Lamin Yamal hap telashe, Spanja mund të gjobitet me 30 mijë euro

Lamin Yamal hap telashe, Spanja mund të gjobitet me 30 mijë euro

Foto: Lamin Yamal

Lamin Yamal është një nga lojtarët më të mirë në skuadrën e Luis De la Fuente që ka tërhequr vëendjen në Euro 2024.

Megjithatë,ajo që ka bërë më shumë përshtypje është mosha e Yamal, vetëm 16 vjeç, e cila  mesa duket se do të shkaktojë probleme për Spanjën.

Gjermania është e njohur për ligjet e tij strikte, të cilat i zbaton pa përjashtim. Njëri prej tyre thotë se asnjë i mitur nuk lejohet të punojë pas orës 20:00, shkruan prestigjozja Bild.

Për sportistët e mitur ka një veçanti që i lejon ata të garojnë deri në orën 23:00, sipas kushteve. 

Deri më tani ky ligj nuk ka shkaktuar asnjë problem për Spanjën. Por sonte ndaj Shqipërisë, trajneri i kombëtares mund të lërë jashtë 16-vjeçarin, aq më tepër që Spanja tashmë ka siguruar kualifikimin dhe vendin e parë në grup.

Sipas legjislacionit të vendit, çdo lojë e luajtur nga lojtari i ri pas orës 23:00 do t’i kushtojë shtetit spanjoll 30 mijë euro.

Edhe pse është një ngjarje e madhe sa Europiani, duket se Gjermania nuk tërhiqet lehtë sa i përket rregullave të saj.


Lajmi kryesor:

SHQIPËRI 0-1 SPANJË/ Djema kokën lart, ishte vitrina e futbollit! Kombëtarja eliminohet nga Europiani 2024! Italia e mbyll e dyta dhe gjen Zvicrën në 1/8


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Ekskluzive/ Zbulohen dokumentet që lidhin vilën e Gjirit të Lalzit të Berishës me lejen e ndërtimit që ka firmosur! Ja si Argita mashtroi me deklarimin e pasurisë! Ditën e martë në Report Tv

Ekskluzive/ Zbulohen dokumentet që lidhin vilën e Gjirit të Lalzit të Berishës me lejen e ndërtimit që ka firmosur! Ja si Argita mashtroi me deklarimin e pasurisë! Ditën e martë në Report Tv