Kursi i këmbimit, Banka e Shqipërisë: Euro ka rënë me 3% gjatë këtij viti

Kursi i këmbimit, Banka e Shqipërisë: Euro ka rënë me 3% gjatë këtij viti

Euro vijon të bjerë në pikiatë. Monedha evropiane ka vijuar të zhvlerësohet ndjeshëm edhe në dy javët e para muajit maj të këtij viti, në raport me lekun. Që nga fillimi i vitit, kursi i këmbimit të euros ka rënë me 3%, ndërsa krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë zhvlerësimi i euros ka arritur në 8.1%.

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, ecuria e kursit të këmbimit kundrejt euros është reflektim i ofertës se shtuar të valutës në tregun e brendshëm financiar.

Sipas BSH-së, ajo është diktuar nga përmirësimi i bilancit të pagesave si rrjedhojë e prurjeve të larta valutore, të cilat vlerësohet të jenë të pranishme edhe në muajt e parë të këtij viti. BSH-ja vëren se, luhatshmëria e kursit eur/lek, ashtu edhe spread-i mes çmimit të kuotuar në shitje dhe atij në blerje, kanë qenë pranë vlerave normale të tyre. Ecurinë mbiçmuese të lekut e përkrah edhe zgjerimi i diferencës pozitive mes normës së kthimit të fondeve në lekë dhe asaj në euro në tregun vendas.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Shtohen rastet e emigrantëve që tentojnë të kalojnë përmes kufirit të Shqipërisë me Malin e Zi

Shtohen rastet e emigrantëve që tentojnë të kalojnë përmes kufirit të Shqipërisë me Malin e Zi