Kunguj jahni, recetë tipike plot shije e stinës së verës nga zonja Albana

Kunguj jahni

Përbërësit:

 • 600 gr kunguj të njomë
 • 500 gr mish të grirë
 • 2 qepë mesatare
 • 2 domate të pjekura
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 tufë kopër
 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 2 lugë gjalpë të tretur
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë lehtë nga jashtë kungujt dhe i presim në feta të rrumbullakta. Nëse janë të hollë i presim në formë vezake. Në një pjatë të cekët hedhim pak miell. I lyejmë kungujt dhe i skuqim paksa në një tigan me vaj ulliri dhe gjalpë. Në tiganin ku skuqëm kungujt shtojmë qepën e grirë në rende dhe e kaurdisim derisa të marrë një ngjyrë floriri. Më pas shtojmë mishin e grirë dhe e lëmë të skuqet për pesë minuta. E kriposim dhe më pas në të shtojmë domatet e qëruara nga cipa e të grira në rende. I lemë në zjarr të ngadaltë derisa të avullojë lagështira e tepërt. Vendosim në një tenxhere kungujt e skuqur, më pas i hedhim kimanë. Në fund piperin, majdanozin e prerë.imët, koprën e grirë hollë dhe pakëz ujë. E mbulojmë tenxheren dhe i lemë të ziejnë derisa të mbeten në yndyrën e vet.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet