Lëkundet toka, tërmet me magnitudë 7.4 ballë në Meksikë, ndërpritet energjia elektrike

Lëkundet toka, tërmet me magnitudë 7.4 ballë në Meksikë, ndërpritet energjia elektrike

Një tërmet i fuqishëm ka goditur juglindjen e Meksikës të martën rreth orës 20:45 i cili ka tronditur qytetarët. 

Sistemi amerikan i paralajmërimit të cunamit raporton se ekziston një kërcënim i një cunami pas tërmetit, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike. Pamjet e mediave sociale në Twitter treguan tërmetin që ndërpriste një ndeshje 'lucha libre' në Arena México në Mexico City.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan tha se tërmeti me magnitudë 7.0 goditi 2.5 milje (4 kilometra) në lindje-verilindje të Los Órganos de San Agustín, rreth 8 milje nga qyteti turistik i bregdetit të Paqësorit, Acapulco. Ajo u mat në një thellësi fillestare prej 7.8 milje (12.6 kilometra).

USGS ka raportuar se tërmeti ishte i cekët dhe ndodhi rreth 12.5 kilometra nën sipërfaqe. Për shkak të distancës së tij, efektet e tërmetit kishin më shumë gjasa të ndiheshin.

Sheinbaum tha se shumë njerëz kishin humbur energjinë elektrike dhe autoritetet po punonin për të rivendosur energjinë. Shërbimi i metrosë i qytetit tha në një deklaratë se shërbimi i trenit është rifilluar pasi bëri një rishikim të protokollit për shkak të tërmetit.

Tërmetet nuk janë të rralla në Meksikë për shkak të vendndodhjes së tij në buzë të pllakës tektonike të Amerikës së Veriut. Dy tërmete të mëdha goditën vendin në shtator 2017 , dhe më 19 shtator 1985, një dridhje me magnitudë 8.0 vrau rreth 9,500 njerëz në dhe rreth qytetit të Meksikës. Ai tërmet la një plagë të madhe në qytet, duke rezultuar në ndryshime në kodet e ndërtimit dhe mbrojtje më të madhe kundër tërmeteve.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

EMRI/ Kultivoi 102 rrënjë kanabisi në fshatit Panahor, në pranga 18-vjeçari në Mallakastër

EMRI/ Kultivoi 102 rrënjë kanabisi në fshatit Panahor, në pranga 18-vjeçari në Mallakastër