Kush e krijoi Partinë Demokratike?

Kush e krijoi Partinë Demokratike?

Sali Berisha

Ç ‘nuk është thënë, dhe ç ‘nuk është shkruar prej 32 vitesh, lidhur me krijimin e partisë së parë politike, e cila lindi në “zjarrin” e Lëvizjes Studentore’90. Ç ‘nuk është deklaruar dhe ç ‘nuk është sajuar lidhur me krijimin e Partisë Demokratike, e cila festoi 32 vjetorin e krijimit të saj.

Por nga kush u krijua Partia Demokratike, sa të vërteta janë rrëfimet e Sali Berishës, apo dhe atyre që sot e mbështesin, sa reale janë deklaratat e “analistëve” të mirëpaguar, që vunë në lojë emrin e tyre, për të krijuar mitin e “njeriut që shembi diktaturën komuniste në Shqipëri”. Askush nuk e beson, dhe askush nuk do ta besojë edhe në 32 vitet e tjera, se Sali Berisha “shembi diktaturën  dhe formoi Partinë Demokratike”.

Loja e Sigurimit të Shtetit  apo e Ramiz Alisë, edhe pse e zbehtë, është sot argumenti kryesor i futjes së beftë të atij, që përvetësoi gjithçka, lidhur me partinë e parë politike opozitare, në ditët e para të nisjes së ndryshimeve në Shqipëri. Partinë Demokratike e ngritën nga themelet studentët e Dhjetorit 1990, e ngritën nga themelet të djathtët e burgosur, të internuar, e ngritën intelektualët e papërzierë me “diktaturën komuniste”, por e mori “llokum” Sali Berisha. E mori të gatshme, pas orientimit të shokut Ramiz se “në pluralizmin shqiptar, na duhen njerëzit tanë”.

Ajo ç’ka ndodhi me Ramizin dhe ish-byroistët, duke i futur në burg, ishte më pas pabesia e njeriut të tyre Berisha. Por si fillim, Partia Demokratike, kishte në krye të saj shtresën më elitare të shoqerisë së asaj kohe, kishte intelektualët dhe studentët e Dhjetorit 1990, të cilët sot nuk gjenden gjëkundi. Mbi 90 per qind e tyre u larguan me dhunë verbale dhe fizike nga Partia Demokratike, sapo në atë parti shkeli këmba e Berishës. U deformuan parimet, u përdhos ideali, u privatizua sistemi drejtimit dhe vlerat e asaj force politike.

Ai që 32 vite më parë u shtir si “demokrat, idealist, i djathtë, i lirë dhe i paepur për demokraci”, sot gjendet sërish në selinë e asaj partie. Ai që 32 vite më parë (si askush tjetër në vendet ish-komuniste) rrëmbeu Partinë Demokratike si vlerë e idealeve studentore, sot është sërish në krye të saj, dhe kërkon pushtet, ofiqe, dhe zbatim të skenareve të djeshme. Edhe ata që deri dje, ishin naivë dhe të bukosur nga propoganda e Berishës, sot janë zgjuar. Edhe ata që deri dje, besonin deklaratat e Berishës në “emisionet e pavarura ” të mirëpaguara nga ai, se “Saliu na qenkësh njeriu që shembi diktaturën,solli demokracinë dhe krijoi Partinë Demokratike”, sot janë zgjuar me mendime dhe ide të tjera, pasi njohin ca të vërteta.

Partinë Demokratike e krijuan ata që i dolën ballazi Ramiz Alisë dhe regjimit të asaj kohe, ata që u ngujuan në sallat e grevës, dhe që më vonë u denigruan nga bajraktari i rekomanduar nga “partia mëmë” për të marrë në duart e tij, frenat e forcës së parë pluraliste në Shqipëri. Ajo që ka ndodhur me themeluesit dhe kontribuesit realë të Partisë Demokratike në 32 vite, është historia më e shëmtuar që ka njohur vendi, në memorjen  kombëtare të ndryshimeve politike pas vitit  1990. Themeluesit e Partisë Demokratike, u denigruan, u rrahën apo u vranë, dhe u fshinë nga listat dhe memorja e anëtarësisë, për të ngritur në përjetësi mitin e “themeluesit dhe udhëheqësit largpamës që nuk  ka gabuar dhe nuk gabon kurrë”.

Edhe sot e kësaj dite, në Partinë Demokratike, askush nuk po guxon dhe askush nuk ka kurajon, të ngrihet dhe të kërkojë, që  të rishkruhet nga e para historia e vërtetë e asaj partie, ashtu sikurse  ish-lideri historik, “e rithemeloi atë” muajt e fundit  sipas skenarit të tij. Askush nuk flet, askush nuk reagon, askush nuk kërkon të dijë, kush e krijoi  Partinë Demokratike, dhe ku janë sot themeluesit e saj. Dhe kjo do ti kushtojë  shumë asaj partie edhe për 32 vite të tjera….

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sybi: 12/12/2022 05:52

  Protestat e dhjetorit i nxiti CIA, kupto stacionin e Beogradit, kupto ish kreun e me pas ambasador ne Tirane Rayrson me shoke e shoqe. Saliun sigurisht e ofroi Ramiz Alia. Jo se donte por sepse ishte i mbeshtetur nga CIA, kupto e stc.te Beogradit, kupto qe baze kishte "reaksionin" e migracionit verior. Me kot Ramizi i shkrete krijoji gjithe spektrin politik, me kot sigurimi hodhi asetet me te mire "kuader" si "radikali" Rama. Gjitha planet ua hodhi ne ere ai pra, stacioni "Beogradit" me Saline: qe radikalizoi PD, duke e ndare ne dysh nga "pro komunistet" Ceka dhe Pashko". Ne menyre qe te fshinte Ramizin dhe cdo komunist nga qeverisja. Per te shpallur fitoren "totale" mbi komunizmin. Problem nuk eshte PD por sesi sot pirueta 360 grade riforcon trashegimine komuniste duke sakrifikuar asetin e dikurshem.

  Përgjigju
 • Jari: 11/12/2022 18:51

  PD e krijoi Sigurimi i Shtetit me Shokun Ramis Alia, ndërsa Sali Non Grada u emërua aty nga Shoku Ramis A, se ku janë Studentët e Dhjetorit 90 këtë e di vetëm Sali Mortja që mbare e mer me vete 2022, PD ishte një Lule por në dorë të kujt ra, ai që e mori i eleminoi të gjithë nismëtarët e krijimit të PD. Po nuk u fut Saliu te 7 penxheret nuk ka për të patur kurrë Opozitë dhe PD.

  Përgjigju
 • Gjergj: 11/12/2022 18:31

  PD, e krijoi Ramiz Alia nèn tutelèn e UDB.!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Pendohet anëtari i bandës së Lushnjës, Artan Tafani zbardh 6 vrasje! 5 shpërthime me eksploziv! 3 vjedhje me dhunë, 3 tentativa për kryerje vrasje

Pendohet anëtari i bandës së Lushnjës, Artan Tafani zbardh 6 vrasje! 5 shpërthime me eksploziv! 3 vjedhje me dhunë, 3 tentativa për kryerje vrasje