Kush e pengon SPAK, të 'godasë' djathtas?

Kush e pengon SPAK, të 'godasë' djathtas?

Sali Berisha

Që SPAK-u dhe kreu i saj Altin Dumani, po godasin fort korrupsionin dhe krimin e organizuar, kjo nuk vihet në dyshim. Që SPAK-u, po “trazon” ujërat” e rrjetit të korrupsionit në Shqipëri, dhe ka prishur edhe qetësinë e grupeve kriminale, edhe kjo nuk mund të mohohet. Por ajo që, më habit jo vetëm mua, por edhe çdo shqiptar, mbetet fakti se, SPAK-u deri sot ka “goditur” vetëm majtas.

Pra, duket sikur korrupsioni dhe krimi i organizuar, lindi dhe u zhvillua vetëm pas 2013. Duket sikur para atij viti, gjithçka qenë “qelibar”, duket sikur nuk ka ekzistuar korrupsioni, duket sikur nuk ka ekzistuar krimi, trafiqet, grupet kriminale, vjedhja dhe grabitja e pronave dhe milionave të taksapaguesve shqiptarë. Jo, kjo ndoshta ka qenë edhe më e theksuar se pas 2013.

Të mos harrojmë se, organizmat ndërkombëtare nga 2009 deri 2013, bënin thirrje të vazhdueshme qeverisë shqiptare, ish-kryeministri Berisha dhe organeve të drejtësisë, për të ndëshkuar krimin, korrupsionin, shkeljen e të drejtave të njeriut, grabitjet e pronave në bregdet, dhe ndryshuar situatën e krijuar. Bashkimi Europian dhe SHBA, bënin thirrje të vazhdueshme për “ndëshkimin e korrupsionit që kishte mbërthyer ministrat, zv.ministrat, drejtoritë, ligjvënësit, dhe shkëputjet e lidhjeve të tyre me grupet kriminale”.

Por thirrjet e tyre asokohe, binin në veshin e shurdhër. Atëhere, me plot të drejtë sot, lind pyetja, pse SPAK-u nuk mund të hapë dosjet akoma të nxehta të një ‘mali” me dosje korruptive të ish-qeveritarëve të kësaj opozite, që sot kërkojnë sërish pushtetin ? Përse dhe kush e pengon SPAK-un, të nisë me guxim dhe kurajo hapjen e dosjeve të korrupsionit, dosjeve të ish-ministrave dhe ish-pushtetarëve vendorë dhe qëndrorë të periudhës 2005-2013?

Edhe ata janë po aq të pasur nga ish-ministrat e arrestuar të kësaj qeverie, madje më milionarë se ata. Edhe ish-ministrat e Foltores, madje dhe ish-kryeministri i saj, janë po aq të akuzuar, madje jo vetëm nga organet kompetente në Shqipëri, por edhe ato amerikane, britanike, etj. Atëhere, edhe sa kohë do ti duhen SPAK-ut, të vendosë nisjen e hetimeve dhe ndëshkimin edhe të atyre që sot kapardisen majë vilave, resorteve dhe makinave 200 mijë euroshe, dhe “përbetohen për drejtësinë, begatinë e popullit dhe demokracinë”. “Ligji është i barabartë për këdo”, dhe ndëshkimi ligjor vonon por nuk harron. Kjo duhet ta udhëheqë kreun e SPAK-ut dhe prokurorët e asaj strukture kurajoze, për ti dhënë shqiptarëve shembullin e mirë të paanësisë, dhe barazisë para ligjit.

Nuk mund të bëjmë sikur “kemi harruar gjithçka ka bërë qeverisja e Berishës në 8 vite”, dhe të merremi me “ç’ka po bëjnë pushtetarët e sotëm”. Dyshimi mbi të vërtetën, nis kur drejtësia “harron” të shkuarën. Dosjet e korrupsionit, trafiq eve dhe krimit të organizuar 2005-2013, duhen nxjerrë nga “vrimat” dhe sirtaret, ku janë futur nga prokurorët dhe gjyqtarët e Plepave. SPAK-u, duhet të tregojë se nuk ka asnjë ndikim politik, ndryshe do të lëkundë besimin tek shqiptarët.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artan: 20/09/2023 13:46

  Po syte qe te te dalin ty!po ku e shikon goditjen e SPAK-ut majtas ti o derdimen?Ketu ka 10 vjet eshte bere dhe po behet kerdia ti na tregoke goditje majtas!sherbetor rilindas!

  Përgjigju
 • George: 20/09/2023 12:26

  Sali Berisha i duhet Edi Rames ne Kuvend si gogol per te trembur votuesit.

  Përgjigju
 • Si do godasë djathtas?: 19/09/2023 17:15

  Duke lënë Berishët të pa prekur!

  Përgjigju
 • Halil.: 19/09/2023 14:50

  Akoma jane ne fuçi 65% e plepistave qe jane ne drejtesi!ato kane fuçine per te penguar marrjen e opozites per krimet qe i kane bo ketij vendi

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit