Kujtohet eksodi i 1999, qytetarë nga Kosova rikthehen në Kukës

Çdo 16 prill shumë qytetarë të Kosovës, rikthehen në Kukës, për të përkujtuar eksodin biblik të 99-tës, ku gjetën mikpritjen bujarinë dhe zemrën e hapur për ta.

Nën një simbolikë të veçantë, qindra qytetarë nga Kosova edhe në 25 vjetorin e “’Eksod 99” kanë kaluar kufirin Kosovë- Shqipëri për të mbërritur në Kukës.

Pjesë e këtij përkujtimi ishin Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj, Kryetari i Bashkisë së Kukësit, Albert Halilaj dhe Kryetari i shoqatës “Eksod99” Mustafe Kryeziu të cilët Kukësin, e cilësuan si vendin e mikpritjes dhe humanizmit shqiptare.

Hapja e ekspozitës me foto që lidhen me prillin e 99-s,ngritja në shenjë kujtimi  e çadrave si 25 viteve më parë për pritjen e tyre në Kukës dhe koncerti festiv në qendër të qytetit ishin disa nga aktivitetet që iu kushtuan përkujtimit të "Eksod 99".

Në vitin 1999 Kukësi, u kthye në portën e shpëtimit për mbi 1 milion shqiptarët e Kosovëstë,të cilët u dhunuan nga terrori serb.

S.G/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Lufta/ OKB: 800 mijë njerëz po largohen nga Rafah

Lufta/ OKB: 800 mijë njerëz po largohen nga Rafah