“Leda dhe Mjellma’, portreti i bukur i mbretëreshës së Spartës, mrekullia e fundit e Pompei

Afresku i mbretëreshës së bukur të Spartës,'Leda dhe Mjelma'

Një pikturë e pasur plot ngjyra, me nuanca të shumëllojshme dhe me një cilësi të lartë , e tillë është vepra e Portretit të Ledës, mbretëreshës së bukur të Spartës, një afresk i madh i gjetur në dhomën e gjumit të një shtëpie në rrugën e Via del Vezuvit, në Pompei. 

Një zbulim "i jashtëzakonshëm dhe unik"  e ka cilësuar drejtori i Parkut Arkeologjik Massimo Osanna

Afresku i  mbretëreshës së bukur të Spartës, që ngelet shtatzënë nga Zeus, mbreti i zotëve, i cili vetëm për ta pasur atë u shndërrua në një mjellmë, është një pikturë mjaft e njohur në qytetin e lashtë romak , që ka në referencë historinë e mitit grek mes “Ledës dhe Mjellmës”

Sipas Hosanna, afresku është një prej veprave më të financuara nga fondet e mëdha evropiane të projekteve në Pompei.

b.xh./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ditë pozitive për planet që kemi ruajtur prej kohësh, çfarë thonë yjet për ju sot