Kryegjykatësi i Vlorës në vetting, KPK: Ndërtoi shtëpi pa leje në Sauk! Dyshime për blerje fiktive të apartamentit në Tiranë (VIDEO)

TIRANË - Vettingu për pasurinë e kryegjyqtarit të Vlorës rezulton me probleme përgjatë prezantimit të trupës gjykuese në seancën dëgjimore.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit tha se në vitin 2015 kryegjykatësi i Vlorës ka blerë 1400 m2 tokë në Sauk. Në këtë tokë, gjyqtari ka ndërtuar një shtëpi pa leje, të cilën e ka futur në proces legalizimi. Por sipas KPK-së, kjo pronë (kontrata për pronën) nuk përputhet me deklaratat e pasurisë ndër vite. 

Sipas Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, nga viti 2004 deri në vitin 2016 gjyqtari Skënder Haluci nuk ka deklaruar llogaritë bankare të gruas.

Trupa gjykuese e KPK-së tha se nga gjetjet e tyre, nga rezultuar se kryegjyqtari i Vlorës ka edhe një apartament 106 m2 në Tiranë, por sipas tyre, banesa është blerë nga gjyqtari me vlerë më të ulët seç e ka blerë fillimisht personi që ia shiti. Pra dyshimet e KPK-së janë se vlera në kontratë të ketë qenë fiktive, shumë më e vogël sesa ajo që realisht është paguar.

KPK u shpreh se nga viti 2012-2014, Skënder Haluci nuk justifikon shpenzimet për studimet që vajza e tij ka kryer në Angli.

KPK tha se Skënder Haluci ka edhe një makinë tip Benz me vlerë 400 mijë lekë, me burim pagën e marrë ndër vite. Por edhe për këtë makinë - tha trupa e KPK-së, bilanci i blerjes ka qenë negativ, çështje e cila do të vlerësohet më tej deri në vendimmarrje. 

Skënder Haluci është në krye të Gjykatës së Vlorës prej vitit 2010 dhe rezulton se ka marrë edhe dëmshpërblim si i përndjekur politik. 

Një ditë më parë, Haluci kishte kërkuar ndryshimin e trupës gjykuese, por kërkesa është rrëzuar sot në nisje të senacës dëgjimore në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Edhe sipas inspektoratit të pasurive kryegjyqtari Haluca nuk justifikonte dot pasuritë, ndërsa pritet tashmë vendimi nga KPK.

1583232620_haluci1.jpg

Skënder Haluci

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ardi skendaj: 03/03/2020 20:16

  Gerrmo Tare gerrmo se qenin e ngordhur do gjeni

  Përgjigju
 • 15-katshi: 03/03/2020 16:48

  Si nuk ju vjen turp ! Merreni per më shume se dy vjet me Halucin per pasurine e tij dhe nuk i publikoni ngjarjen e vitit 2016 para hotel 15-kateshi ku i futi Tan Gjermenit 7 thika ne trup !

  Përgjigju
 • Fier: 03/03/2020 16:27

  E shkterruane vlonjate Vlorene qe nga minje te thjeshte te fshatarëve e deri në skafe e gjyqtare

  Përgjigju
 • erla: 03/03/2020 15:24

  pu pu puuuuuuuuu ky eshte ushtar i birishes oooooooo kpk hale...ca pret me per ta qeruar nga sistemi!!!

  Përgjigju
 • x..: 03/03/2020 14:38

  Ky hardhuca ska nevoje per veting duhet te largohet nga drejtesia dhe te zevendesohet me te rij te pa komprometuar

  Përgjigju
 • Selenice: 03/03/2020 12:57

  Qelbesire fundurrine

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Shefi i NATO-s: Kemi stërvitur ukrainasit që nga viti 2014! Ne do ta mbështesim Kievin deri në fund

Shefi i NATO-s: Kemi stërvitur ukrainasit që nga viti 2014! Ne do ta mbështesim Kievin deri në fund