Kryeministrja e Finlandës: Evropa nuk është sa duhet e fortë pa SHBA-në

Kryeministrja e Finlandës: Evropa nuk është sa duhet e fortë pa SHBA-në

Sanna Marin

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin ka bërë thirrje që Evropa të ndërtojë aftësitë e veta të mbrojtjes në vazhdën e luftës në Ukrainë, duke thënë se pa ndihmën e SHBA-së ajo nuk është mjaft e qëndrueshme.

“Duhet të sigurohemi që jemi më të fortë”, tha Marin në Sydney të premten.

“Dhe do të jem brutalisht i sinqertë me ju, Evropa nuk është mjaft e fortë. Ne do të ishim në telashe pa Shtetet e Bashkuara.”

Vërejtjet e saj erdhën si përgjigje ndaj një pyetjeje në lidhje me përgjegjësinë e Kinës për të frenuar Rusinë. Marin tha se ndërsa Kina mund të luajë një rol, nuk duhet të mbështetemi vetëm në këtë.

Marin këmbënguli se Ukrainës duhet t'i jepet çfarëdo që duhet për të fituar luftën, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara kanë qenë thelbësore në furnizimin e Kievit me armë, financa dhe ndihmën humanitare të nevojshme për të zbehur përparimin e Rusisë.

“Ne duhet të sigurohemi që po i ndërtojmë gjithashtu ato aftësi kur bëhet fjalë për mbrojtjen evropiane, industrinë evropiane të mbrojtjes, dhe duke u siguruar që ne mund të përballemi në lloje të ndryshme situatash,” tha ajo.

Marin tha se kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, prioriteti i shumicës së finlandezëve ndryshoi "brenda natës".

“Derisa Rusia pushtoi Ukrainën, prioritetet e Finlandës ishin të kishte marrëdhënie dypalëshe pune me Rusinë dhe të ishte partner i ngushtë me anëtarët e NATO-s, por jo të ishte anëtare, tha ajo. "Kjo ishte mënyra më e mirë për të siguruar kombin tonë.", u shpreh Marin.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për t'u bashkuar me aleancën në maj, por po presin që Turqia dhe Hungaria të ratifikojnë kërkesat e tyre , të cilat janë miratuar nga 28 vendet e tjera në grup. Në qershor, Putin paralajmëroi se nëse NATO do të instalonte infrastrukturë ushtarake në Finlandë dhe Suedi, Moska do të ishte e detyruar të përgjigjet në mënyrë simetrike dhe të ngrinte të njëjtat kërcënime për ato territore ku janë shfaqur kërcënime për ne.

I pyetur se cili ishte skenari më i mundshëm në lidhje me kërcënimet e paraqitura nga Rusia ndaj Finlandës, me të cilën ajo ndan një kufi 1,300 km, Marin tha:

"Ne kemi forca të gjera ushtarake, kështu që nuk presim që ata të angazhohen në atë llogari dhe ne" nuk shoh asnjë veprim ushtarak pranë kufirit finlandez.”

"Por sigurisht që ne jemi të përgatitur për lloje të ndryshme sulmesh hibride që mund të shohim."

“Ne po përgatitemi për lloje të ndryshme të sulmeve kibernetike… po përgatitemi për lloje të ndryshme sulmesh hibride, për keqinformim.”

Në gusht, hakerët rusë morën përgjegjësinë për një sulm në shërbimet në faqen e internetit parlamentare të Finlandës, si dhe një faqe tjetër shtetërore finlandeze, duke shkruar në Telegram se kishte vendosur të bënte një vizitë 'miqësore' në Finlandën fqinje, autoritetet e së cilës janë kaq të etur për t'u bashkuar me NATO-n”, raportoi YLE .

Të shqetësuar nga perspektiva e sulmeve të tjera hibride, duke përfshirë migrimin masiv të armatosur, partitë kryesore politike të Finlandës kanë mbështetur një propozim për të ndërtuar një gardh përgjatë pjesëve të kufirit të vendit me Rusinë.

Vendi është gjithashtu i shqetësuar për kalimet e paligjshme në shkallë të gjerë pasi burrat rusë ikin nga masa e mobilizimit. Rreth 40,000 rusë kanë hyrë në Finlandë që nga fillimi i luftës, sipas ministrit të Jashtëm, Pekka Haavisto.

Finlanda kohët e fundit pezulloi vizat turistike për qytetarët rusë.  Finlanda, e cila ka një popullsi prej 5.5 milionë banorësh, ka ende rekrutim ushtarak për burra dhe ka një forcë trupash të kohës së luftës prej 280,000 trupash, me 870,000 të trajnuar si rezervistë. Ajo shpenzon 2% të PBB-së për mbrojtje, një përqindje më e lartë se shumica e anëtarëve të NATO-s. Vendi luftoi dy luftëra kundër Rusisë në vitet 1940, në të cilat vdiqën 100,000 finlandezë .

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Ulja e çmimit të ‘Internet Roaming’ mes Evropës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuam në samitin historik të dhjetorit në Tiranë

Ulja e çmimit të ‘Internet Roaming’ mes Evropës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuam në samitin historik të dhjetorit në Tiranë