Kryeministri italian: Do të dërgojmë 450 trupa në Mosul

Italia do të dërgojë sa më shpejt 450 ushtarë për të mbrojtur digën e Mosulit në veri të Irakut, pranë qytetit të pushtuar nga Shteti Islamik.

Deklarata u bë nga kryeministri italian Matteo Renzi, i cili tha se kjo do të bëhet me qëllim për të mbrojtur këtë kantier, për të cilën një ndërmarrje italiane ka fituar një tender.

“Tenderi për konsolidimin e digës u fitua nga një shoqëri italiane dhe do të dërgojmë në vend 450 trupa në brigjet amerikane për të ndihmuar në mbrojtje”, konfirmoi dje kryeministri në “Porta a Porta”, një emision televiziv.

Diga ndodhet në qendër të një zone të rrezikshme.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ben Andoni: Alibeaj vs Alibeaj