Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës

Pas hapjes së Bidenit për dialogun me Putinin, e cila u shfaq pas ballë për ballë me Macron në Shtëpinë e Bardhë, presidenti i Shteteve të Bashkuara donte të sqaronte çështjen përmes zëdhënësit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

"Presidenti aktualisht nuk ka ndërmend të ketë një shkëmbim" me Putinin sepse "ai nuk ka treguar absolutisht asnjë interes për asnjë lloj dialogu, përkundrazi e kundërta".

Moska e hodhi poshtë sot propozimin, pasi nënkupton një tërheqje të trupave ruse nga Ukraina, ndërsa Rusia kërkon njohjen e zonave të Ukrainës të aneksuara nën okupim. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë mohoi se Shtetet e Bashkuara duan të shtyjnë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të rifilluar negociatat me Moskën.

Prandaj, lufta vazhdon dhe shefi i shtabit të Zelensky, Mykhailo Podolyak, tha se Rusia synon të godasë rëndë infrastrukturën e Ukrainës për ta gjunjëzuar atë kur temperaturat janë veçanërisht të ulëta.

“Armiku pret që temperatura të bjerë në -10 gjatë natës për të parandaluar që njerëzit të ngrohin dhe ngrijnë”, tha ai në një intervistë me gazetaren ruse Yulia Latynina, sipas agjencisë ukrainase të lajmeve UNIAN.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:06
Kremlini: Takim i mundshëm në dhjetor mes Putinit dhe Lukashenkos

1670101713_putin.JPG

Presidenti rus Vladimir Putin dhe shoku i tij bjellorus Alexander Lukashenko mund të takohen në margjinat e një ngjarjeje në dhjetor. Kështu deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cituar nga Tass .

"Mund të ketë një ngjarje të përbashkët, të cilën ne po e shqyrtojmë. Pasi të bihet dakord, do të bëjmë një njoftim," tha Peskov, i pyetur nga gazetarët nëse pritet një takim midis dy krerëve më vonë këtë vit.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi sot Minskun ku u takua me homologun e tij bjellorus Viktor Khrenin dhe Lukashenko.

Ora 20:49
Zelensky: Vendimi për kufirin e çmimit të naftës së papërpunuar ruse nuk është serioz

1669795605_volodymyrzelensky6.jpeg

“Fatkeqësisht, vendimi i marrë për kufirin e çmimit të naftës ruse nuk është serioz”. Kështu u shpreh në fjalimin e tij të zakonshëm në mbrëmje nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. 

"Rusia tashmë ka shkaktuar dëme kolosale në të gjitha vendet e botës duke destabilizuar qëllimisht tregun e energjisë," shtoi ai.

Ora 17:47
BE përfundon miratimin e kufirit të çmimit të naftës ruse, Ursula: Vendimi do godasë të ardhurat e Rusisë

1669796361_Screenshot5.jpg

Të gjitha qeveritë e Bashkimit Evropian kanë përfunduar miratimin me shkrim të një kufiri të çmimit prej 60 dollarësh për fuçi për naftën detare ruse, tha Komisioni Evropian, duke i hapur rrugën botimit të saj në Gazetën Zyrtare të BE-së dhe hyrjen në fuqi më 5 dhjetor, raportojnë mediat e huaja.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, tha se G7 dhe të gjitha shtetet anëtare të BE-së kanë marrë një vendim që do të godasë edhe më shumë të ardhurat e Rusisë dhe do të zvogëlojë aftësinë e saj për të luftuar në Ukrainë.

“G7 dhe të gjitha shtetet anëtare të BE-së kanë marrë një vendim që do të godasë edhe më shumë të ardhurat e Rusisë dhe do të zvogëlojë aftësinë e saj për të luftuar në Ukrainë”, tha në një deklaratë presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen.

Ajo gjithashtu tha se kjo gjë do i ndihmojë edhe për stabilizimin e çmimeve globale të energjisë.

“Do të na ndihmojë gjithashtu të stabilizojmë çmimet globale të energjisë, duke përfituar vendet në mbarë botën që aktualisht po përballen me çmime të larta të naftës”, tha ajo.

Ora 17:12
Macron: Biseda me Putin do bëhet, pasi të flas me kreun e agjencisë bërthamore

1670083703_mac.PNG

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është gati të flasë sërish me Vladimir Putinin , por pasi të ketë folur me Rafael Grossin , drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), me të cilin Franca "bashkëpunon" për të mbrojtur uzinën e Zaporizhzhia, një objektiv i bombardimeve.

Kushtet për paqen në Ukrainë do të duhet të vendosen nga Ukraina, tha presidenti francez në një intervistë për TF1 , duke u kthyer nga vizita e tij në SHBA, raportojnë mediat e huaja.

“I takon popullit ukrainas të vendosë në mënyrë të pavarur, të vendosë në çfarë kushtesh, si, kur: nuk varet nga ne”, deklaroi kreu i Elysee, sipas të cilit zgjerimi i NATO-s duhet të jetë “një nga çështjet për paqen”.

"Ajo që varet nga ne, është siguria e pjesës tjetër të Evropës”, tha Macron, i cili shpreson të jetë në gjendje të sigurojë një “garanci për sigurinë e vetë Rusisë kur të kthehet në tryezën e negociatave”.

Ora 16:54
Ministrat e mbrojtjes së Rusisë dhe Bjellorusisë diskutojnë bashkëpunimin dypalësh ushtarak

1670082602_sergei.PNG

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka zhvilluar sot bisedime me homologun e tij bjellorus Viktor Khrenin, raportojnë mediat e huaja.

Agjencia e lajmeve raportoi se të dyja palët diskutuan bashkëpunimin dypalësh ushtarak dhe ndryshuan një marrëveshje mbi "sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale".

Rusia dhe Bjellorusia janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një stacion për pushtimin e saj në Ukrainë.

Edhe pse Bjellorusia deklaroi se nuk do të përzihet me luftën në Ukrainë, por presidenti Alexander Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar që trupat ruse të vendosen me forcat ruse pranë kufirit ukrainas, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

Ora 16:40
Kuleba: Terroristët po përpiqen të frikësojnë diplomatët ukrainas

1669476542_kuleba.PNG

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, mbajti një konferencë me ambasadorët ukrainas mes “kërcënimeve” ndaj misioneve diplomatike të vendit.

“Deri sot ka 18 raste kërcënimesh në 12 vende: tentativë për sulm terrorist në Spanjë, pako me kërcënime në formën e syve të shqyer të kafshëve në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali, Austri, Republikën Çeke, Vatikani, Franca, raporte për miniera në Kazakistan, si dhe një letër të dyshimtë në SHBA. Terroristët po përpiqen të frikësojnë diplomatët ukrainas dhe të dobësojnë dhe frikësojnë Ukrainën përmes veprimeve të tilla”, ka shkruar Kuleba në Instagram.

Ambasadat dhe konsullatat e Ukrainës në gjashtë vende evropiane morën "pako të përgjakshme" që përmbanin sytë e kafshëve, raportojnë mediat e huaja.

Përveç kësaj, Ambasada e Ukrainës në SHBA mori një letër me "një artikull kritik ndaj Ukrainës". Ndërsa ambasada e Ukrainës në Madrid mori një letër bombë këtë javë.

Ora 14:46
Scholz: Ishte e drejtë që ne të mbështesnim Ukrainën

1669911225_sc.PNG

Në një video-mesazh, Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha se kishte marrë vendimin e duhur për të mbështetur Ukrainën gjatë vlerësimit të tij të vitit të parë të koalicionit trepalësh, i cili është lënë në hije nga lufta në Ukrainë.

Ai tha se arsyeja pse ata mbështesin Ukrainën është se ata po shohin çdo ditë shkatërrimin e qytetit, mijëra njerëz që vdesin nga bombardimet e Rusisë dhe këtë ata po e bëjnë për arsye humanitare, raportojnë mediat e huaja.

"Sigurisht, ky vit është shënuar para së gjithash nga lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës. Çdo ditë ne shohim shkatërrimin. Çdo ditë ndjekim se sa njerëz bëhen viktima të bombave ruse. Dhe kjo është arsyeja pse ishte e drejtë që ne të mbështesim Ukrainën, financiarisht, për arsye humanitare dhe gjithashtu me armë”, tha Scholz.

Ora 13:59
Rusia bombardon klinikën e kancerit në Kherson

1670072199_rusi.PNG

Sipas njoftimit të kreut të administratës ushtarake rajonale, Yaroslav Yanushevych, rajoni jugor i Khersonit u bombardua 28 herë në 24 orë, ku u godit edhe qendra klinike e kancerit, raportojnë mediat e huaja.

 "Okupatorët rusë sulmuan rajonin Kherson 28 herë. Vendbanimet paqësore u vunë përsëri nën zjarrin e armikut. Ata bombarduan qendrën e kancerit, blloqet e banesave të qytetit, infrastrukturën civile", tha Yanushevych.

Ora 13:46
Ukrainë: 443 të vrarë dhe 1295 fëmijë të plagosur që nga fillimi i luftës

1670071335_fm.PNG

Numri i fëmijëve ukrainas që janë vrarë që nga fillimi i luftës është rritur në 443 dhe më shumë se 852 janë plagosur, sipas Prokurorisë së Kievit, raportojnë mediat e huaja.

Prokuroria tha se në mëngjesin e 3 dhjetorit, më shumë se 1295 fëmijë u plagosën në Ukrainë si rezultat i agresionit të armatosur nga Federata Ruse.

"Në mëngjesin e 3 dhjetorit, më shumë se 1295 fëmijë u plagosën në Ukrainë si rezultat i agresionit të armatosur nga Federata Ruse. Sipas informacioneve zyrtare nga prokurorët për të mitur, 443 fëmijë u vranë dhe më shumë se 852 u plagosën", tha ai. njohur prokuroria.

Ora 13:38
Komisioni i OKB-së: Ndikimi i luftës është shkatërrues për fëmijët

1670070914_okb.PNG

Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara për hetimin e krimeve të luftës ruse tha se ndikimi i luftës mbi fëmijët ukrainas ishte shkatërrues.

Ata nënvizuan kërcënimet gjithnjë në rritje ndaj të drejtave dhe jetëve të fëmijëve, raportojnë mediat e huaja.

Në fund të hetimit të tij, Komisioni i Kombeve të Bashkuara, i përbërë nga Eric Mese nga Norvegjia, Jasminka Dzumhur nga Bosnja dhe Hercegovina dhe Pablo de Greiff nga Kolumbia, theksoi se shkatërrimi i shkollave ndikon në disponueshmërinë e arsimit, duke përfshirë zonat e papunë të Rajonet Kharkiv dhe Kherson.

Ora 13:31
Ministria e Jashtme Ruse: OKB-ja po hesht për skllavërinë seksuale të refugjatëve ukrainas në Evropë

1670070499_sbr.PNG

Kombet e Bashkuara dhe organizatat e të drejtave të njeriut janë të heshtura, pavarësisht të dhënave të reja për përdhunimin dhe skllavërinë seksuale të refugjatëve ukrainas në Evropë. 

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, në kanalin e saj Telegram, raportojnë mediat e huaja.

"Kombet e Bashkuara dhe strukturat e të drejtave të njeriut janë të heshtura, sepse tërheqja e vëmendjes ndaj një problemi të vërtetë humanitar nuk është në rregullat e tyre. Ose sepse ata po përpunojnë një urdhër tjetër politik. Për të qenë i sinqertë, të dyja këto opsione janë shumë të këqija”, tha ajo.

Ora 13:23
Rusia kundërshton tërheqjen nga Ukraina si kusht për bisedime

1670058567_fderjwhguw.JPG

Rusia deklaroi se kërkesat perëndimore duhet të tërhiqen plotësisht nga Ukraina si pjesë e çdo bisedimi të ardhshëm për t'i dhënë fund luftës në mënyrë efektive të përjashtuar çdo negociatë të tillë.

Ditën e djeshme, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, përsëriti se Presidenti rus, Vladimir Putin, mbeti i hapur për bisedime, por kërkesa perëndimore që Moska të tërheqë fillimisht trupat e saj nga Ukraina ishte e papranueshme.

Komentet e Peskov erdhën pas bisedimeve telefonike të Putin me kancelarin gjerman Olaf Scholz, raportojnë mediat e huaja.

Zyra e Scholz tha se ai i bëri të qartë Putinit "se duhet të ketë një zgjidhje diplomatike sa më shpejt të jetë e mundur, e cila përfshin një tërheqje të trupave ruse".

Të enjten, presidenti i SHBA Joe Biden tregoi gjithashtu se do të ishte i gatshëm të fliste me Putin nëse ai demonstronte se dëshironte seriozisht t'i jepte fund pushtimit dhe të tërhiqej nga Ukraina.

Ora 13:07
Kuleba: 17 misione diplomatike ukrainase morën pako të dyshimta pas ‘letrës bombë’ në Madrid

1669476542_kuleba.PNG

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, deklaroi se 17 ambasada apo misione diplomatike të Ukrainës në mbarë botën kanë marrë letra bomba ose pako që përmbajnë pjesë kafshësh ditët e fundit, raportojnë mediat e huaja.

Në një intervistë për CNN, ai tha: "Nisi me një shpërthim në ambasadën e Ukrainës në Spanjë. Por ajo që pasoi këtë shpërthim ishte më e çuditshme, madje do të thoja e sëmurë”, raportojnë mediat e huaja.

Një letër-bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid plagosi një pjesëtar të stafit i cili mori lëndime të lehta të mërkurën. Të tjera letra-bombe u janë dërguar kryeministrit spanjoll, zëvendëskryeministrit dhe ambasadës amerikane.

Zëdhënësi i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, tha se ambasadat në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Itali dhe Austri janë ndër ato që do të marrin paketat.

Kur u pyet se kush mendonte se qëndronte pas letrave, Kuleba tha për CNN: “Ndihem i tunduar të them, ta emëroj Rusinë menjëherë, sepse para së gjithash duhet t'i përgjigjeni pyetjes, kush përfiton? Ndoshta kjo përgjigje terroriste është përgjigja ruse ndaj tmerrit diplomatik që ne i krijuam Rusisë në arenën ndërkombëtare, dhe kjo është mënyra se si ata përpiqen të luftojnë ndërsa po humbasin betejat e vërteta diplomatike njëra pas tjetrës”.

Rusia ka mohuar çdo përgjegjësi për paketat në Madrid. Të mërkurën, ambasada e saj në Spanjë tha: “Çdo kërcënim apo akt terrorist, aq më tepër i drejtuar kundër një misioni diplomatik, është plotësisht i dënueshëm”.

Ora 12:57
Ministria britanike e Mbrojtjes zbulon objektivin e radhës të forcave ruse

1669996900_kherson.PNG

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj për luftën Ukrainë-Rusi. Sipas tyre, forcat ruse po bëjnë përpjekje të mëdha në frontin rreth qytetit Bakhmut në rajonin e Donetskut.

Sipas përditësimit të tyre të zhvilluara në renditje, ata kanë njoftuar se forcat ruse vazhdojnë të investojnë një element të madh të përpjekjeve të tyre të përgjithshme ushtarake dhe fuqisë së zjarrit përgjatë një sektori afërsisht 15 km të gjatë të vijës së frontit të ngulitur rreth qytetit Bakhmut të rajonit Donetsk.

Plani i Rusisë mund të rrethojnë qytetin me përparime taktike në veri dhe jug, dhe se në ditët e fundit, Rusia mund të ketë bërë përparime të vogla në aksin jugor të këtij sulmi, ku po kërkon të konsolidojë majat e kufizuara të urave në perëndim të tokës me moçal rreth lumit të vogël Bakhmutka.

Ata kanë shkruar se Rusia e ka prioritizuar Bakhmutin si përpjekjen e saj kryesore sulmuese që nga fillimi i gushtit 2022. Kapja e qytetit do të kishte vlerë të kufizuar operacionale edhe pse potencialisht do të lejonte Rusinë të kërcënonte zonat më të mëdha urbane të Kramatorsk dhe Sloviansk.

Megjithatë, ata gjithashtu kanë shkruar se fushata ka qenë e kushtueshme në mënyrë disproporcionale në krahasim me këto përfitime të mundshme. Ekziston një mundësi realiste që kapja e Bakhmut të jetë bërë kryesisht një objektiv simbolik, politik për Rusinë.

Ora 12:44
Spanja i dërgon Ukrainës sistemet e para të mbrojtjes ajrore Hawk

1670067646_bb.PNG

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, deklaroi se Spanja i ka ofruar Ukrainës grupin e parë të sistemeve të raketave anti-ajrore Hawk.

Ai tha se këto sisteme mund të përdoren kundër avionëve dhe raketave, të cilat të dyja janë përdorur nga Rusia për të sulmuar Ukrainën, duke përfshirë termocentralet dhe shtëpitë, raportojnë mediat e huaja.

Spanja ka premtuar se do të dërgojë në Ukrainë 6 sisteme të tilla. Reznikov përmes një shkrimi në Twitter tha se Spanja do të rrisë numrin e ushtarëve ukrainas që do të trajnojë.

Ministrat së bashku nderuan kujtimin e heronjve që vdiqën në betejat për Ukrainën dhe vizituan ushtarët ukrainas në një spital.

“Spanja qëndron me Ukrainën: ndihma humanitare dhe e sigurisë do të vazhdojë. Më shumë ushtarë tani do të stërviten në Spanjë”, tha Reznikov.

Ora 11:59
Tentuan të vidhnin muralin e Banksy-t nga Ukraina, arrestohen një grup njerëzish

1670064849_3.PNG

Arrestohen nga policia një grup njerëzish që u përpoqën të vidhnin një mural të artistit të grafitit Banksy nga muri i një ndërtese të shkatërruar nga lufta në Ukrainë.

Ata prenë një pjesë të dërrasës që mbante veprën artistike të një gruaje me maskë gazi, ndërsa policia arrestoi disa persona në vendin e ngjarjes në Hostomel dhe piktura është marrë nga autoritetet. Grafiti ishte një nga disa vepra të krijuara nga artisti britanik në Ukrainë muajin e kaluar, raportojnë mediat e huaja.

“Këto imazhe janë  simbole të luftës sonë kundër armikut. Këto janë histori për mbështetjen dhe solidaritetin e gjithë botës së qytetëruar me Ukrainën. Ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur këto vepra të artit të rrugës si një simbol të fitores sonë”, tha guvernatori i rajonit të Kievit, Oleksiy Kuleba.

Një nga pikturat murale tregon një fëmijë që zvarrit babain e tij, ndërsa një tjetër tregon një plak duke bërë banjë.

Policia publikoi imazhe të murit të verdhë në Hostomel me një copëz të madhe të prerë në tulla. Një numër personash u arrestuan në vendin e ngjarjes, thanë ata.

Lufta e Rusisë në Ukrainë është tani në muajin e saj të 10-të. Forcat e Moskës u tërhoqën nga rrethi i Kievit në fazën e parë të luftës, por luftimet vazhdojnë në lindje dhe jug.

Ora 11:28
Pentagoni: Lidhëm kontratë 431 milionë dollarëshe për prodhimin e HIMARS

1670063125_kjhbedsf.PNG

Të enjten mbrëma, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka lidhur një kontratë me vlerë 430,9 milionë dollarë me korporatën e teknologjisë së mbrojtjes me bazë në SHBA, Lockheed Martin për prodhimin e raketave të shumta HIMARS për nevojat e ushtrisë amerikane dhe partnerëve të huaj të Uashingtonit.

“Lockheed Martin, iu dha një kontratë stimuluese me çmim fiks 430,930,711 dollarë për prodhimin e plotë të sistemeve raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë dhe shërbimeve mbështetëse për të përmbushur një nevojë urgjente për të mbështetur ushtrinë dhe partnerë të ndryshëm të shitjeve ushtarake të huaja“, thuhet në dokument.

Data e parashikuar e përfundimit është 31 dhjetor 2025 dhe se ata e kanë marrë kë të ofertë përmes një kërkese online. Puna do të bëhet në Alabama, Arkansas, Florida, Nju Xhersi, Pensilvani dhe Teksas, raportojnë mediat e huaja.

Himars, një sistem armësh goditëse precize me rrota, i transportueshëm nëpërmjet avionëve C-130, mund të lëshojë Sistemin e Raketave të Udhëzuara me Shumë Launch dhe Sistemin e Raketave Taktike të Ushtrisë.

Ora 11:18
Shtëpia e Bardhë mohon deklaratat: Biden nuk ka plan të bisedojë me Putinin

1670062380_bidne.PNG

Shtëpia e Bardhë ka sqaruar deklaratat e bëra nga Joe Biden të enjten, duke theksuar se presidenti amerikan aktualisht nuk planifikon të zhvillojë bisedime me homologun e tij rus Vladimir Putin për Ukrainën.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha se Biden nuk ka planifikuar që të takohet për bisedime me Putin, raportojnë mediat e huaja.

Ai tha se Putini nuk ka treguar absolutisht asnjë interes për të pasur ndonjë dialog me Presidentin e SHBA-së, Joe Biden.

“Ai nuk ka ndërmend të flasë me Putinin në këtë moment. Dhe siç tha Biden, Putini nuk ka treguar absolutisht asnjë interes për të pasur ndonjë dialog, krejt e kundërta, në fakt”, tha John Kirby në një intervistë për gazetarët.

Joe Biden tha të enjten se ai është i gatshëm të bisedojë me Putinin nëse ky i fundit kërkon një mënyrë për t’i dhënë fund luftës”, duke vënë në dukje se presidenti rus nuk e ka bërë ende këtë.

“Nëse do të ishte kështu, atëherë në konsultim me miqtë e mi francezë dhe miqtë e mi të NATO-s, do të isha i lumtur të ulem me Putinin për të parë se çfarë ka në mendje. Ai nuk e ka bërë ende”, tha ai në një konferencë për shtyp me presidentin francez Emmanuel Macron.

Gjithashtu, John Kirby, mohoi gjithashtu se SHBA po i bën presion Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të rifilluar bisedimet me Moskën.

Ora 10:34
Lufta në Ukrainë, Kreu i Konferencës së Mynihut për Sigurinë: Rusia po luan lojëra kudo

1670059838_gjrm.PNG

GJERMANI-Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibride në vende të ndryshme për të arritur interesat e saj, paralajmëron Christoph Heusgen, kryetar i Konferencës së Mynihut për Sigurinë, në një intervistë për DW.

DW: Zoti Ambasador, në fjalën e hapjes së Takimit të krerëve të Konferencës së Mynihut për Sigurinë, presidenti rumun theksoi, se rajoni i Detit të Zi ka kohë që është kthyer në objektivin kryesor të sjelljes agresive të Rusisë. Ç'duhet të bëjë NATO në rajon nga pikëpamja ushtarake në mënyrë që të dekurajojë Rusinë?  

Christoph Heusgen: Presidenti rumun ka të drejtë, NATO nuk është përqendruar sa duhet në Detin e Zi. Ne të gjithë i kemi pasur sytë tek Deti Baltik, ku po ashtu agresioni rus është prezent, por lufta e Rusisë kundër Ukrainës e ka kthyer Detin e Zi në qendër të vëmendjes sonë. Po, ne duhet të jemi më aktivë në rajon, dhe për këtë po japim një sinjal duke mbajtur në Budapest takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve të NATO-s. Po ashtu, Konferenca e Sigurisë në Mynih organizon për herë të parë këtu Takimin e krerëve të Mynihut. Unë mendoj se dëshira e presidentit rumun, për të tërhequr më shumë vëmendjen për këtë rajon po merret aktualisht parasysh nga partnerët. 

DW: A duhet të përpiqet, sipas mendimit tuaj, Ukraina për ta rimarrë Krimenë? 

Christoph Heusgen: Krimeja është pjesë e Ukrainës dhe Ukraina ka gjithë të drejtat që ta rimarrë dhe të mbajë territorin e saj, por ky vendim duhet marrë nga Ukraina vetë. Gjermania është munduar shumë që të përballojë sfidat diplomatike që kemi pasur me Rusinë gjatë invazionit të parë më 2014 dhe 2015, ne u munduam të gjejmë një zgjidhje diplomatike me anë të Marrëveshjes së Minskut. Tani Rusia i ka lënë mënjanë të gjitha këto përpjekje, Rusia është bërë shumë agresive, Rusia është përgjegjëse për vdekjen e dhjetra-mijëra vetëve, po të shihni si e kanë shkatërruar Mariupolin, ata e kanë shkatërruar atë siç kanë shkatërruar Groznin. Nga kjo pikëpamje, ne duhet të mbështesim Ukrainën plotësisht dhe nëqoftëse ukrainasit janë në gjendje të rimarrin Krimenë, ne do t'i mbështesim. 

DW: A mendoni se NATO duhet të ketë një flotë të përbashkët detare në Detin e Zi me pjesëmarrjen e Rumanisë, të Bullgarisë dhe të Turqisë?  

Christoph Heusgen: Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi tek Deti i Zi, ne duhet të jemi aty të pranishëm. Në të njëjtën kohë, ne duhet t'i përmbahemi respektimit të rendit ndërkombëtar të bazuar tek ligjet, ne duhet t'u përmbahemi rregullave. Prandaj ne duhet të respektojmë Konventën e Montrosë (Montreux), por brenda kuadrit të saj duhet të jemi më të pranishëm, më aktivë në rajonin e Detit të Zi.   

DW: Rëndësia e Rumanisë dhe Polonisë është rritur pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. A varet Europa në ndonjë mënyrë nga këto vende? A janë duke krijuar këto vende një qendër të re në Europë? 

Christoph Heusgen: Mua nuk më ka pëlqyer asnjëherë ideja e krijimit të një qendre në Europë. Europa është komunitet i 27 vendeve, çdo vend ka rolin e vet. Nganjëherë përqendrimi bëhet më shumë tek një rajon, pastaj tek një rajon tjetër. Prandaj ne duhet të bashkëpunojmë dhe në këtë fazë fokusi është tek ky rajon, por edhe rajonet e tjera janë po aq të rëndësishme. 

DW: Çfarë mund t'i ofrojë NATO Republikës së Moldavisë?  

Christoph Heusgen: Në këtë fazë ne duhet ta mbështesim Moldavinë. Ajo ç'po ndodh në Moldavi  është fatkeqësi e madhe. Edhe moldavët janë viktima të agresionit të Rusisë. Ata janë viktima, sepse shumë njerëz janë larguar nga Ukraina dhe kanë gjetur strehim në Moldavi, njërin nga vendet më të varfëra të Europës, i cili u ka ndihmuar shumë. Por më e rëndësishmja është se Rusia, është duke manovruar në shumë mënyra, ata kanë rritur çmimin e gazit duke e bërë edhe më të vështirë jetën për moldavët, ata bëjnë shantazh duke u përpjekur ta kthejnë Moldavinë në sferë të ndikimit të tyre, prandaj ne duhet ta mbështesim Molavinë me të gjitha mënyrat, por sidomos tani duhet ta ndihmojmë ekonomikisht. Ata kanë nevojë për mbështetje buxhetore, dhe ne duhet t'ua japim këtë mbështetje. 

DW: A mund të luftohet ose ndalohet lufta hibride e Rusisë në Evropë, që po bën për shembull me anë të propagandës dhe shantazhit me gazin?  

Christoph Heusgen: Vitet e fundit ne kemi parë se sidomos Rusia është duke përdorur luftë hibride për të arritur intereset e veta. Ne e kemi parë një gjë të tillë, dhe kur kemi folur me amerikanët ata na kanë thënë se zgjedhja e Donald Trumpit, ka qenë të paktën pjesërisht, rezultat i ndërhyrjes së rusëve. Ne e kemi parë një gjë të tillë në shumë vende dhe duhet të bëhemi më vigjilentë. Nganjëherë ne jemi shumë naivë, kur vjen puna tek liria e mediave, ne jemi në favor të saj, por kur propaganda përdoret shumë, kur objektivizmi mungon, dhe mediat përdoren në favor të interesave të diktatorëve, ose në favor të dikujt që ka bërë krime lufte, krime kundër njerëzimit, ne nuk duhet ta mbështesim më këtë .  

DW: A është e mundur një gjë e tillë? 

Christoph Heusgen: Unë mendoj se ne jemi në gjendje të bëjmë shumë gjëra. Së pari, nuk duhet të lejojmë propagandën, duhet ta luftojmë atë. Dhe duhet të rrisim imunitetin ndaj propagandës, dhe kjo fillon me edukimin. Në botën e tanishme, ne duhet t'u mësojmë fëmijëve në shkollë si t'i trajtojnë mediat sociale, si të dallojnë lajmet e rreme nga lajmet e vërteta, që janë të ekuilibruara mirë dhe janë rezultat i kërkimeve të thella, pra ka shumë punë për t'u bërë në fushën e edukimit. 

DW: Çfarë duhet bërë kundër Rusisë në Ballkan, ku Serbia historikisht është vend aleat? Po ashtu çfarë duhet bërë në vendet e Evropës lindore, ku Rusia është prezente dhe ka ndikim me anë të propagandës dhe Kishës Ortodokse. 

Christoph Heusgen: Ne e shohim këtë gjë dhe duhet të jemi më aktivë, duhet të jemi më të pranishëm atje. Nganjëherë të dhemb shumë kur sheh që në ato vende ku investitori më i madh, partneri më i rëndësishëm tregtar është BE-ja, njerëzit çmojnë Rusinë dhe madje demostrojnë në favor të Rusisë. Unë mendoj se ne duhet të bëjmë publicitet më të mirë duke treguar çfarë është duke bërë Evropa. Në vendet ku Rusia është popullore dhe ku nuk dënohet çfarë është duke bërë Rusia në Ukrainë, ne duhet të jemi më aktivë, ashtu siç duhet të jemi edhe jashtë Europës. Një nga sfidat më të mëdha që po hasim është, se shumë vende të të ashtuquajturit Jugu Global, janë ekuidistantë, kanë vlerësim të njëjtë si për Ukrainën ashtu edhe për Rusinë, kur bëhet fjalë për konfliktin midis Ukrainës dhe Rusisë. Dhe ne duhet ta bëjmë të qartë se ajo që Rusia është duke bërë në Ukrainë, nuk është vazhdim i konfliktit Lindje-Perëndim, por shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare. Sipas Kartës së OKB-së Rusia është duke shkatërruar njerëzimin, dhe ne duhet ta bëjmë këtë shumë të qartë. Por, ne mund ta bëjmë një gjë të tillë, vetëm nëse si Bashkimi Evropian ashtu edhe shtetet e veçanta janë më aktivë në vendet e Ballkanit Perëndimor, të Azisë, të Afrikës dhe të Amerikës Latine.   

DW: Si diplomat me eksperiencë të madhe kur është sipas mendimit tuaj koha më e mirë për të filluar me bisedimet dhe ndaluar luftën? 

Christoph Heusgen: Siç e thashë dhe më parë, ne jemi munduar shumë me Rusinë për të zgjidhur konfliktin e Ukrainës me rrugë diplomatike. Putini vendosi të përdorë mjetet ushtarake. Dhe unë i kuptoj ukrainasit kur thonë se nuk mund të nënshkruajnë një marrëveshje me Rusinë, sepse Rusia nuk i përmbahet asnjë marrëveshjeje të nënshkruar në të kaluarën. Ishte Rusia që nënshkroi në vitin 1994 Memorandumin e Budapestit, kur Rusia tha se nëse Ukraina dorëzon armët atomike të stacionuara në territorin e saj, Rusia, do të japë garanci për integritetin territorial të Ukrainës, sovranitetin e saj. Në atë kohë, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ishte ambasador në OKB dhe kërkoi me ngulm që Memorandumi i Budapestit të kthehej në dokument të Këshillit të Sigurimit. Ju duhet të kuptoni, se ne nuk mund t'u kërkojmë ukrainasve të nënshkruajnë një marrëveshje me Sergei Lavrovin, sepse ne e dimë se ai është gënjeshtar. Prandaj, ajo që na duhet është së pari që ukrainasit të marrin drejtimin dhe të vendosin kur është koha për të bërë marrëveshje. Dhe nëse ata kërkojnë garanci sigurie, atëherë ne duhet t'ia ofrojmë Ukrainës këto garanci sigurie. 

DW: A mendoni se vetoja e Austrisë kundër përfshirjes së Rumanisë në zonën e Shengenit, mund të jetë në favor të Rusisë? 

Chrisoph Heusgen: Kur BE-ja është e përçarë, Rusia sheh atë që do, një Bashkim Evropian të dobët. Kur arrijnë sukses në futjen e spicave midis Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, Rusia bën festë. Prandaj, në këto kohëra kur jemi duke u përballur me agresionin e Rusisë, BE-ja duhet të jetë e bashkuar, NATO duhet të jetë e bashkuar, Aleanca Atlantike duhet të jetë e bashkuar, sepse përndryshe fiton Rusia. 

DW: Po, por ndarjet ekzistojnë, si p.sh. nëse flasim për Hungarinë, Austrinë, mbase dhe vende të tjera... 

Christoph Heusgen: Ne duhet ta bëjmë të qartë se kjo është e papranueshme. Sigurisht, që kur vjen puna tek anëtarësimi duhet tëjenë dakord të gjitha grupet e ndryshme që kemi, kur ju aplikoni për t'u futur në një organizatë, sigurisht që duhet të plotësoni kushtet, kjo është shumë e rëndësishme. Sot, ne shohim sa të vështirë e ka BE-ja me vende si Hungaria, e cila është anëtare me të drejta të plota të BE-së, por ka kohë që nuk u përmbahet vlerave bazë të BE-së, shohim sa e vështirë është të bashkëpunosh me kolegë të tillë. Prandaj, ne duhet të sigurojmë funksionimin e BE-së si organizatë, që bazohet në respektimin e ligjeve, e vlerave që përshkruhen në marrëveshjet evropiane. Ne duhet të parandalojmë luajtjen lojërave me to./DW

Ora 10:27
Borrell: BE ka trajnuar 1100 ushtarë ukrainas

1670059577_borrell.PNG

Ditën e premte, kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, përmes një postimi në Twitter ka shkruar se 1100 ushtarë ukrainas kanë marrë pjesë deri më tani në programin e trajnimit të organizuar nga BE. 

Gjatë një vizite në një kamp ku anëtarët e forcave të armatosura ukrainase stërviten në Brzeg, Poloni, Borrel tha se deri në 15 mijë ushtarë pritet të trajnohen në 20 vende anëtare, raportojnë mediat e huaja.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian i dhanë miratimin misionit të trajnimit më 14 nëntor dhe zyrtarisht ai filloi të nesërmen. Disa vende anëtare të BE-së, sipas marrëveshjeve dypalëshe, tashmë po trajnonin personelin ushtarak ukrainas.

Borrell tha se kostoja do të arrinte deri në 100 milionë euro, e cila do të mbulohej nga BE. Programi parashikon shpenzimin e 15 milionë eurove për municione dhe mbulimin e shpenzimeve të secilit vend pjesëmarrës.

Gjithashtu, forcat e armatosura të Gjermanisë, Bundeswehr, do të marrin pjesë duke organizuar trajnimin e ushtarëve ukrainas në taktikat luftarake si dhe shkollat ​​e mesme. Në total, deri në 5 mijë ushtarë ukrainas pritet të trajnohen në territorin gjerman.

Ora 10:08
SHBA: Çmimi tavan ndaj naftës ruse do të godasë menjëherë Putinin


"Një kufi mbi çmimin e naftës ruse do të kufizojë të ardhurat e Rusisë për "luftën e paligjshme në Ukrainë", thotë SHBA. Kufiri, i miratuar nga aleatët perëndimorë të premten, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë për një fuçi naftë të papërpunuar ruse në det.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin. Ukraina tha se kufiri i propozuar nga Perëndimi duhet të përgjysmohet. Rusia tha se nuk do të furnizojë vendet që e zbatojnë atë.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të "parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës".

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri i çmimeve do të kufizonte më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe "kufizonte të ardhurat që ai po përdor për të financuar pushtimin e tij brutal", duke shmangur ndërprerjen e furnizimeve globale që mund të çojnë çmimet e naftës në rritje në mbarë botën.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të zbehtë, kufiri i çmimit do të ulë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha ajo në një deklaratë.

 

Ora 09:51
Zelensky: Nuk do të lëmë asnjë ukrainas në burgjet ruse

1669703366_jfhdsjg.png

Pasi iu referua çmimeve të dhëna për të burgosurit ukrainas që u liruan të premten, Zelensky tha se nuk do të braktisë ushtrinë e tij: "Ne nuk do të lëmë asnjë ukrainas në burgjet, kampet dhe 'izolimin' rusë".

Ora 08:21
Kievi: Zona qendrore e Zaporizhias bombardohet gjatë natës

1670015119_zapo.PNG

Rrethi i Nikopol, në rajonin lindor të Dnipropetrovsk, në zonën e termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, u bombardua nga ushtria ruse gjatë gjithë natës: tubacionet e gazit dhe rrjetet elektrike u dëmtuan.

"Rusët bombarduan rrethin e Nikopolit gjatë gjithë natës. Më shumë se 30 predha armike ranë mbi Nikopol (përballë termocentralit bërthamor), por për fat të mirë njerëzit nuk u lënduan. Dy shtëpi , ndërtesat e fermave, rrjetet elektrike dhe tubacionet e gazit u dëmtuan," tha shefi ushtarak rajonal Valentin Reznichenko.

M.Q./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Brazil, aksidentohet autobusi i skuadrës së futbollit! 4 të vdekur dhe 29 të plagosur

Tragjedi në Brazil, aksidentohet autobusi i skuadrës së futbollit! 4 të vdekur dhe 29 të plagosur