Leonardo DiCaprio jehonë qëndrimit të Qeverisë shqiptare për mbrojtjen e lumit Vjosë: Mund të bëhet model për strategjinë e biodiversitetit

Leonardo DiCaprio jehonë qëndrimit të Qeverisë shqiptare për mbrojtjen e lumit Vjosë: Mund të bëhet model për strategjinë e biodiversitetit

Leonardo DiCapro dhe Lumi Vjosë

Aktori i Hollywood-it Leonardo DiCaprio vijon të ngrejë zërin për mbrojtjen e natyrës, sidomos në mbrojtjen e lumenjve nga ndërtimi i HEC-eve.

Ashtu siç ka bërë edhe më parë, ai vazhdon sërish të jetë pjesë e fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga ndërtimi i hidrocentraleve.

Përmes një postimi në faqen e tij në Instagram, DiCaprion ka publikuar një foto nga lumi i Vjosës për të cilën shkruan se ka lajme pozitive dhe shpresëdhënëse për shpëtimin e saj.

Ai ka sjellë në vëmendje deklaratën e kryeministrit Edi Rama më 25 shtator ku refuzoi zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme.

Aktori thotë se kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Europës dhe parku mund të bëhet një model për strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër.

Postimi në Instagram:

"Ndërsa ne presim që Kryeministri Federal dhe qeveria e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë e vendit pjesë e ‘Zemrës Blu’ të nga shkatërrimi i mëtejshëm nga hidrocentralet e vogla, ka lajme shumë të mira që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve.

Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar. Parku Kombëtar i lumit të Vjosa do të bëhej vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie, si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura e Vjosës e zbuluar së fundmi.

Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër. Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të Ballkanit që përbëjnë ‘Zemrën Blu’”, shkruan Di Caprio në mesazhin e tij.

Kujtojmë që rreth para një viti Leonardo Di Caprio iu bashkua nismës për mbrojtjen e lumit Vjosa kundër ndërtimit të hidrocentraleve.

Vetëm disa muaj më parë, Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar dhe ngriti shqetësimin se po ndërtohen shumë HEC-se, e menjëhershme ka qenë reagimi i shefit të qeverisë.

E.M./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ppsh: 18/11/2020 12:15

    Hahaaaa po per vjosen ne pjesen greke foli? Askush nuk te do te pamvarur nga energjia bosnja,shqiperia nuk duhet te zhvillohen sepse eshte dicaprio kunder ah budallejt e shkrete ndersa vendi i dicaprio-s shba doli nga marrveshja per klimen keta tanet qe kane zero industri pra zero ndotje (mos ngaterroni ndotjet urbane me ato industriale) bejne bejne te kunderten

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Rritet numri i emigrantëve që kërkojnë të futen në SHBA

Rritet numri i emigrantëve që kërkojnë të futen në SHBA