Kushëriri i Koço Kokëdhimës restorant PA LEJE mbi plazhin e Porto Palermos! Kryebashkiaku i Himarës e shembi në 2012...por kush e mbron sot?!

TIRANE - Restoranti "Panorma", në pronësi të kushëririt të Koço Kokëdhimës, që u bë deputet në vitin 2013 (tashmë kryetar i Partisë ZGJIDHJA) ndërtuar buzë detit në Porto Palermo, rezulton të jetë pa leje. Por pavarësisht tentativës së Bashkisë së Himarës për ta shembur në vitin 2012 si objekt pa leje nga autoritetet, biznesi vijon të ushtrojë aktivitetin për vite me radhë mbi pronë publike, teksa aktualisht ndodhet në proces legalizimi. 

***

Mihal Kokëdhima, 51 vjeç, kushëriri i parë i ish-deputetit Koço Kokëdhima, (djalë xhaxhai) është arrestuar nga policia dy ditë më parë, për një ngjarje të paprecedentë me disa turistë spanjollë të cilët i sulmoi vetëm pasi ata nuk pritën porosinë që nuk u erdhi kurrë dhe u larguan të irrituar nga shërbimi në restoranti që ata kishin zgjedhur të drekonin në Porto Palermo të Himarës. Pronari i lokalit, Mihal Kokëdhima, i sulmoi ata, dhe i ndoqi duke ju hedhur mbi furgon, dhe në një rrugë 3 km qëndroi mbi kofanon e automjetit duke goditur me grushte xhamin e përparmë të cilin e theu duke u gjakosur edhe vet.

Report Tv transmetoi videon ekskluzive dhe momentet e tmerrit që kanë kaluar turistët spanjollë, të cilët gjithashtu morën disa dëmtime të lehta nga goditjet e pronarit, Kokëdhima. Por 51-vjeçari rezulton të ketë pikërisht këtë restorant luksoz në një nga zonat më të preferuara turistike në jug të Shqipërisë, Porto Palermo me emrin "Panorma".

Shqiptarja.com ka zbuluar se restoranti në fjalë është pa leje, dhe se është në proces legalizimi. Por pyetja që ngrihet është se si është ndërtuar në shkëmb në një zonë të mrekullueshme siç është Kështjella e Porto Palermos, kur në fakt ndërtimet buzë detit nuk lejohen.

Po ashtu, në vitin 2012, kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, ka nisur shembjen e restorantit, për shkak se ishte dhe vijon të jetë ende pa leje. Në një komunikim që Shqiptarja.com pati me kryebashkiakun Goro, i cili u zgjodh sërish në krye të Bashkisë së Himarës më 30 qershor, ai e konfirmoi aksionin e bashkisë për shembjen e restorantit, duke thënë se është pa leje. Por teksa bashkia ndërhyri duke e shembur restorantin në vitin 2012, asgjë më tej nuk ndodhi, pasi me ndërhyrjet e tij, Mihal Kokëdhima e futi objektin në proces legalizimi. Por në gjithë këto vite pa leje, restoranti "Panorma" i ndërtuar shumë para vitit 2012 në buzë të detit të Porto Palermos në Himarë, vijon qetësisht aktivitetin e tij, pavarësisht se nuk ka një leje dhe pavarësisht incidentit të ndodhur me turistët. Është e çuditshme se si mund të futet në proces legalizimi një objekt i gjithi me beton i ndërtuar buzë detit në pronë publike.

Në Qendrën Kombëtare të Biznesit, i vetmi biznes në emër të Mihal Kokëdhimës, rezulton një aktivitet në fushën e kultivimit dhe tregtimit të peshkut, i hapur në 12 prill të vitit 2008, por që aktiviteti i tij është tashmë i pezulluar. Ky biznes ndodhej në Qeparo, në Gjirin e Shënkollit. 

Turistët zbulojnë çmenduritë e pronarit me thikë

Restoranti në fjalë, ka emrin "Panorma" për vetë pamjen e mrekullueshme që ofron. Por ndërtuar mbi plazh në këtë zonë të veçantë turistike, përshtypjet për cilësinë e ushqimit, çmimet dhe shërbimin, nuk janë të tilla. Qytetarë të shumtë, pas transmetimit të videos në Report Tv, ku pronari sulmoi turistët, nisën të shprehen duke denoncuar se situata të ngjashme u kanë ndodhur edhe vet atyre. Me shërbim të tmerrshëm dhe sjelljë agresive nga ana e pronarit, Kokëdhima. 

Mjaft turistë të huaj kanë dhënë komente negative në TripAdviser për restorantin në fjalë, duke evidentuar pikërisht faktin që janë ndjerë të pamikpritur. Një turiste thotë se administratori i restorantit, që është Mihal Kokëdhima i ka bërë nënës së saj dhe kunatit duke i kërcënuar me thikë, njëjtë siç u shprehën edhe turistët spanjollë që u sulmuan dy ditë më parë nga Kokëdhima. 

Të tjerë në komentet e tyre se pronari nuk të lë alternativë tjetër veçe të blesh shumë shtrenjtë peshkun që ai shet. Ata shprehen se nga restoranti të ofrohet një shishe verë pa e kërkuar atë, dhe nëse e refuzon, ata nuk duken të lumtur për këtë fakt. 

Edhe në një vëzhgim të menusë së restorantit bien në sy problematika të tjera të shprehura nga vetë vizitorët. Çmimet e larta. Një omletë kushton 350 lekë, një sallatë fshati 400 lekë, patate të skuqura 300 lekë, peshku levrek 3000 lekë, etj.

Edhe në Booking, rezervimet pë restorantin "Panorma" janë ndalur!

Mihal Kokedhima në restorantin e tij në Porto Palermo

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?

Komento

Komente

 • Eli: 22/08/2019 20:39

  Turpi zotit la nam. Me pseudo biznesmen ne shqiperi qe ne 2 muaj behar rritin cmimet I 4 fishojne ska per tu rritur turizmi Kurrë.Te pangopur e pabuksa do ngelen nga injoranca, se pse Nuk punohet me tja futur e me mashtruar klientat.

  Përgjigju
 • Lam nam: 18/08/2019 16:38

  Car behet keshtu mer se lam nam ne gjith boten. Ca komshinj polak deshin te vinin ne Jug NE Shtator por u tmerruan nga pamjet e anulluan udhetimin

  Përgjigju
 • fitimi zaptusi shpelles: 18/08/2019 14:07

  Nje turiqen me pak,se ka muter si ky nuk mbarojne keta zaptusat,shikoni plazhin qe kane zaptuar ne fund te lungomares vlore dhe hajde me thoni

  Përgjigju
  • Fredi: 18/08/2019 15:31

   E drejtë!

 • Vlora: 18/08/2019 13:58

  Mase e kaloj. Te 2 nga a parburgimin e vlores takaloj. Njeher evgjtrit e llonxhes ne tegel

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 18/08/2019 12:59

  Ky eshte turizmi shqiptar. Pranojeni shqiptar se vete shkoni e hani ke keto restorante zhuli. Bojkotoni restorantet e shtrenjta qe nuk ofrojne cilesi ne sherbim dhe ne cmime.

  Përgjigju
 • Pushuesi: 18/08/2019 11:01

  Pjesa më e madhe e këtyre që kanë biznese nga Vlora në Sarandë janë kryerob** duan të nxjerin lekët e gjithë jetës për tre muaj vere, i harruat ata që shesin një vezë të skuqur dhe një gotë qumësht 10 mijë lek!? Por ky doli me Rob***

  Përgjigju
 • Lagja Çole: 18/08/2019 10:49

  Turi vlonjati shpellar!

  Përgjigju
 • Anton: 18/08/2019 07:17

  Ne fytyre shihet se eshte turko&grek mut

  Përgjigju
  • nik: 21/08/2019 16:22

   what do you mean boy?

 • Zana: 18/08/2019 01:01

  Ketij qeni i do rrafshuar lokali me dinamit,,,,dhe te kalbet ne burg per 10 vjet,,,;pis njeri,,tamam kokedhjere....

  Përgjigju
 • Palermo: 18/08/2019 00:37

  Kam qene vetem nje here te ky Larva dhe burre me moterq** nuk kam pare ndonjehere.

  Përgjigju
 • populli: 18/08/2019 00:13

  Shkoni prisheni se lat nam ca doni prova me shume, ja beri vetes e nga menja vet e gjeti.. po nuk e bete sot nsr do ngrje nje perendori njesoj si pallati 20 katesh ne golem..

  Përgjigju
 • Deutschland: 17/08/2019 23:02

  Lajmi për Tëmerin që panë me sy turistët Spanjoll ka mare dhen, tani sa e pash ne një kanal gjerman RTL. SHTETI DUHET TË VENDOSI DINJITETIN NË VEND, KY HOTEL DUHET TË RRAFSHOHET BRENDA JAVËS, QË BOTA TË KUPTOJ QË VËRTET SHTETI RESPEKTON ME SHUMË MIQT DHE TURISTAT E HUAJ, SE SA NJË GRABITËS DHE PLEHRË QË TERORIZON TURISTIN.

  Përgjigju
 • Lezha: 17/08/2019 23:00

  Na hapën barkun vlonjatet

  Përgjigju
  • crocodili: 18/08/2019 12:24

   Vlonjatet te hapin dhe gjera te tjera. Prandaj urte... nese je burre mos shaj neper komente. Dhe mos ngaterro vlonjatet me kërmat e grekut.

  • Patriot Rokaj: 18/08/2019 09:33

   Vlonjateve tu hash ka.. Ky plehra eshte kaur bregu (greke evgjit), nuk ka lidhje me Vloren

 • Emigrant: 17/08/2019 21:43

  TANI FILLOI POLITIKA N Q S PRET NJE BILETE FLUTURIMI ME AEROPLAN MBAS PAK TI KTHEN MENDJE TI I MER LEKET MBRAPSH ? Kurre EDHE ME KETA TURISTE SPANJOLLE PSE KTHYEN MENDJE? VERTETE SHERBIM I KEQ? APO SI PELQEU CMIMI ? Me ka ndodhur mua ne NE GEORGE LAKE SHTETI I NY U NGRITA DHE IKA SE NUK ME PELQEU CMIMI I VERES KU MU DUK SIKUR MA FUTI KU TAVOLINA SAPO U KOMPLETUA PRONARI THIRI POLICINE DHE UNE PAGO A BILLEN EDHE ATA SPANJOLLET DUHET TE PAGUANIN USHQIMIN E POROSITUR KESHTU DO ELEMINOHET SHERI

  Përgjigju
 • Lani: 17/08/2019 20:32

  Ky duket qe. nga fytyra me cepa qe eshte kusar. Zapton detin me keq se ata qe zaptuan Tiranen keto 30 vite. Le t‘i vene dinamitin siç ia vune edhe sivellezerve te tij ne ujin e ftohte kur erdhi Rama ne pushtet.

  Përgjigju
 • Vlorz: 17/08/2019 19:30

  Te q...a motren Mihal na turperove o plehre o bastard,lokali jot do rrafshohet or tu q....n robt e shtepise

  Përgjigju
 • Geke: 17/08/2019 19:20

  Lodheni kot fare duke komentuar ate zgjebarakun.... Mjafton te shikoni se si e ka mbiemrin dhe ska nevoje per te arsyetuar me gjate.... KOKEDHIMA dmth Kokedhjere.... si fis qe e mban kete mbiemer ashtu edhe jane ne te vertete....

  Përgjigju
  • Bab Islam Dud Karbonar Teqeja: 17/08/2019 19:25

   Dikur kanë qënë osmanë e quheshin Alin ashtu si fqinjëtj. Pastaj u pagezuan në Kóqo !

 • Kafsha: 17/08/2019 19:12

  Po Aliu osman që u pagëzua në Kóqo, Kóqoja i PPSH-së ç tha per kete rast? TË SHOHIM DREJTESINE E RE TANI SI DO VEPROJE

  Përgjigju
 • Popull: 17/08/2019 19:00

  Po Koço Kokedhieri pse nuk e ngre zerin per shtetin qe nuk funksionon ne kete rast? Apo i bie per shtat legenit ne kete rast. Iu merret shpirti bizneseve te vogla per te paguar edhe qindarken e fundit, ndersa ky palo biznesmen shfrytezon hapesirat publike, nuk paguan asnje takse dhe ben karshillek. Zoti Kryeminister nuk duhet te rrije te lahet ne plazh, por ti shkarkoje me radhe zinxhirin e organeve shteterore qe nuk kane kryer detyrat e tyre funksionale duke filluar me tatimet, inspektoratet e ndryshme e deri tek policia e shtetit.

  Përgjigju
 • Lik: 17/08/2019 18:09

  N.q.s eshte vonuar shume porosia klienti ka te drejte te largohet. Por nuk kuptoj si shteti lejon te tille vjedhje te prones publike.

  Përgjigju
 • Raul: 17/08/2019 17:08

  Ky monstra vetëm njeri nuk është, ky duhet të jetë krokodili ose cakall, ky duhet të jetë dhe hajdut i dritave në lokal, hajdut i ujit, ky meriton kokën tek zinxhiri i tankut ose në gijotine. Mallkuar qoftë nëna që ka lindur këtë monstër këtë funderrine të Himarës.Shteti shqiptar duhet të rrafshoje me tokën këtë ndërtim pa leje dhe të vërë një tabelë; këtu ka qenë një lokal ku një përbindësh fyeu rëndë mikpritjen shqiptare.Dhe turistët do ndalin për ta lexuar.I shkofte shpirti në hale kësaj plehre të Himarës.

  Përgjigju
  • Per Raulin: 17/08/2019 21:09

   Raul.komenti jot ka noten 10.je Fix.siper i sakte

  • A.n.: 17/08/2019 19:09

   Mbrohet nga vete pushteti. Pushtetaret jane bashkpunetoret me te mire te ketyre kafsheve qe kurrsesi nuk mund te quhen njerez

 • Eva: 17/08/2019 17:01

  Biznesi quhet Pa Norma,,ca presin ata qe shkojne

  Përgjigju
 • tini: 17/08/2019 16:33

  Plaseni ne burg ,dhe prokuroria te hetoje dhe futjen ne legalizim te objektit te ndertuar ne prone publike.Ne rast se e ka ndihmuar Koco Kokedhimi te hetohet dhe ai ,ndryshe keta njerez nuk zen mend.Ai uli imazhim e vendit para turisteve te huaj,dhe cfar faji ksne mijera bisnese qe punojne me ndershmeri ne fushen e turizmit ?

  Përgjigju
 • Mili: 17/08/2019 16:32

  Në vende ku ligji bën zap çdo gjë, vende me shoqerira të emancipuara një shkeles I çdo lloj ligji si ky fshatari nuk mer më leje per asnje aktivitet tjeter biznesi sepse nje të keqe te besh, të regjistrohet në sistemin elektronik. Keshtu qe Shqiperise i duhet që çdo individ të jetë elektronikisht i dokumentuar si në gjith vendet e zhvilluar. Pra, nqse dikush kryen nje veper penale njolla e kuqe ne sistem, paralajmeron të gjithë sherbimet se personi ka krijuar dikur probleme. Pra ky fshatar me pak fjalë, nqse jetonte në nje vend të zhvilluar dhe bënte keto qe bëri, përveç gjobes dhe burgut nuk do të mund të nxirte më leje per asgje. Do të quhej problematik dhe jo korrekt me shoqerine. Pra do punonte per të tjerë hamall!

  Përgjigju
 • Rondi: 17/08/2019 15:43

  Shikoni foton as emrin e lokalit se kane shkruar sakte tek reklama keta shpellaret.e ju prisni sherbim nga analfabete....

  Përgjigju
  • A.n.: 17/08/2019 19:11

   Ku ka horizont ky qe te kuptoje cdo te thote "panorame"

 • Trnakop Kacija: 17/08/2019 15:35

  Ne veri leshojne video katoliket radikal “ se do te rrjepin turistet musliman Shqiptar nga Kosova dhe Maqedonia” (dhe ate disa video rradhazi), ne jug jane video te pronarit te restorantit duke terrorrizuar si ne filma akcion turistet e huaj - PROMO ME TE MIRE PER TE TURIZMIT NE SHQIPERI NUK BESOJ TE KETE. Sidoqofte, duhet pranuar, kjo eshte E VERTETA E JONE, reflekton 100% si jemi, PRIMITIV DHE KRENAR, BYTHECULLAK DHE TE PALAR, IGNJORANT TE PAPARE.

  Përgjigju
 • ALLAHU: 17/08/2019 15:27

  kafsh me fytyr njeriu E PARA : TI VENDOSET NJE GJOBE E MADHE NGA TATIMET E DYTA : TI SHEMBET LOKALI , DHE TI SEKUSTROHET PASURIA R TRETA: TE FUTET NJA 10 VITE NE BURG. ATEHERE I KA SHLY TE GJITHA

  Përgjigju
 • PRITE O ZOT: 17/08/2019 15:23

  Po mir more kokdhimi , sa do kushtonte ajo dreka.? 1 - E para Le nam si sjeri biznesmen 2 - Bere figur MUTI per biznesin tend 3 - Sa te kushtonte ajo dreka.? 4 - Leve duart me gjak ne sy te botes 5 - Demtove mjetin e huaj 6 - Na turperove ne sy te botes 7 - Tmerrove njerzit sikur te ishim ne lufte 8 - MOS TA PAFSHIM ME ATE SURRAT KAFSHE E EGER 9 - TU SHUFT MBIEMRI I DHJEME 10- E GJITH HIMARA TE DHJEFTE NE LOKALIN TEND SHTETI : - KETIJ NJERIU TI MBYLLET LICENCA DHE NJE GJOBE 100 MILION LEK - DREJTORIA E PERGJITHESHME E TATIMEVE TILEJE NJE GRUP PUNE DHE TI REGJISTROJE DHE MAJEN E GJILPERES - TI SHEMBET LOKALI MENJEHERE DHE E FUNDIT VDEKSHHHHHHHHH SE NA NXIT JETEN DHE NA NXORRET BOJEN, TE RENTE KANCERI SE SKAM CA THEM TJETER

  Përgjigju
  • Kuqo: 17/08/2019 17:42

   Une skam cfare te them , ato te mijat I that ju Kesaj lloj bagetie ti shuhet rraca E turperuan kte vend

  • Lory: 17/08/2019 16:38

   I the te gjitha, nuk kam cfare te shtoj me shume.

 • Mon: 17/08/2019 14:34

  Po ta kishit shtypur halen, ta kishit bere marmalate.

  Përgjigju
 • populli: 17/08/2019 14:26

  Ky i vuri kapakun fiks per fillimin e protestave.. marshi zanor i lulit sdo jete me ajo e filmit skenderbeu por video e ketij qe sgjej dot fjale te pershkruaj

  Përgjigju
 • Fredi: 17/08/2019 14:24

  Të arrestohen ata që abuzuan me pushtetin duke dhënë leje ndërtimi e të kalben! Duhet të dali ushtria nga Konispoli në Vermosh të pastrojë mu tërinë fshatareske 30 vjeçare në nje rreze prej 2 klm nga bregdeti për në brendësi të territorit. Keshtu do të pastrohet çdo gjë dhe fshataret te detyrohen të rrikthehen andej nga erdhen. TË RIHYJË NË FUQI LIGJI I MADH E I SHENJTË I P A S A P O R T I Z I M I T !

  Përgjigju
  • Fredi DOBIÇI LLAPAQËN: 17/08/2019 17:10

   Ahahahahahahahahahahahahahah !! O Fredi ZI MALUKAT , deri dje e Kundërshtoje Faikun e madh , kurse tani po përsërit dhe po Kopjon FJALËT e MËDHA të Faikut GJIGAND?!! Je i Vonuar more more Fredi LUGATI !!! Këto që po thua ti Mut , i ka thënë i madhi Faik që para 4-5 Vjetësh , dhe atëherë ti bëje si i Zgjuar !!! Sa herë të kishte thënë Faiku , që Edi Rama duhet të Nxjerri USHTRINË dhe FORCAT KOMANDO dhe t'ju BJERI BANDITËVE , KRRIMINELËVE dhe KRYEHAJDUTËVE Alla PETRIT KUSAR VASILI me Dorë të HEKURT dhe pa mëshirë !!!! Megjithatë "Më Mirë Vonë Sesa Kurrê" more Fredi KokëLoqja !!

  • Qazimi: 17/08/2019 15:16

   nuk çbehet me o Fredi, te pakten keto 100 vitet e ardhshme jo e jo

 • Bab Dud Karbonara: 17/08/2019 14:20

  Inat prej primitivi, imagjinoni të kishte armë zjarri me vete gjith atë inat do e kishte zbrazur nepermjet armës. Kafshë prehistorike!

  Përgjigju
  • Lagja Çole: 17/08/2019 18:24

   Per Himariotin, nje kaur muti si ai je dhe ti. Qelbesire greke

  • himarioti: 17/08/2019 17:08

   e ke fjalen ata brenda?. ata po i numuronin motren, mane fisin atij po i binin me shkelma, ate mund ta kene marre edhe perpara me makine, nuk jne pamjet komplet. perpos ketyre ai eshte lokali me abuzues ne zone me pronar edhe plehra, por kjo nuk justifikon dike te iki pa paguar. aq me teper te vej ministri ti japi lule dhe falje×

Lajmi i fundit

John

Rakacolli në Report Tv: Një njeri që ka kaluar COVID-in s’është më si më parë! Pasojat më të mëdha në shëndetin mendor dhe mushkëri