Kryeministri serb Vuçeviç: Jemi të përgatitur të bëjmë kompromise me Kosovën

Kryeministri serb Vuçeviç: Jemi të përgatitur të bëjmë kompromise me Kosovën

Kryeministri i Serbisw Milos Vuçeviç

Qeveria e re e Serbisë duket se është e përgatitur të bëjë "kompromise" me Kosovën’, tha në një intervistë kryeministri Milos Vuçeviç.

Përpara një takimi të profilit të lartë midis presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në Bruksel të mërkurën, Vuçeviç siguroi se Beogradi ishte gati të negocionte pavarësisht një ndezjeje të tensioneve të fundit midis fqinjëve.

"Ne jemi gati të bëjmë marrëveshje dhe kompromise, kompromise që do të thotë se asnjëra palë nuk është një fitues absolut ose një humbës absolut", tha Vuçeviç, i cili mori detyrën në maj pas një fitoreje dominuese në votime në fund të vitit të kaluar nga Partia Progresive Serbe në pushtet. 

Vuçeviç është zyrtarisht kreu i qeverisë në Serbi, por konsiderohet kryesisht si vartës i Vuçiçit, i cili ka drejtuar vendin për më shumë se një dekadë.

Bisedimet në Bruksel vijnë me tensionet që u ndezën midis Serbisë dhe Kosovës për muaj të tërë pasi qeveria e Prishtinës e bëri euron monedhën e vetme ligjore dhe e nxori të jashtëligjshëm dinarin serb në territorin e saj.

Masa pasoi rënien e negociatave të mbështetura nga BE dhe SHBA midis dy palëve dhe ripërtëritjen e trazirave në zonat me shumicë serbe në të gjithë Kosovën veriore.

Armiqësia midis Kosovës dhe Serbisë është ndezur që nga lufta midis forcave serbe dhe kryengritësve shqiptarë etnikë në fund të viteve 1990, që shkaktoi një ndërhyrje të NATO-s kundër Beogradit, i cili e sheh Kosovën si një rajon të shkëputur.

Prishtina shpalli pavarësinë në vitin 2008, një lëvizje që Serbia ka refuzuar ta pranojë.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

E kryer/ Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

E kryer/ Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri