'Lajthit' ish-sulmuesi i Francës: Kombëtare si Shqipëria dhe Kosova s'kanë lidhje me Europianin

'Lajthit' ish-sulmuesi i Francës: Kombëtare si Shqipëria dhe Kosova s'kanë lidhje me Europianin

Christophe Dugarry

Ish-sulmuesi i Francës, Christophe Dugarry ka bërë një deklaratë tepër kritike në emisionin “Rothen S’enflamme”, në televizionin francez RMC. Francezi 51-vjeçar shprehet se skuadra të vogla përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën nuk kanë lidhje me një kampionat prestigjoz si ai i Europianit.

“I shikoj ndeshje pas ndeshje shtete si Gjeorgjia, Estonia, Azerbajxhani, Mali i Zi, Lituania, Sllovenia, Kazakistani, San Marino, Moldavia, Shqipëria, Malta, Maqedonia e Veriut… Të gjitha këto skuadra janë të kota… Kosova, Andorra, Armenia . .. nuk duhet t’i shohim kurrë!”, deklaroi francezi. Por ajo që thotë Dugarry nuk qëndron, pasi që Shqipëria dhe Sllovenia e kanë siguruar nga një biletë për Euro 2022.

Fitorja e thellë e Francës 14-0 me Gjibraltarin ka bërë që ai të jetë kritikë ndaj kombëtareve më të vogla, që luajnë në kualifikime. “Është një ndeshje që do të mbetet në libra, por që mbetet anekdodë. Është një rekord, por një rekord qesharak. Më pas, unë ngul këmbë dhe nënshkruaj, të gjitha këto ndeshje ‘kikiriku’ nuk kanë asnjë dobi, janë për t’i lodhur djemtë, për të lënduar disa prej tyre", tha Christophe Dugarry.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Agim Moriseni: 29/11/2023 16:52

  Ksenofobia franceze eshte vertet per te ardhur peshtire. Te hypesh ne bus tren tram ne Paris te duket vetja sikur je ne afrike ne kine etj vende te treta. Kombtarja franceze ka 2/3 jo francez,d.m.th jo origjine, thjeshte kane vajtur refugjaf. Nje miku im ish minister ne France kur e kam pyetur perse kaq ksenofobe kur jeni full me afrikane atje,jane frengjisht foles me tha,i them cne se edhe ne per 45 vite kemi bere frengjisht apo i keni pushtuat ju keni marre floriee pasuri e tani i quani franceze????????. Qeshi por nga halli.

  Përgjigju
 • Genti: 26/11/2023 11:22

  Po pse more dugarry nuk shkove me lukt pra me vendin tend te origjines,apo se luajte tek franca disa ndeshje dhe u bone i famshem,ekipet qe permend ti kan te gjitha historit e tyre,sa per shqiperin hape pak historin edhe shife mir se cfare futbolli ka patur ,po shyqyr qe keni nje mundesi me fol ne media,dhe flisni pa pik lidhje,turp per nje futbollis qe jep ato deklarata ..

  Përgjigju
  • Mimoza: 28/11/2023 14:32

   Te lumtë!

 • ALI SKRAPARI: 25/11/2023 11:36

  A THUE I LEXON KY FARE BURRI KETO KOMENTE QË MUND TE KUPTOJE POZICIONIN E TIJ SHOQEROR. UNE MENDOJ SE NUK I DUHET VEND RENDESI NJEREZVE TE TILLE. DIHEN SHUMZUAR ME ZERO. POR DEMOKRACIA ASHT SE ÇDO KUSH FLET ATE QE NDJEN E PERCEPTON. NE DUHET TE BEJME PUNEN TONE TE QËNDROJME BASHKE DHE TE LUFTOJME SE BASHKU. NE JEMI NJI EKIP QË TASHMA NJIFEMI NE TËRË BOTËN DHE DEMOKRACIA NA I HAPI RRUGET DHE SYTE DHE NE DO RISIM RENDIMENTIN DHE DO TI JAPIM NJI SHUPLAKE GJITHE KESAJ KATEGORIJE INJORANTESH.

  Përgjigju
 • Bilbili: 25/11/2023 11:33

  Po dhe ti mbushim ekipet kombetare me afrikan eshte me keq o sallam france. Sado te vogla keto ekipe jan perfaqesuese dhe duhen respektuar, po ste pelqeu shko luaj ne kupen e afrikes dhe pershtatet dhe me mire ekipi.

  Përgjigju
  • Allez L'Albanie: 25/11/2023 20:53

   Me se dakord me komentin e Bilbilit. Me shume se gjysma e ekipt "Les coqs" eshte nga kontinenti i zi i Afrikes. Ou sont les vrais françaises???!!!...

 • Shaban: 25/11/2023 07:32

  Qa na flêt ky kurë 90% e përfaqson Afrika Francen sa ka Francez dhe sa tjer nga gjithë bota në komtare Komtarja Shqipëtara është e gjakutê pastêr ta filloim kampjonatin pa sta folim shumë i ult si njeri tregon razizëm turp

  Përgjigju
 • Tom: 25/11/2023 04:01

  Po ky spurdhiaku harroi golin me dore ne play off kunder Islandes,do kishin ngelur jashte kompeticionit....po te ishin burra pranonin te perseritej ndeshja...kur luan Franca nuk e kupton eshte ekip afrikan, apor europian...Dugarry...hahaha..

  Përgjigju
 • Zizu: 24/11/2023 22:20

  Kush ka jetuar ne france e di qe kete palo futbollist medioker e thirren ne kombtare vetem se ishte shok skuadre me zidane te bordoja. Kuptohet me.insistimin e zidane

  Përgjigju
 • Zidan: 24/11/2023 21:54

  Zoti Të na vej përball francës e pastaj flasim Po të ishim të vegjël nuk do ishim bashkë me ju në evropian. Jemi njësoj o zotri

  Përgjigju
 • Shqiptari: 24/11/2023 18:34

  Ky eshte fiks me proverbin: Hajduti bertet kapeni hajdutin. Tipa si ky dhe shoku i tij Platini e degjenerojne futbollin dhe kane goje pastaj te flasin per te vegjelit. Me keto qe ka thene duket sesa i vogel eshte dhe cfare mentaliteti udheheq futbollin europian.

  Përgjigju
 • Afrim: 24/11/2023 13:31

  Pēr mua kjo Deklaratë është pakësa Raciste, kështu Tingēllon sepse pēr Mendimin tim secili që Kualifikohet për kampionatin Europian duhet ta ketë Respektin Maximal të të gjithve, por i njohim Francezēt dhe mendimin e tyre.....

  Përgjigju
 • Endi: 24/11/2023 11:44

  Dikush ti thojë këtij që prandaj ekziston faza kualifikuese. Fitorja 14 me 0 nuk e nderon Francën. Nëse bardhoshët e Francës kanë frikë se lëndohen duke i shënuar 14 gola Gjibraltarit, mbase atëhere thjesht nuk duhej të luanin aq fortë pas golit të, ku di unë, shtatë?

  Përgjigju
 • Franca shtet kot: 24/11/2023 11:19

  Franca ka mbaru si shtet muti qe eshte pale na solli dhe emigrant me makaron gomarin !

  Përgjigju
 • Iris: 24/11/2023 03:31

  Po sigurisht qe per /FRU-FRUTE/,shtetet e vogla nuk kane vend aty,se nuk mund te krahasohen sa i perket korrupsionit ne futboll me ate te /te medhenjve/.Skuadrat e vendeve te vogla humbin me shume se sa fitojne,se nuk kane nje Platini qe /t'a rregulloje/,nuk bejme dot as /ujdisje/te permasave qe behen ne kampionate si ai italian,nuk kane para sheikesh Arabie qe te blejne trainjeret e lojtaret me te shtrenjte ne bote e te paguajne rroga maramendese,nuk kane as para qe te blejne vendberjen e kupes se botes.Skuadrat e vogla lujne keq,humbin shume,duken diletante e amatoreske,por luajne me zemer edhe kur humbin edhe kur fitojne,lujne per vendin e tyre e kombetaret e tyre.,nuk luajne per euron,dollarin,paundin sic luani ju.Duket qe /gjeli/ paska perbuzje,por dhe frike nga /underdogs/!!

  Përgjigju
  • Lulja: 24/11/2023 17:58

   Nuk e kuptoj këtë racist i ka trut të konservuara në shllin djathi të mykur, Mos shit mend po qeli syt se kombëtarja e Francës është meritë e të huajve e jo francezezëve, po kta zogjtë e shëmtuar francez janë mësuar të zbukurohen me puplat e huaja pa marrë parasysh dëmin dhe kostot.... Selavi...kështu është jeta na doni apo jo JA KU JEMI në ju dhëmbin sytë nga shkëlqimi ynë vëni syze....

  • Shjodra: 24/11/2023 16:27

   Ky lojtar mos e ka për Francën se si ekip algjerian jane se ma shume se gjysma nuk këndojnë himnin e Frances.

  • Hcfh: 24/11/2023 11:18

   Izraelin e harroi

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Talebanët kryejnë ekzekutim publik të dyfishtë, mijëra njerëz mbushin stadiumin për të parë vrasjen e dy burrave

Talebanët kryejnë ekzekutim publik të dyfishtë, mijëra njerëz mbushin stadiumin për të parë vrasjen e dy burrave