Landfilli i Bushatit bllokoi depozitimin e mbetjeve, mbeturinat mbushin rrugët e Shkodrës (VIDEO)

Pas bllokimit të procesit të përpunimit të mbetjeve në landfillin e Bushatit, kjo është situata e paraqitur ditën e sotme në rrugët e Shkodrës.

Kontenierët e mbeturinave janë të tejmbushura, teksa plehrat kanë rënë dhe në rrugë.

Në hyrjen e landfillit të Bushatit vijojnë të qëndrojnë 5 automjete të mbledhjes së mbeturinave në pritje të depozitimit të tyre.

Landfilli u Bushatit vendosi të ulë traun ditën e djeshme duke mos lejuar asnjë kompani që të depozitojë mbeturinat. Sipas drejtuesve të firmës, kamionët nuk kanë nënshtruar kontratën e re me çmimin e ri për depozitimin e mbetjeve.

Këshilli Bashkiak i Vaut të Dejës votoi rritjen e tarifës së përpunimit të mbetjeve urbane në landfillin e Bushatit. Shoqëria ndërkomunale Bushat kërkoi një rritje e pagesës me 43% të tarifës së depozitimit të mbetjeve urbane në këtë landfill, nga 863 lekë në 1500 lekë për ton mbetje të depozituar dhe tarifa e re pritet të aplikohet në fillim të 2021 për bashkinë e Shkodrës dhe të Lezhës.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • vjosa: 07/01/2021 17:24

    DUHET INCENERATOR NE SHKODER,,,LEZHE,,DURRES,,KORCE,,VLORE,,SARANDE,,KUKES,,SI QYTETET ME TE MEDHA TE SHQIPERISE QE NXJERRIN SHUME PLEHRA,,PO ASHTU KANE NEVOJE PER FABRIKA RICIKLIMI PER LETREN,,PLASTIKEN,,QELQIN....LAND-FILLI NE ANGLISHT DO TE THOTE,,MBUSH NJE FUSHE,,,NUK BEHET KJO PUNE ME LAND-FILLE O DEBILE,,,AMERIKA PUNON ME INCENERATORE...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse

Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse