Kthjellime dhe rritje temperaturash, parashikimi i motit për ditën e sotme

Moti në vendin tonë do të karakterizohet nga kthjellime dhe rritje temperaturash.

Sipas MeteoAlb zhvillimi i një qendre anticiklonar në rajonin e mesdheut vijon të diktojë prej ditësh në vendin tonë kushtet e motit. Për pasojë kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash do të jenë mbizotëruese në të gjithë territorin. Por në intervale të shkurtra kohore pritet që vranësirat të bëhen më të dukshme përgjatë kufirit Lindor.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 25°C.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Jugor Jugperëndimor duke sjell në det dallgëzim 2 ballë.

Rajoni dhe Europa

Europa Jugore vijon të jetë në prezencen e masave ajrore të qëndrueshme të cilat do të sjellin dominim të kthjellimeve dhe kalime të pakta vranësirash. POR pjesa tjetër e kontinentit si pasojë e fuqizimit të ciklonit të Islandës do të jetë me vranësira dhe reshje, KU herë pas here reshjet do të jenë dhe në formë rebeshi. Ndërsa lindja e kontinentit do të ketë dhe reshje dëbore.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Gazetari nga Kosova për Report Tv: Ngjarja e mbrëmshme, një nga më makabret! Ja pistat kryesore