Kufijtë mbyllur me Greqinë nga COVID-19/ Mbi 100 emigrantë kthehen çdo ditë në atdhe nga Kapshtica...ja rruga që ndjekin

Foto ilustruese

KORÇË- Autoritet shqiptare në bashkëpunim me autoritetet greke kanë gjetur një zgjidhje për shqiptarët e bllokuar në shtetin fqinj.

Burime për Report Tv bëjnë me dije se nga pika doganore të Kapshticës, kanë hyrë mesatarisht 70-100 emigrantë nga Greqia drejt vendit tonë, ndonëse janë mbyllur kufijtë, si masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit.

Gazetarja Gladiola Hoxha bën me dije se pala greke i ka lejuar rikthimin e emigrantëve në Shqipëri dhe më pas policia jonë ka vazhduar me procedurat përkatëse që emigrantët të futen në tokën shqiptare, Këta shtetas udhëtojnë me taksi deri në doganë dhe më pas hyjnë si këmbësorë në shtetin tonë, ku i nënshtrohen kontrollit të imtësishtëm nga shëndeti publik.

Ata e kanë me detyrim që të vetëkarantinohen për 14 ditë, duke qenë se Greqia është një vend i prekur nga COVID-19, në të kundërtën do të gjobiten 700 mijë lekë gjobë.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i infermieres për vjedhje; A mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento

Komente

 • Ajet toçi: 29/04/2020 10:55

  Nuk eshte i domosdoshem

  Përgjigju
 • Alex: 25/03/2020 08:55

  Te drejtat e njeriut jane pjese e kultures dhe bukurise shpirterore te cdo shteti ....Por mos te harrojme jemi pjese e njerezimit te cilen ne e kemi ndryshuar dhe nuk mbaron me kaq po vijne edhe veshtiresi me te medha..Mos u falni kot njerezit duhet te ndergjegjesohen ndryshe nuk ka falje as lutjet nuk do degjohen per ato cfare do te ndodhi. .

  Përgjigju
 • niku: 24/03/2020 11:55

  o ropqirat ju vetem shqiptare sjeni..qe shani shqiptarin ...

  Përgjigju
 • [email protected]: 24/03/2020 11:49

  ustttttttttttttttttttt

  Përgjigju
 • niku: 24/03/2020 11:47

  keta qe shajne edhe japin mendime te vijne apo jo ne shtepite e vendlindjes te tyre te gjithe emigrantet ku do qe jane...duhet ti vesh ne rresh si xhaxhi qe i hiqte qafe..se jo vetem jane tradhetare qe spranojne bashkatdhetaret e tyre edhe ku ne shtetin e tyre...mendoje cfare rracimi kane per te huajt..mendonim per greket qe ishin rracista po u vertetua tani ..se edhe po te jene te pakten jan per te huajt dhe kurre skam degjuar apo lexuar rracizem per bashkatdhetaret e tyre ..po rop sqiri rop qire do ngelet deri ne vdekje ..

  Përgjigju
 • Ervis: 23/03/2020 20:13

  Doja te dija po kaluam doganen shqiptare per ne durres aka makina apo taxi doja nje pergjigje

  Përgjigju
 • Agim hysenllari: 23/03/2020 20:13

  Po qe nga dogana per ne shtepi si mund te ikin se kam maman ketu.dhe i mbaron pasaporta deri ne dogan kam mundesi ta sjell per ne pogradec si mun te veje se taksit nuk mund te vijne thon

  Përgjigju
 • Ervis: 23/03/2020 20:11

  Doja te pyes po si te kalojm doganen shqiptare aka taksi per me shkuar ne durres

  Përgjigju
 • Beni: 23/03/2020 14:44

  Nuk kam as nje gje me jorgot. Por ata qe vin ne shqiperi jan shqiptar dhe jo grek. Sa per jorgot kur ra termet jorgot u erdhen ne ndihm pavarsish se ne mund ti urrejm ata.

  Përgjigju
 • Γιώργος από Αλβανία: 23/03/2020 11:58

  Nga disa komente ketu eshte per te ven duart ne kok.Ata qe duan te kthehen jane vellezrit apo prindrit tuaj ore qe vijn gjoja "Turiste"e punojne n t zez....Sepse aty nuk gjen nji dit pune. Dhe ju qe flisni nga "Suedia" kot ja fusni.Ατα "Jorgo" kan me sh te drejta se sa ju barktharet E Shqiperise qe u derrmehaset neper azilet e Europe's.

  Përgjigju
 • Vlore: 23/03/2020 11:20

  Nuk kane pune jorgote të vine ne Shqiperi janë shtetas të Jorgerise!

  Përgjigju
  • Toni: 24/03/2020 02:19

   Po ti o Mahmut prej turqie ke ardhur me Hajdarin apo Baftjarin

 • Tzimis berat: 23/03/2020 09:25

  ne keto dite te veshtira duhet te jemi te bashkuar per te perballuar semundjen e jo te shajme greqin qe e ka ber shum per shqiperin

  Përgjigju
  • Kse: 01/04/2020 21:18

   Te lumte ne vetem shajme po i harrojme cfare ju kemi bere grekeve...une jam ne greqi nje pritje shume e mire..

 • Cen kasa: 23/03/2020 08:47

  Te gjith keta qe shajn greket ketu.jan ato qe i hajn mutin grekeve kur vjen ora per te shkuar e punuar ne greqi.jo se un i mbroj sepse dhe un i kam inat.por ju shani shqiptaret.ju qe shani jeni me keq.por keni inat sepse nuk ju lejojn per doganen dhe keni inat pastaj.

  Përgjigju
  • Kse: 01/04/2020 21:19

   Bravo

 • Kafsha: 23/03/2020 04:50

  Të mbyllen kufijte pergjithmone me jorgote

  Përgjigju
 • Donald: 22/03/2020 20:38

  Pse ju si komentoni nuk keni asnji ne greqi. Ju va futi italia virusin jo jorgo

  Përgjigju
 • Ervis: 22/03/2020 20:38

  Pershendetje edhe mua me ka ngelur mami ktu ne greqi dua ta qoj ne shqipri sepse kam babin vetem esht I semur skam njeri ta shikoje dua nje zgjidhje si mundet te shkoje ne durres aka nje rruge zgjidhje

  Përgjigju
  • Bujar: 23/03/2020 16:47

   ka zgjidhje shum e thjesht të shkojë deri në janinë ose kozani me autobus ose ta çoj dikush deri në kufi dhe që na durrsi të marri dikush leje me makinë në polici dhe ta presi në doganë

 • Ervis: 22/03/2020 20:35

  Edhe un

  Përgjigju
 • Xhesika: 22/03/2020 20:08

  Pershendetje .. babai im punenin ne nje hotel ne Sunja te Athines . Ka dite qe hoteli eshte mbyllur dhe babai im qendfon vetem aty . Mund tme ndimoni oer dicka si mund te vije sepse hoteli do qendroj me muaj i mbyllur dhe babai im nk mund te qensorj i vetem ne hotel . Ju lutem me ndimoni per dicka

  Përgjigju
  • Tani: 23/03/2020 17:26

   Nuk vjen dot të pakten dhe 2 jav

  • Leon: 23/03/2020 07:27

   Sunio quhet zona ku punon banai juaj.Eshte nje zone fantastike ne buze te detit.Babait nese i kane dhene nje dhome dhe ushqim atje ne hotel te rri aty sepse eshte super.Edhe une desha te vij ne Shqiperi por data me e afert qe platforma e Aegean te lejon te mbyllesh vend ne avion eshte 12prill.Per autobusat nuk e di kur fillojne por mendoj se 13 ore udhetim ne nje ambient te mbyllur me 50-60 vete eshte dicka qe e vendos seicili sipas mundedive qe ka.

 • Drini: 22/03/2020 19:00

  Nje pjese e madhe e jorgove te greqise, kan humbur identiter, edhe kur vijne ne suedi, greqisht llafosin njeri me tjetrin, vetem kur duan pune ose strehim , kujtohen qe jane shqipo 28 karatsh e fillojne luten shqip. Gje e peshtire.

  Përgjigju
  • Toni: 24/03/2020 02:13

   Ju kemi pare mire ne Suedi, kur i lepini bythen te gjithe grekut dhe kosovareve fillimisht dhe sulmoni shoku shokun, e lini jashte shtepie! me mire te kesh nje mik cek, serb, polak, turk.... qe respektojne njeri tjetrin se shqiptaret e mjere te Suedise!!!

  • Shpetim Demkollari: 23/03/2020 10:11

   Ashtu eshte keta jemi .turp dhe pasaj na i ka fain greku greku nuk ka asedhe nje faj jemi ne muter

  • Gezim: 23/03/2020 09:00

   Me fale Drini se kto kafshet si jetojne ne Greqi jau ka fshi trunine Greku fare dhe nuke guxojne te jene vetvetja dhe mundohen te behen Kristaqis dhe Jorgaqis. Ajo si thua ti eshte 100% e verte pore ai qe te kometon ase ne TV se ka pare Suedin le ma te dine se si funksonone ktu. Ktu jemi ni komunitete shume i respektuare dikunde me 150 mi vete pore Jorgot qe kane nderruare emrat kujtojne se ne Suedi si Greke jane burra ma te mire se Shqiptaret pore e kane gabimr. Ti mondeshe te jetoshe 100 vjet ne Suedi dhe te jeshe Shqiptare i dejte ket se bane dote ase dhe ni dite

  • Babai I Drinit: 23/03/2020 07:05

   O shoku o suedez i lindur nqse ke 30 vjet ne nje shtet do sdo do marresh si te mira e te keqija.. Prandaj rri aty ha ndonje cop mur ose bore edhe leri jorgot he vlla..

  • Gjeco: 23/03/2020 04:48

   Ti qënke njëri nga ata

 • Mahmut: 22/03/2020 17:11

  Mos i pranoni se na shkaterruan, do na futin kolerën! Lerini në tokën asnjanese! Ultimatum Greqise të mos dergoje Jorgot e saj në Shqiperi!

  Përgjigju
  • Luan: 23/03/2020 23:03

   O shqipetare ngelet duke share njeri tjetri. Mose haroni se te gjithe jemi riture pa buke apo arohjme shepejte ne moshate e voglea turpe te na vi se prindrit tane u riten me gjyseme opige bravo pase 30 vjetve akoma shajme njeri tjetrin

  • Jorgos: 23/03/2020 13:30

   Mafmut po' te mos ishin jorgos e greqise dhe te italise do ishe akoma ne rradhe per nje liter qumesht

  • Jorgos: 23/03/2020 04:08

   Cke mo mamut

  • Geri: 22/03/2020 18:05

   Oo mahmut sic ke ( emrin ) ashtu besoj se do jesh shqiptar jane dhee ata qe ti i paske vene emrin jorgo

  • Esat: 22/03/2020 17:47

   Po sikur te ishte babai apo vëllai yt? Flisni si kodra pas bregut

  • Arm: 22/03/2020 17:36

   Mahmut thiri mendjes..po ke dmth.

 • Kafsha: 22/03/2020 17:09

  JU LUTEM MOS PRANONI ASNJE! MBYLLNI KUFIJTE NJEHERE E PERGJITHMONE ME JORGOTE. MOS I HAPNI ME KUFIJTE ME JORGOTE!

  Përgjigju
  • Ari: 23/03/2020 12:22

   O kafsh seose kafsh duhet te jeni.nuk ke te aferm jasht ti o ndyrsir.ti do me ndalosh te kthem ne shtepin time..uroj me gjithe zemer.vetem ty jo te afermit e tu te marri virusi qelbesire e keqe

  • bobi: 22/03/2020 20:28

   pse mo lg ske shku jasht shqiperis ti

  • Arm: 22/03/2020 17:39

   I dashur Kafsh jane dhe ata Shqiptar, ndoshta me shume dhe se ty.

 • MAKS VELO: 22/03/2020 14:02

  MOS lejoni asnje te kthehet ne shqiperi,,,sepse mund te jene te infektuar me corona....ju lutem edi rama mbyll kufirin ,,as miza te mos levize…////

  Përgjigju
  • toni: 24/03/2020 02:16

   e drejte

  • Shqipetar: 23/03/2020 00:25

   Faj ka Rama qe ca nga ju qe flisni si pasneser tju leri me keq se jeni sepse duket sa e doni njeri tjetrin por kur ju bie halli pastaj ta merni ne goj dhe kerkoni ndime nga te tjeret legena...sikur ata qe jan ne Greqi Kan vajtur per turista dhe tani thoni te mos I pranojn te kthehen

  • xoxo: 22/03/2020 20:29

   ty te vraft korona

  • Eltion lama: 22/03/2020 15:57

   Maks velo jan shqipetar si ti dhe ata te kthehwn te familja e tyre se jan larg familjes uroj mos te ndolli ty dhe do e shikoje cdo beje ti do ktheheshe apo do rrije prandaj i smur ose jo duhet te kthehen ne vendin e tyre×

Lajmi i fundit

John

‘O Pjetër, Pjetro’...VIDEO nga momenti kur qytetari shpëtohet pasi ishte izoluar në shtëpi nga bora 4 metër (VIDEO)