Kur bëhet Shqipëria anëtare e BE? Rama për median italiane: Të parashikosh lëvizjet e BE, si të parashikosh fatkeqësi të madhe natyrore! Koha që hiqet unanimitet në vendimmarrje

Kur bëhet Shqipëria anëtare e BE? Rama për median italiane: Të parashikosh lëvizjet e BE, si të parashikosh fatkeqësi të madhe natyrore! Koha që hiqet unanimitet në vendimmarrje

Kryeministri Edi Rama

Ai thotë se i vjen keq për Bashkimin Evropian dhe se nuk është i zhgënjyer. Megjithatë, dje në Bruksel, kryeministri shqiptar, socialisti Edi Rama, u përpoq të fshihte zhgënjimin dhe nervozizmin për një ngërç në procesin e anëtarësimit në BE që prek vendin e tij dhe Maqedoninë e Veriut. "Ishte një ditë e keqe për Unionin," tha ai gjatë një interviste telefonike me Corriere della Sera.

Ditë e keqe pse?
“Sepse nuk ishte e mundur të lironim Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pengje vetëm të një vendi të BE-së, Bullgarisë, e cila është edhe anëtare e NATO-s njësoj si ne. E gjithë kjo përballë 26 shteteve të tjera anëtare që duken të pafuqishme dhe me një luftë te porta”.

Pse jeni peng i Bullgarisë?
"Thjesht për çështjet e tyre të brendshme politike, asgjë më shumë”.

A prisnit një hap përpara për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?
“BE nuk i ka mbajtur premtimet. Dhe nuk e them unë, të njëjtët drejtues të komunitetit e pranojnë që ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë, por pavarësisht kësaj jemi ende të vendosur”.

Ju diskutuat me presidentin francez Macron, me atë të Këshillit Evropian Michel dhe me Komisionin von der Leyen, çfarë i thatë njëri-tjetrit?
“Ne diskutuam se si të dilnim nga kjo situatë dhe u thashë se mbështesim idenë e një komuniteti të ri evropian.

A duhet hequr unanimiteti nga vendimet e BE-së?
“Unë në të vërtetë mendoj kështu, 100%. Jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e ndjeshme për vendet anëtare, e cila ka historinë dhe rëndësinë e saj. Por ka ardhur koha për ta hequr atë”.

Keni folur për këtë me kryeministrin italian Mario Draghi?
"Sigurisht. Diskutuam këtë situatë, urgjencën e gjetjes së një zgjidhjeje. Diskutuam edhe ndikimin rus në Ballkan”.

A rrezikohet Ballkani nga infiltrimi nga Rusia dhe Kina me këtë ngërç?
“Nuk ka dyshim që zona përfaqëson një pikë të dobët të kontinentit për sa i përket rrezikut të depërtimit nga subjektet e tjera. Nëse shikojmë Rusinë, është e qartë se ajo ka mënyrat dhe kanalet e veta që e bëjnë Ballkanin të pambrojtur: kjo është arsyeja pse ne dhe shtetet e tjera të zonës po punojmë për Ballkanin e Hapur që pret të anëtarësohet në BE”.

Putini do të jetë i lumtur me këtë ngërç…
“Putini mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Evropian nuk është më mirë”.

Pra, si kujdeset BE për veten?
“Nuk mund të them asgjë për këtë: ne nuk jemi ende brenda Unionit dhe nuk na takon neve të ofrojmë kujdesje. Por nevoja për të nisur një reformë të thellë të BE-së është shfaqur qartë mes liderëve të BE-së, diçka që ata e kanë thënë prej vitesh”.

A e mbështesni idenë e një BE me dy standarde?
"Unë mendoj se çdo gjë e re në BE është më e mirë se kjo situatë, por kjo status quo është e papranueshme."

A e lë në hije fatin tuaj dhënia e statusit të vendit kandidat Ukrainës?
"Aspak. Janë dy skedarë të veçantë. Ukraina meriton të jetë një kandidate për anëtare të BE-së, edhe nëse statusi i vendit kandidat nuk sjell shumë më tepër, siç e dëshmon edhe historia e Shqipërisë”.

A duan ende shqiptarët të anëtarësohen në BE?
“Nuk mund të jap përqindje, por qëndrimi i shqiptarëve ndaj Europës nuk ka ndryshuar: duan të jenë anëtarë dhe protagonistë aktivë të BE-së”.

Kur mendoni realisht se Shqipëria do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian?
"Sinqerisht? E pamundur të thuhet. Të parashikosh lëvizjet e BE-së është si të parashikosh fatkeqësi të mëdha natyrore”.

M.Q.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • servet dishi: 25/06/2022 10:23

  EUROPA IS OUR RELIGION THEY ARE PLAYING WITH US, BUT NEVER MIND WE HAVE NO OTHER INTENTION.OUR ROAD TO EUROPE WAS TOO DIFFICULT,BUT ONE DAY WE WILL BE EUROPIAN MEMBERSHIP.

  Përgjigju
 • Jise: 25/06/2022 00:31

  Nuk eshte ceshtje e votes njezeri ore njesh, por eshte katrahura qeverisese dhe strategjike qe ke bere o KM 20%-esh. 1. Modelin qeverises e ke te papaershtatshem me BE-ne. S’ka zbatim ligjor dystandardesh. Zbatimi i ligjes eshte zbatim i ligjes per kedo dhe kudo ne republike. 2. Cfare perfaqson ti si njeri dhe kualifikimet e tua Kryeministrore jane te cuditshme. BE-ja ashtu si Shqiperia nuk eshte pashallik! 3. BE eshte vete e nderlikuar dhe nuk ka nevoje per nderlikimin tend te metejshem. C’do ti te qasesh sovranitetin dhe te ardhmen e Shqiperise ne nje pozicion vartes ndaj PO-se te vendeve sllave. Akoma nuk kuptove se si i punon mendja sllaveve? Nuk quhen kot sllave. 4. Bari dhe drogerat e forta jane ende te paligjshme ne BE. 5. Ekonomia qe ti ke krijuar nuk perputhet me ligjet zbatuese te BE. Ato oligarket e tu qe konkurojne vetem duke bllokuar, sepse jane afer me ty, nuk kane kellqe te konkurojne me bizneset Europjane. 6. Autoritarianizmi eshte model i deshtuar dhe i urryer. 7. Trafiqet e cfare do llojit dhe pastrimi i parase eshte i paligjshem ne BE. 8. Te boshatisesh vendin nga qytetaret perben spastrim etnik. Eshte kundra te drejtave te njeriut. 9. Te zevendesosh popullaten vendase me nje tjeter si psh afgane ose bangladeshiane ose cdo kombesi tjeter, perben gjenocid. 10. Mafja nuk ka vend ne shtet dhe ne demokraci. Kjo eshte pse morre JO dhe cdo here do marresh JO! Ke mbaruar si qenie dhe lere me si KM! Qelia eshte ilaci yt! Kalofsh bukur!

  Përgjigju
  • Tehypsha e mos te zhdrypsha: 27/06/2022 15:29

   Po çfarë lidhje ka BE me qeverinë shqiptare ose me km/ministrin tonë o bërryl i cilës PD je, se jeni bere si coli dhe loli me shpresën e kthimit të 97-es por rri pa merak e kerko punë se në pension me rrogën e shtetit nuk do dilni kurrë. Çështja e Shqipërisë dhe e Maqedonisë së Veriut është peng e lojërave të shteteve perëndimore nën petkun e demokracisë o tutkun.

 • ermal morinaj: 24/06/2022 21:40

  bravo rama

  Përgjigju
 • Maks: 24/06/2022 15:47

  Kur flet me di dinjitet dhe vendosmsri europa paska vesh Bravo rama Presioni jote beri pune

  Përgjigju
 • kastriot Aliaj: 24/06/2022 14:42

  Itervista me gazeten prestigjoze italiane "Koriere della sera"e kryeministrit shqiptar Edi Rama eshte e nje politikani te standartiit boteror, pavaresisht se drejton nje vend te vogel,dua te permend ketu nje thenie te regjizorit te madh rus,Stanisllavskit i cili thoshte;"Nuk ka rrol te madh e rrol te vogel,por artist te madhe dhe te vogel"ky eshte edhe kuptimi i kesa iterviste qe tyregon se kryeministri aktual i Shqiperise eshte ne lartesine e duhur dhe ne kohen e duhur per t'i treguar BE se ka nevoje per reformim dhe reflektim.

  Përgjigju
 • Mandi: 24/06/2022 11:53

  Do ja dalim per te shkuar drejt BE sepse eshte dicka qe kemi punuar kaq forte dhe nuk ka asgje tna ndaloj

  Përgjigju
 • Sami: 24/06/2022 11:52

  Duhet te futemi ne BE dhe skemi pse te jemi peng vertet nga Bullgaria,Shqiperia ka ndryshuar shume

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Rinia e sotme, viktimë e ‘modës’, ‘politikës’, ‘tregut’: Ju duhet të na akuzoni për tradhti ndaj jush, për hipokrizi, për rrënimin tuaj

Rinia e sotme, viktimë e ‘modës’, ‘politikës’, ‘tregut’: Ju duhet të na akuzoni për tradhti ndaj jush, për hipokrizi, për rrënimin tuaj