Rezoluta e PE për Shqipërinë, Tabaku: E përshëndes, qeveria po pengon integrimin tonë në BE dhe jo vetoja bullgare

 

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka përshëndetur rezolutën e publikuar nga Parlamenti Evropian gjatë ditës së djeshme për Shqipërinë. Ajo bëri “fajtore” qeverinë aktuale për moshapjen e negociatave deri më tani dhe jo veton bullgare. Sipas saj nuk duhet të ndahemi nga Maqedonia e Veriut.

“Dua të përshëndes rezolutën e djeshme nga BE. Rezoluta e miratuar dje është tregues i qetë i ligjvënësve ndërkombëtar për te mbështetur procesin e Shqipërisë në BE, Kemi 3 vjet që dëgjojmë për veton bullgare. Përveç regresit nga qeveria nuk ka asnjë arritje. Rezoluta tregojë që problemi është tek qeveria. Qytetarët janë të lodhur nga retorika e procesit të integrimit, qeveria ka festuar të paktën 8 herë hapjen e negociatave, por besoj se hapja e negociatave

Shqipëria nuk mendoj që duhet të ndahet nga Maqedonia e Veriut, sa i përket integrimit në BE. Duhet të jenë në një grup. Shqipëria pak vite më parë penalizojë Maqeoninë e Veriut, sot i takon Shqipërisë të presë. Kemi qenë në  një grup shtetesh me Malin e Zi, avancimi i Malit të Zi bëri që Shqipëria dhe Maqedonia e Shqipërisë të mbesim pas.

PD nuk ka asgjë në dorë nga pikëpamja re reformave, i takon qeverie të marri angazhimet që i takojnë përpara BE. Si përshembull mendoj që nuk duhet të vihet në zbatim amnistia fiskale, pasi do të cenoj rëndë integrimin në BE, kjo pasi lidhet me animistin penale.”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

Kuvend/ Bordi i monitorimit të karburanteve, PD: Është antikushtetues, do të krijojë një kartel! Braçe: Nuk zgjidh abuzimin e çmimeve! Në sallë fiken dritat kur flitej për energjinë elektrike


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë