Leskaj përkujton të vrarët në revoltën e Spaçit dhe Qafë Barit, Rama: Dosjet e sigurimit të shtetit i hapëm ne! Laj gojën kur t’ju përmendësh emrat

 

Deputeti demokrat Bujar Leskaj ka përkujtuar Revoltën e Qafë Barit dhe Revoltën e Spaçit.

“Sot është një datë të cilën duhet ta përkujtojmë Dy janë ngjarjet që dëshmojnë se edhe në vitet e diktaturës kishte revolta dhe qëndrestarë. Kujtoj revoltën e Spaçit është 49 vjetori i saj dhe 38 vjetori i Revoltës së Qafë Barit. Ky përkujtim i imi ishte veracion për ta dhe besoj ju të gjithë jeni në një mendje”, tha ai.

Kryeministri Edi Rama ka replikuar duke i thënë se fillimisht duhet të lajë gojën dhe më pas të flasë për ata që dhanë jetën.

“Meqë zoti Leskaj bëri thirrje të bashkohem me të , ndaj e mora fjalën të bashkohem me të dhe të ndahem. Të bashkohem në respekt të emrave që përmendi dhe të ndahem pasi gjithë vëmendjen e tyre që janë të paharruar humbet çdo kuptim kur ata që i përmendin nuk jetojnë me idealet , parimet qëllimet dhe shembullin e tyre. Ju flisni këtu për ata, por ata donin një Shqipëri ku e drejta e pronës ishte e garantuar, ju përfaqësoni këtu partinë që e shkatërroi të drejtën e pronës. Ata donin një Shqipëri që të mos ishin si këmbët e dhisë, ju nuk patët kurajon të hapnit dosjen e sigurimit të shtetit të cilët i hapëm ne. Ju i mbajtët mbyllur. Ata luftuan për një Shqipëri të drejtë, ju duhet të bëni edhe një listë të atyre që vdiqën ën demokraci dhe nuk morën asnjë lek shpërblim nga ju. Ata donin një Shqipëri të orientuar nga Perëndimi dhe jo nga Lindja dhe ju sot përfaqësoni palën antiamerikane në krahun tuaj dhe jeni krenar në krah të atij që e ngritët si flamur dhe në vend të logos së PD ka damkën e DASH dhe si i korruptuar domethënës dhe kur mendoj të gjitha këto se si më duket që ju rreshtoni emra të vdekurish në ferrin e komunizmi dhe na kërkoni të bashkoheni, jo bashkohuni ju me ta. Kështu laje mirë njëherë gojën për të gjitha ato që ke thënë në mbështetje të atij flamuri të rreckosur dhe pastaj flisni për ata që dhanë jetën”, tha Rama.

Leskaj iu përgjigj sërish. 

“Kryeministër nuk fola për të vdekur të zakonshëm fola për heronj i përmenda ato emra dhe do i përmend gjithmonë, detyrimi moral është i gjithëve. Janë heronj nuk janë vdekatarë të zakonshëm, jeni ju, jemi ne që do ikim po lënë gjurmë nga kjo jetë. Heronjtë e vërtete të anti-komunizmit janë ata”, iu përgjigj Leskaj.


Lajmi kryesor:

Kërkesa e Leskaj për përkujtimin e viktimave të komunizmit ndez debat në Kuvend! Alizoti: Po të mos ishte Partia Punës ti dhe Olsi do shpërndanit çadra! Rama: Enver Hoxha u ngjall përmes jush


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

AMA jep njoftimin për mediat: Mos i transmetoni këto aktivitete! Janë të ndaluara nga KQZ

AMA jep njoftimin për mediat: Mos i transmetoni këto aktivitete! Janë të ndaluara nga KQZ