Kuvendi i Kosovës miraton buxhetin e vitit 2021 (VIDEO)

KOSOVA- Ditën e djeshme në kuvendin e Kosovës është shqyrtuar leximi i dytë i Projektligjit mbi ndarjen buxhetore të buxhetit të 2021, i cili edhe është miratuar me 85 vota pro.

Buxheti është miratuar me procedurë të shpejtë me një mocion procedural të propozuar nga vetë deputetët. Përveç koalicionit qeverisës, buxheti për vitin e ardhshëm u votua edhe nga partitë opozitare, si Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës.

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës është thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës, me qëllim që buxheti të miratohej përpara se të shpërndahet Kuvendi dhe të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare.

Ditën e djeshme seanca ishte përcaktuar të bëhej në orën 14:00 por për shkak se raporti  lidhur me rekomandimet e amandamenteve nuk ishte gati kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka njoftuar se seanca është shtyrë për në orën 17:00.

Kuvendi i Kosovës pritet të shpërndahet, pasi Gjykata Kushtetuese e Kosovës, javën e kaluar, e ka shpallur jo kushtetuese mënyrën se si është zgjedhur Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

Bashkimi Evropian dhe mekanizma të tjerë kishin bërë thirrje që Kuvendi të mos shpërndahet pa u miratuar buxhetin e vitit të ardhshëm i cili kap vlerën e 2.4 miliardë eurove.

Kuvendi i Kosovës pritet të shpërndahet, pasi Gjykata Kushtetuese e Kosovës, javën e kaluar, e ka shpallur jo kushtetuese mënyrën se si është zgjedhur Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

 

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik