Dje u dekretuan nga Begaj, Kuvendi voton nesër ndryshimet në qeveri

Dje u dekretuan nga Begaj, Kuvendi voton nesër ndryshimet në qeveri

Kuvendi i Shqipërisë

Pasi Presidenti i Republikës, Bajram Begaj dekretoi shkarkimin e ministrave që largohen nga detyra, dhe njëkohësisht emërimin në detyrë të ministrave të rinj, nesër është Kuvendi që do të jap votën ose jo për ta.

Ndryshimet në qeveri u njoftuan nga Kryeministri Edi Rama, gjatë Asamblesë së Partisë Socialiste më 4 shtator. Olta Xhaçka, Evis Kushi, Frida Krifca  dhe Milva Ekonomi nuk do të jenë më në Kabinet.

Presidenti Begaj dekretoi emërimin e Delina Ibrahimaj si Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit. Ogerta Manastirliu ministre e Arsimit dhe Sportit.  Igli Hasanin ministër për Europën dhe Punët e Jashtme, Ervin Mete ministër për Ekonominë dhe Financat, Anila Denaj ministre e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Albana Koçiu ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqënies Sociale, Arbian Mazniku, ministër Shteti për Pushtetin Vendor.

Emërimet

Igli Hasani, Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

Ervin Mete, Ministër i Financave dhe Ekonomisë

Arbjan Mazniku, Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): 

Delina Ibrahimaj, Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit

Ogerta Manastirliu, Ministër i Arsimit dhe Sporti

Albana Koçiu Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale

Anila Denaj, Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit  

Shkarkimet

Olta Xhaçka nga posti i Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme

Delina Ibrahimajt nga posti i Ministrit të Financave dhe Ekonomisë

Edona Bilali nga posti i Ministrit të Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit

Ogerta Manastirliu nga posti i Ministrit të Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale

Evis Kushi nga posti i Ministrit të Arsimit dhe Sporti

Frida Krifca nga posti i Ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit

Milva Ekonomi nga posti i Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet. Kjo ministri shkrihet.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Nëntori zhvlerësoi më tej Euron, po këmbehet 101 lekë, edhe Dollari vijon në rënie

Nëntori zhvlerësoi më tej Euron, po këmbehet 101 lekë, edhe Dollari vijon në rënie