Kryepeshkopi Janullatos infektohet me COVID-19! Mbërrin në spitalin grek brenda një kapsule (VIDEO)

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë Anastas Janullatos rezultoi pozitiv me COVID-19.

Një avion ambulancë i ushtrisë u nis nga Greqia për në Tiranë për ta marrë kryepeshkopin në spital drejt Athinës. Sipas informacioneve, Janullatos ka simptoma t ëlehta.

Në 27 qershor Kryepeshkopi 91-vjeçar u operua në zemër.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:07
Mesazhi i Janullatos përpara se të nisej për trajtim në Greqi: Nëse jetojmë e nëse vdesim, të Zotit jemi

Kryepeshkopi i Kishës Autoqefale Shqiptare, Anastas Janullatos ka lënë një mesazh prekës para ikjes në Athinë. Ai mbërriti në spitalin Evangelismos i futur brenda një kapsule.

Janullatos thotë se pjesëmarrja në dhimbjen e përbashkët është dhuratë e Perëndisë teksa kërkon mos krijohet shqetësim.

Në fund me një fjali prekëse ai thotë se edhe nëse jetojmë, edhe nëse vdesim, të Zotit jemi.

"Pjesëmarrja në dhimbjen e përbashkët është dhuratë Perëndie. Mos u shqetësoni, gjithçka do të kalojë. Edhe nëse jetojmë, edhe nëse vdesim, të Zotit jemi", tha Kryepeshkopi Anastas, ndërsa u largua për në spital.

Ora 22:55
Pamjet kur Kryepeshkopi Janullatos mbërrin në spitalin grek brenda një kapsule

Ky është momenti kur kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë Anastas Janullatos ka mbërritur në Greqi.

Nga pamjet, Janullatos ka mbërritur në Greqi i kapsuluar. Ai ka rezultuar pozitiv me koronavirus më herët gjatë ditës së sotme. Mësohet se ai ka qenë në gjendje të mirë shëndetësore.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento

Komente

 • llambi: 12/11/2020 11:57

  Hajde pac kemben e mbare tjua ngjitesh gjithe grekeve e te veni te theosi juaj sa me shpejte se mbi toke si duheni as dreqit.Kjo svlen per "greket" qe flasin shqip ne greq

  Përgjigju
 • Jani: 12/11/2020 11:05

  Janulla ashte policise sekrete te Greqise dhe ne Shqiperi ka bere ate qe donte Greqia ne dhe ata ne mes Shqiptarve

  Përgjigju
 • Kush me thote ...?: 12/11/2020 09:41

  Nuk jam i besimit ortodoks, por i perulem c'do besimi fetar. Duke jetuar ne nje vend ortodoks, ku dhe kombesija varet dhe e formuar nga besimi fetar, kam vene re nje 'ligj'te kishes ortodokse. Kur zgjidhet kryepeshkopi, duhet te mbeshtetet plotesisht nga te pranismit ne meshe (kur behet njoftimi) brenda ne kishe. Ne qofte se vetem nje ze i vetem e kundershton kete zgjedhje, atehere menjehere rrezohet zgjedhja e atij peshkopi. Lutem kush eshte i besimit ortodoks te me kundershtoje nese nuk eshte keshtu. Mirepo ne zgjedhjen e kryepeshkopit ''tone'' ne Tirane, jane akoma videot ne YouTube se ne c'thirrje ne kundershtim per kete zgjedhje u be kryepeshkop ky njeri. Ne kundershtim te plote te rregullave ortodokse. A do gjeje qetesi shpirti i tij kur t'i dorezohet perendise se fene qe ai predikon e ka shkelur me te dyja kembet ???

  Përgjigju
 • Myslimani: 12/11/2020 08:41

  Ky eshte nje plak i mbrekullushem dhe shqiperin e ka ne zemer te gjidh ju qe shani jeni njerez te pa formuar dhe tju vij turp ..respekte te vecanta per ket plak te mire dhe e pershendes MYSLIMANI..!

  Përgjigju
 • Bledi: 12/11/2020 07:20

  Vafsh ne Ferr o legen ti dhe gjith rraca jote e ndyre , me gjithe minoritaret e qelbur.

  Përgjigju
 • ortodoksi autoqefal: 12/11/2020 00:32

  SHQIPTARET donin qe ta hiqnin qafe kete prift grek nga kisha jone autoqefale,,,lufte e madhe u be ,,,por janulla nuk donte te ikte nga shqiperia,,,biles mori dhe nenshtetesine shqiptare,,,zoti i pa te gjitha keto dhe e denoi,,,,, thoni pastaj qe nuk ka zot....

  Përgjigju
 • ora news: 12/11/2020 00:28

  PO keta politikanet tane mor aman ,,,si nuk i ze covidi se po pelcasim......

  Përgjigju
 • ymeri: 12/11/2020 00:27

  PO SI NUK TE MPROJTI PERENDIA TY O URATE,,,,,TI JE NJERI I ZOTIT,,,,DHE I URONI BESIMTARET ORTODOKSE ,,,JU RUAJTE PERENDIA,,......SI DUKET PASKE BERE CA MEKATE O URATE,,,PRANDAJ TE LESHOI PERENDIA NE KRAHET E COVIDIT....

  Përgjigju
 • Epiri i Jugut: 12/11/2020 00:24

  Ky jevgu duhet te shikonte epirin e jugut qe te bashkohej me Shqiperine. Eleminimi i agimit te arte qe krijoj spji i tij eshte vetem fillimi. Ka shume qe te paguaje ky po ne ate gjendje qe shihet, aha iku ky nje me pak. Jevgje te tjere si ky jevgu, do te paguajne ate qe ndertuan soji e sorollopi i tij kunder Shqipetarve.

  Përgjigju
 • Bobi: 11/11/2020 23:34

  Janulle shkofsh te te shumtit. Tirhiq dhe komen zvarr e merr me vete dhe Sali qenin, mona baxhellen e like pemthymin

  Përgjigju
 • Ateist: 11/11/2020 23:24

  Sherim te shpejte!

  Përgjigju
 • Enis Deda: 11/11/2020 15:06

  Kush osht janullo mo i qifsha robt si gjith njerezit tjere esht. Po ata te shkretet qe po shofim perdite ke spitalet tone ti leme te vdesin? Mos boni diference ke njerzit. Kete zoti e rujt si gjith te tjeret, asgjo me teper.

  Përgjigju
 • Arben: 11/11/2020 14:09

  Nga ana njerezore i uroj sherim te mbare zoteris por si i huaj ne krye te kishes autoqefale shqiptare ky ska pse te jet ne tirane, ky ska humb gjë në shqipëri, le të rri ne athine.

  Përgjigju
  • Izdalini: 11/11/2020 17:39

   Nga ana njerzore shpresojm të bëhet mirë se rob Zoti është edhe ky por ky ndodhet në Shqipëri sepse çapont në fakt janë të ardhur nga rumania dhe greqia, i kapën me shqelma në vëndet e tyre dhe erdhën në shqipëri që të shpëtonin dhe vendosën që edhe prifti të mos ishte shqipëtare. Kaq e thjeshtë është.

 • Pelioni: 11/11/2020 14:02

  Like floriri dhe Mona Baxhella nuk e shoqëruan Janullen.Te shkuara kryepeshkopit Janullatos.

  Përgjigju
 • Dhimitri: 11/11/2020 14:01

  Ju shendoshe se ky e la ket bote dhe beri mire se shkoje atje nga erdhi dhe te ngordhin atje dhe te groposet atje ne Greqistane ku ju sherbeu gjithe jeten

  Përgjigju
 • Genti: 11/11/2020 13:58

  E marrte zoti lart.

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 11/11/2020 12:30

  Jenullatosi me shume ka adhur ne Shqiperi i infektuar nga Virusii grekoman,se qe eshte infektuar tash na Virusi Korona Covd-19.Me virus antisqiptare ka lindur. eshte rritur e formuar detri ne kete pleqeri,kur e deshmoi Urrejtjen ndaj shqiptareve dhe Kishes Autoqefale Ortodose Shqipetare,detyre qe mori ne Greqi dhe erdhi t'ia humb autoqefaline e njohur Kishes sh qiptare, qe nga 1908.

  Përgjigju
  • Avokati: 12/11/2020 10:34

   Lela moj lela, po kur qenka arvanitas nga nena pse del ne konference per shtyp me flamurin e vorio epirit nga mbrapa, te ngritur nga agimi i arte ose krisi evgjiti si i thon greket? a mund te na iluminosh per kete pyetje, ti qe sje injorante? vertet jane ngritur shkolla, kopshte e shume investime te tjera, por a e di ti lelushe se aty eshte e detyruar te mesohet gjuha greke? pse duhet? sa per meshen ne gjuhen greke, jam vet deshmitare sepse jame besimtare ortodoks dhe kam mare pjes ne mesha, kshu qe u besoj me shume veshve se sa ty. po te lexosh pak histori moj Lela do mesosh se pushtuesit e medhenje, vec imponimit me force ne teritore te huaja perdornin dhe asimilimin e popullsise, pra ndertimin e shkollave, institucioneve, ku iduktohej kultura e tyre te popujt e huaj per tiasimiluar ata por ne nje forme ne pamje miqesore. eh moj lela sa ndryshe jane gjerat nga si i shef ti, po do lexosh dhe do mesosh dhe ti.

  • Lela: 12/11/2020 01:31

   Duke marre parasysh se po brrockullisni po ju informoj pak mbi Kryepeshkopin Anastas dhe kishen ortodokse. 1- Mesha behet ne gjuhen shqipe 2- Bibla eshte ne gjuhen shqipe. 3- Kryepeshkopi nen e ka arvanitase dhe me shqiptar eshte ai se ju injorante. Se nga eshte ai nuk ka fare rendesi se ne fund te fundit feja nuk ka kombesi. Prej punes se tij, dhjetra fshatrave ne Shqiperi u jane mundesuar nderitme shkollash per femije, ujesjellsa neper zona, madje dhe energji elektrike ne disa territore. Ai ka hapur cerdhe, kopshte, shkolla, gjimnaze. Nje pjese e fondeve perdoret per rimekembjen e institucioneve fetare te cilat kane vlere historike dhe kulturore qe nje pjese e tyre jane shkaterruar para viteve 90 nga ish regjimi komunist, por dhe jane plaçkitur pas viteve 90 nga bandidet. Normalisht ju nuk keni nga ti dini keto se dite e nate i mbani pishtarin politikaneve dhe i gjykoni njerezit nga prejardhja.

  • Avokati: 11/11/2020 15:17

   Per cfare te informohemi o Harallamb (Komplimente per emrin), ne dhe ne mesha nuk kuptojme gje, se jane ne gjuhen greke, si te informohemi ne te varfrit kur sdime greqisht. Ik o Harallamb se te ka dal pensioni te greku

  • Gsgsggah: 11/11/2020 14:48

   Po kush je ti qe jep kete lloj info ai eshte grekoman ti je turkoman.

  • Loran: 11/11/2020 14:46

   I uroj te sherim te shpejt dhe mos shani e mallkoni nje njeri te mir plak se lat nam

  • Harallambi: 11/11/2020 14:06

   O Gege Kosova një Fjalë e Urtë thotë: Kur nuk e di diçka më mirë hesht se sa të thuash ndonjë budallik dhe bën figurë injoranti para të tjerëve.. Kështu edhe ti mëso të heshtëoose të informohesh para se të hapësh gojën mos bëhesh si ky i Fjalës së Urtë Zoti të të ruajt!

  • ........: 11/11/2020 13:56

   Mos fol mer keq kundra njerezve teper te vjeter ne moshe edhe kur ata jane semure sepse eshte gjynah nga Zoti...Por ti s'ke Zot mer i paudhe sepse genjen dhe mashtron...×

Lajmi i fundit

John

Rama dhe Kurti rregullojnë marrëdhëniet, kryeministri: Vëllanë nuk e zgjedh, të lidh gjaku e shkuara dhe e ardhmja! Përqafohen pas konferencës