Kurti-Vuçiç në takim, Brnabiç: Presidenti përballë një detyre të pamundur, jam më e shqetësuar se kurrë, Daçiç: Nuk pres asgjë spektakolare

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka uruar presidentit Aleksander Vuçiç për këtë detyrë të vështirë siç e quajti ajo, duke thënë se me zemër është në Bruksel.

Deklaratën e saj Brnabiç e ka dhënë vetëm disa orë pas takimit të shumëpritur mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksander Vuçiç.

Gjatë fjalës së saj për TV Pink, tha se Vuçiç është përballë një detyre të pamundur dhe një përgjegjësie të madhe, duke shtuar se këtë herë është më e shqetësuar se asnjëherë më parë.

“Më vjen keq që nuk jam në Bruksel, por me gjithë zemër jam me presidentin. Ai nuk do e ketë të lehtë, është përballë një detyre të pamundur dhe një përgjegjësie të madhe. Unë kurrë nuk kam qenë kaq e shqetësuar sa këtë herë”, është shprehur Brnabiç.

Kryeministrja serbe, tha se nuk sheh hapësirë për dialog të mëtejshëm.

‘Ne po flasim me njerëz fanatikë, unë nuk shoh hapësirë për dialog të mëtejshëm”, tha ajo.

Lidhur me takimin Kurit-Vuçiç i cili po zhvillohet në këto momente, kryetari i Kuvendit, Ivica Daçiç tha se nuk pret asgjë spektakolare nga dialogu Kosovë-Serbi.

“Nuk pres ndonjë gjë spektakolare, në një kuptim pozitiv. Në një kuptim negativ, gjithçka mund të pritet.”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Përfundon takimi i parë Kurti-Vuçiç! Përplasje dhe tensione mes liderëve, Kryeministri i Kosovës: Ja 4 propozimet që bëra! Presidenti serb: Albini më pyeti kur do njohësh Kosovën?


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?×

Lajmi i fundit

John

Dua nuk i ndahet Shqipërisë! Pushon në bregdetin e jugut, takohet edhe me Greg Ramën, publikojnë foton