Kuleba: 17 misione diplomatike ukrainase morën pako të dyshimta pas ‘letrës bombë’ në Madrid

Kuleba: 17 misione diplomatike ukrainase morën pako të dyshimta pas ‘letrës bombë’ në Madrid

1669476542_kuleba.PNG

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, deklaroi se 17 ambasada apo misione diplomatike të Ukrainës në mbarë botën kanë marrë letra bomba ose pako që përmbajnë pjesë kafshësh ditët e fundit, raportojnë mediat e huaja.

Në një intervistë për CNN, ai tha: "Nisi me një shpërthim në ambasadën e Ukrainës në Spanjë. Por ajo që pasoi këtë shpërthim ishte më e çuditshme, madje do të thoja e sëmurë”, raportojnë mediat e huaja.

Një letër-bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid plagosi një pjesëtar të stafit i cili mori lëndime të lehta të mërkurën. Të tjera letra-bombe u janë dërguar kryeministrit spanjoll, zëvendëskryeministrit dhe ambasadës amerikane.

Zëdhënësi i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, tha se ambasadat në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali dhe Austri janë ndër ato që do të marrin paketat.

Kur u pyet se kush mendonte se qëndronte pas letrave, Kuleba tha për CNN: “Ndihem i tunduar të them, ta emëroj Rusinë menjëherë, sepse para së gjithash duhet t'i përgjigjeni pyetjes, kush përfiton? Ndoshta kjo përgjigje terroriste është përgjigja ruse ndaj tmerrit diplomatik që ne i krijuam Rusisë në arenën ndërkombëtare, dhe kjo është mënyra se si ata përpiqen të luftojnë ndërsa po humbasin betejat e vërteta diplomatike njëra pas tjetrës”.

Rusia ka mohuar çdo përgjegjësi për paketat në Madrid. Të mërkurën, ambasada e saj në Spanjë tha: “Çdo kërcënim apo akt terrorist, aq më tepër i drejtuar kundër një misioni diplomatik, është plotësisht i dënueshëm”.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Peleshi: Vit i rëndësishëm për emergjencat civile! Financim 30 milionë eurosh nga qeveria italiane, mbështet strukturat vendore dhe qëndrore

Peleshi: Vit i rëndësishëm për emergjencat civile! Financim 30 milionë eurosh nga qeveria italiane, mbështet strukturat vendore dhe qëndrore