarëve. Në spitalin e Laçit po vazhdojmë punimet për shkak të disa procedurave administrative nga Ministria e Shëndetësisë, që ka vonuar disa procedura. Tashmë po punohet me 3 turne dhe shumë shpejt do të përfundoj, gjithë procesi i rindërtimi në vitin 2022. Vjeshta nuk do ketë asnjë gjurmë të tërmetit.’- tha Cara.

Për inxhinierin e ndërtimit, Gezim Beqaj, procesi i rindërtimit nuk ka të bëjë me shpejtësinë e mbarimit të ndërtesave, por më cilësinë e ndërtimit të tyre. Beqaj tha se me atë që ka vënë re, cilësia e ndërtimit është shumë e mirë, duke shtuar se vonesa shkakton edhe vetë projekti e procedurat administrative.

‘Po bëhen punë me cilësi në ndërtimet e reja. Tani i kanë thirrur mirë mendjes, plus politika ka deklaruar se do të ketë ngarkesë llogarie. Nuk është kaq e thjeshtë, vetëm pjesa e ndryshimit të tokës nga tij që i merret, studimet çdo gjë, do kohën e vete që nuk mund të shihet nga qytetarët. Rëndësi ka të bëhet mirë pasi janë banesa, nuk mund të themi, sot, nesër. Janë zona të reja çdo gjë u bë nga e para. Nuk mund të ecet me vrap, besoj unë 4-5 muaj i merr projektimi.’- tha Beqaj.

Nga ana tjetër Beqaj, kërkoi nga ligjvënësit që të krijohet urdhëri i inxhinerit.

‘Shteti, ligjvënësi të krijojë urdhrin e inxhinerit dhe të bëhet mirë. Ne kemi bërë një draft-ligj, na kanë insistuar ata, pa asnjë subvencion nga shteti dhe kemi bërë një ligj shumë të mirë, miratimi i këtij ligji, krijimi i urdhërit të inxhinerit. Probleme me objekte ku mungonte cilësia inxhinierike. Ky është hapi i parë, hapi i dytë është të gjendet mënyra dhe format për institutin e ndërtimit, të bëjnë zbulime shkencore.’- tha Beqaj.

 

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hajdar: 27/11/2021 01:20

    Te thote kryetarja se nuk ka gje ne dore per shtepite e turkut Mos te kete turp e te thote se po presin erdoganin per gjasme ceremonine e dorezimit. Jo po dokumentat jo po su ka lidh ujesjellesi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kryemadhi në SPAK/ Juristi Romeo Kara në 'Studio Live': Së shpejti do ketë një akuzë! Edhe 'Metamorfoza' ka lidhje me Metën

Kryemadhi në SPAK/ Juristi Romeo Kara në 'Studio Live': Së shpejti do ketë një akuzë! Edhe 'Metamorfoza' ka lidhje me Metën