Ky është fruti që lufton lufton Alzheimerin dhe ndikon në shëndetin e trurit

Ky është fruti që lufton lufton Alzheimerin dhe ndikon në shëndetin e trurit

Fruti i shegës

Mijëra njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundja e Alzheimerit, por studime të ndryshme theksojnë rëndësinë e stimulimit të kujtesës dhe përmirësimin e funksioneve njohëse, për ta parandaluar atë. Sipas disa hulumtimeve në “University of Copenhagen”, Danimarkë, thuhet se shega këshillohet të konsumohet për shëndetin dhe mirëqenien e trurit.

Te ky frut studiuesit zbuluan një substancë e cila mund të përmirësojë kujtesën duke eliminuar qelizat e dëmtuara, që ndikojnë në rënien e aftësisë njohëse në sëmundjen e Alzheimerit.

Disa eksperimente të kryera tek minjtë treguan se urolithin A, substanca që gjendet te shegët, mund të zbusë simptomat e Alzheimerit pasojat e tjera që prekin direkt trurin.

Edhe pse është testuar në minj, perspektiva është pozitive edhe për njerëzit,” thonë studiuesit.

Megjithatë shega nuk është e mirë vetëm për trurin, por ajo ka edhe vlerta të tjera shëndetësore. Ajo është e pasur me anti-oksidantë, vitamina dhe përbërës bioaktivë. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në zvogëlimin e stresit dhe inflamacionit, faktorë kyç në plakjen e trurit dhe sëmundjet neurodegjenerative.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi