Kushi me arsimtarët e diasporës: Kontribuesit e pandalshëm të mësimit të gjuhës shqipe dhe përhapjes së kulturës sonë tek brezat e rinj

Kushi me arsimtarët e diasporës: Kontribuesit e pandalshëm të mësimit të gjuhës shqipe dhe përhapjes së kulturës sonë tek brezat e rinj

Evis Kushi

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka realizuar një bashkëbisedim online me Anëtarë të Këshillit Koordinues të Arsimtarëve të Diasporës për të diskutuar rreth nevojave dhe mbështetjes së mësimit të gjuhës shqipe në diasporë.

Kushi e ka cilësuar shumë të frytshëm këtë takim me dy prej anëtarëve të këtij këshilli, Prof. Sokrat Sinaj, kërkues shkencor prej vitesh në Zvicër, dhe Dr. Adriana Fishta-Bejko, mësuese me përvojë dhe pedagoge në Kanada.

“Gjatë takimit diskutuam rreth nevojave të ndryshme të diasporës në funksion të mbështetjes së mësimit të gjuhës shqipe në diasporë, veçanërisht tekstet shqipe, abetaren dhe mësuesit shqiptarë, të cilët me shumë përkushtim e pasion po kontribuojnë pa u ndalur në mësimin e gjuhës shqipe dhe përhapjen e kulturës sonë tek brezat e rinj që jetojnë në diasporë”- nënvizon ministrja Kushi në statusin e saj në rrjete sociale.

Ata ndër të tjera, kanë ndarë edhe pikëpamjet rreth hapave konkrete që duhet të ndërmerren me qëllim integrimin e mëtejshëm të diasporës shkencore dhe intelektuale në çështje që lidhen me fusha të ndryshme si arsimi, shkenca, kultura etj.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

U arrestua në Pogradec për dhunë ndaj gruas dhe armëmbajtje pa leje, gjykata lë në burg ish-drejtorin e Burgut të Fushë Krujës

U arrestua në Pogradec për dhunë ndaj gruas dhe armëmbajtje pa leje, gjykata lë në burg ish-drejtorin e Burgut të Fushë Krujës