Lakër e mbushur nga zonja Albana

Lakër e mbushur

Përbërësit:

 • 1 lakër
 • 400 gr mish i grirë
 • 1 kokërr qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lgj oriz
 • 1 lgj koncentrat
 • 1 degë selino
 • 1 spec i kuq
 • 5 lgj salcë domate
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Presim fundin e lakrës të cilin do ta përdorim si kapak për mbushjen. Pastrojmë pjesën e brendshme të lakrës për të krijuar hapësirën e duhur për të vendosur mbushjen.

Kaurdisim në një tigan me pak vaj ulliri qepën e grirë imët së bashku me 2 thelpinj hudhër. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të përthithë të gjitha lëngjet. Shtojmë orizin, selinonë dhe specin e kuq të prerë imët, rregullojmë shijen dhe kripë, piper dhe pak koncentrat. Në fund shtojmë salcën e domates dhe e lemë kimën të marrë një valë të lehtë. E vendosim mbushjen brenda lakrës dhe pjesën që tepron e vendosim në anësore të tavës. Hedhim rreth 1 gotë ujë të ngrohtë dhe e mbulojmë tavën me një letër pjekje të lagur si dhe me letër alumini. E vendosim lakrën e mbushur të piqet në furrë të nxehtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat