Lëvizja 'Djemtë e Labërisë' djeg flamurin Vorio-Epirit, ultimatum autoriteteve: Hiqni lapidarin e ushtarit grek (VIDEO)

KËLCYRË- Lëvizja patriotike "Djemtë e Labërisë" kanë djegur flamurin e Vorio-Epirit në varrezat e Këlcyrës, ku prehen eshtrat e 21 ushtarëve grekë të vrarë në  luftës Italo- Greke. 

Report Tv sjell video nga ky moment, ku shihen anëtarët e kësaj lëvizjeje të veshur kuq e zi dhe flamurin shqiptar në duar. Kreu i kësaj lëvizjeje, Florijan Canaj u ka lëshuar ultimatum autoriteteve shqiptare që të ndërhyjnë për të hequr lapidarin në Qafën e Kiçokut që përkujton gjeneralin grek Dhimitris, të rënë në luftën Italo- Greke.

Ndërkohë, gazetari i Report Tv, Piro Nase raporton se kjo lëvizje ka paralajmëruar një protestë para konsullatës greke në Gjirokastër në ditët në vijim.

Flamuri që u dogj

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Konjak: 08/06/2020 09:18

  Ky veprim sikur ka ndodhur ne nje zone te Tepelenes , labet nukse merren me te vdekur . Keshtuse duhet te kishit gjetur nje krieartikull tjeter .Labet nukse merren me djegie e me ofendime , nese kan nje problem , e zgjidhin ate me biseda e mikuptim . Sesa te mire apo te keq , jane gjitonet , ata jane gjitonet tan , nuk mund ti nderojme sipas deshires tone . Duhet te krijojme mardhenie reciproke vllazerore me ta ,dhe jo te krijojme incidente , thjesht nga megalomania ,e deshira per tu dukur .

  Përgjigju
 • SHQIPNI: 08/06/2020 03:21

  Se harrova greku kokepalari nuk te lejon ..Simbolin e SHQIPONJËS me duar! Sa flamur ka djegur greku Amerikan,Gjerman,Izrael etj

  Përgjigju
 • Sali Bollati: 08/06/2020 03:18

  Kjo tregon shume qarte se Rinia Shqiptare Atdhetare Jo vetem Ekziston; por eshte e ARDMJA E VERTETE E SHQIPERISE SE VERTETE!! Cfare voreza pushtuesish grekoshovinistash "nderohen" atje ku s'ka pasur asnje grek?? RROFTE RINIA ATDHETARE SHQIPTARE!!

  Përgjigju
 • SHQIPNI: 08/06/2020 01:19

  Qe nga ta filloj...Dhe ku ta mbarroj.. Qe greku Miku komshiu jone i dashur qe bombardon me fake news qe XHAXHI ENVER na paska vrar vorioepileshat ne kohen e diktatures Qe Saliu & Basha shiti detin te greku Qe Partia Demokrate greke qe e’cila ka nje marredhenie shume te mire me partin Tone Demokrate Qe Leket e Shqiptareve e Vitit 97 u transferuan ne bankat greke Qe Provokimi i Kacifas per clirimin e vorio epileshit qe na ka çar trapin ketu e nje SHEKULL ky muhabeti i Vorio epileshit dhe nqs ka grek ne epileshi atehere greket ne greqi janë turq dhe SHQIPTARE keto nuk i them une apo po i shpik nga mendja janë fakte HISTORIKE Qe provokimi i Kacifas ishte dhe per rrezimin e qeveris greke ne ate kohe. Qe Tabela greke ne jug te Shqiperis kane 30 vjet kot pa lidhje Qe Greku enderron akoma vorio epileshin lere qe kot enderron shko merrë Stambollin pastaj merru me epileshin Lere qe grekun kur e provokon turku per ishujt i djeg byça e njejta gje eshte dhe per ne ky muhabeti i grekut me vorio epileshin dhe varezat greke ne token shqiptare Greku nuk rrespekton te drejtat e Shqiptareve me Greqi lere qe sbehet fjal per shkolla Shqipe dhe nese nuk ju pelqen te thote te shkoni me Shqiperi Lere qe po ngriti zerin ndonje Shqiptar ne grqi kercenohet me vdekje Dakort te gjithe ndihen ne menyren si u pelqen po jo me menyre racizmi nacionalizmi si puna e ketyre nga vorio epileshi sepse e kane treguar nga sjellja e tyre ne keto 30 vjet me provokimet e tyre,lere qe jane spiuna dhe deformojne te verteten sipas interesave e tyre. Lere qe Shqiptaret ne greqi te Shkretet vuajne per nje cop dukument kurse Shqiptaret e grqis na qenkan pajisur me pashaporta greke biles na perfitojne dhe pension nga greku e SHQIPTARI qe ne fakt skan punuar asnje dite ne grqi madje as vitet e punes nuk plotesohen per pension, kur greku i shkret vuan per buke. Ne fakt lista eshte e gjate....

  Përgjigju
 • Iris: 08/06/2020 01:02

  Keto lloj monumentesh duhet te hiqen,por beheni vet mos prisni nga shteti.Shikoni si po bien monumentet e confederates ne U.S.A.,por duhet hequr dhe monumenti ne Tirane qe na e rasi Erdogani,ai eshte monument I ngritur nga nje dictator per fitoren e tij kunder ruajtesve te demokracise.Sa per varrezat nuk eshte aq e lehte sepse nuk mund te mbajme Akoma varrezat e gjermaneve,britanikeve,etj dhe te heqim greket ,pra nuk eshte korekt politikisht.S.d.q Greqise I jemi mirenjohese qe I priti shqiptaret por vetem kaq ,se ata u mbajten atje me krahet e tyre asgje nuk ju fal,shpesh dhe u abuzuan,por dhe shqipot ,nuk ishin te gjithe te mire ,mjafton te shohesh burgjet.Greqia ka bere per here lojen e kulacit e kerbacit me ne,per nje dru te shtrember perdorte operacionet/Fshesa/pa bere dallime,pagezonte e ripagezonte te gjithe pa pyetur fare,jepte pensione per te manipuluar shqiptaret ,por edhe shqipot I manipuluan greket,per interesa meskine ndruan fe e origjine.Greqia s'ka hequr kurre dore nga Jugu jone ,por te njejtat probleme ka me te gjithe fqinjet I urren te gjithe ,ka pretendime ndaj te gjitheve e urrehet nga te gjithe,pra duke pare raportet e saj me Shqiperine,Maqedonine,Bullgarine,Turqine mund ta kuptosh pse Greqia eshte e 5-ta ne NATO per shpenzimet ushtarake.

  Përgjigju
 • miri: 07/06/2020 21:21

  Cfare fshatar idiot po pse me vorrezat e ushatrve merreni?Apo harruat se po hodhe benzin nganjher digjesh edhe vet,greku mund te ket 1001 te keqija po fakti se na ka hapur dyert ne momente t veshtira nk hidhet posht,pastaj ju fshatar permeti e dini ku bie Laberia?Keni konfirmim nga labet e vetet?ikni me dele dhe i lini keto brockulka se i zoti eshte ai qe rregullon mardhenie e jo si ju qe hedh nje gur budallai n pus e sulen 100 t mencur ta nxjerrin turp.

  Përgjigju
  • PO , PO: 07/06/2020 22:45

   Jo more idjoti @miri ,joooo se qeveria greke nuk e beri nga ndjenja e humanizmit ate qe beri . Kete tashme e dine edhe femijet , vetem idjote te shitur tek kisha greke e Asfalia , qe kane nderruar emer e mbiemer , kane nderruar komnbesi e shtetesi e jane konvertuar ne besimtare te kishes famekeqe greke , ata e perdorin kete slogan pacavure , per te kthyer Shqiperine ne vorreza te ushtareve fantazma greke e te mbushura me eshtra te femijeve , grave e burrave shqiptare , qe i kane masakruar andartet greke . Po te duan te ndertojne marredhenie korrekte e te ndershme , hijenat greke te heqin dore perfundimisht e boterisht nga ekspansioni i tyre fashist ndaj Shqiperise se Jugut , nga ligji i luftes ,nga mbjellja e vorrezave e nje varg me qellime thellesisht armiqesore ndaj nesh . Nuk mallengjen dot as edhe nje te vetem me dallkaukllekun tend , ti pacavure e Athiner . Ata marrin guximin te veprojne e sillen shtazerisht deri me arme kunder shqiptareve , sic bene pak vite me pare ne Peshkepi te Gjirokastres , me pas me ate idjotin naziskin Kacifas e sa e sa raste te tjera , kurse ti flet idjotesira !

 • Patrioti: 07/06/2020 21:12

  Idea eshte e mire por forma eshte e gabuar. Duhet organizim, sensibilizim dhe protesta paqesore. Nuk duhet te biem pre te provokacioneve greke.

  Përgjigju
  • Loti: 08/06/2020 00:00

   Nuk e ke gabim patriot. Por para sensibilizimit duhen disa akte ekstreme per terhequr vemendjen e duhur. Fatkeqsisht per ne greku i ka futur kthetrat shum thell dhe veprat e tyre manifestohen nga njerez si meta/berisha/rama qe e shesin shqiperine me nje cmim shum te ulet per interesa vetjake

 • Armando dukatasi: 07/06/2020 21:01

  Po te djegin dhe flamurin cam me mir do ishte i pritem dukat te pabeset

  Përgjigju
  • Sali Bollati: 08/06/2020 03:22

   eDHE armando edhe dukatas nuk ka ne kete bote. Por ZYBA INJORANTASH paska plot.Dhe ata nuk kane vend ne Shqiperi bashke me ata te varosur

 • Laberia: 07/06/2020 20:18

  Sa bukur ne fund pak shpirt patriotik Shqiptar kunder masakrave Greke ne Jug te vendit. Nuk duhet harruar se ne 1940-ten ushtaret Grek ne jug ben shume masakra. Fatkeqesisht qeveria jone nuk ben asgje . Greket ben genocid ndaj Cameve dhe nuk eshte ndertuar asnje varrez per ata ndersa ne Shqiperi per lloj lloj kriminelesh Grek ndertohen varreza.

  Përgjigju
 • Leo: 07/06/2020 19:58

  Eshte e vertet qe sa here ka nje samit per vendimarje per shqiperine , greket sajojne te tilla idiotsi per te justifikuar dhe ngritur zerin kundra shqiperise. O njerez sduhet te bini pre e kurtheve te grekut .ata jane shume here me mbrapa se ne shqiptaret ne mentalitet. Dhe kete e tregojne me synimet qe kane per te aneksuar jugun duke perdorur varrezat dhe gjoja minoritetin qe kane ne jug. Qe ti numerosh me gjithe priftin vangjel dule sbehen 500 veta.

  Përgjigju
 • Loti: 07/06/2020 19:40

  Çmerreni me budalleqe o te uruar. Shikoni familjet tuaja e rregulloni nivelin e jeteses.

  Përgjigju
 • Mihal Grameno: 07/06/2020 19:32

  As dy klasë shkollë nuk kanë, madje po ti pyesësh as alfabetin a Shqipes nuk dinë këta (budallenj) trima. Vurjani flakën qeverisë që po ju përdhunon ditë e natë e policisë që mbron përdhunuesit tuaj, ordinerë ferrash

  Përgjigju
 • Kico: 07/06/2020 18:56

  Ejani ne Himare ta beni kete

  Përgjigju
 • Epiri: 07/06/2020 17:45

  Ku ka vorio epir.Pirua i Epirit ishte shqiptar dhe fliste shqip.Cameria qe eshte zemra e Epirit eshte etnikisht shqiptare.Pse,kushti per ne BE duhet te na privoj per te mbrohtur Epirin shqiptar.

  Përgjigju
 • Kangesteri: 07/06/2020 16:47

  Nuk ti je eunuk qe flet ashtu.Ato pak kane bere se duhen qerruar gjithe jevgjit greke qe jane varrosur ne tokat e arberit.

  Përgjigju
 • Nuk: 07/06/2020 15:06

  Ne burg e te hetohen nga kush eshte nis kjo gje e pa precedente. Kush jeni ju qe bllokoni me keto pseutonacinalizma hyrjen e Shqiperise ne Be. Te keqen o te mjerr se keni patur kur nga Greket pervec asajt vetem jeni mbeshtetur. Vazhdoni me Otonanet qe ju kan perdhunuar o njerez pa istori! Turp

  Përgjigju
  • Patriot: 07/06/2020 20:11

   O legen. Po ti e shet b***en per nje pension te qelbur.

  • SHQIPNI: 07/06/2020 17:30

   Ca lidhje kane ottomanet. Dhe si ju erdhi te na tregoni per( istori )apo thjesht po thua dicka per te thene. Greku e’enderron akoma vorion epirin apo jo?

  • Shqiptar: 07/06/2020 16:24

   Ik mor gjakprishur do na tregosh ti historin. Shiko si po asimilon jugun greku duke perfitu nga legena si ouna jote. Shko merr nji pension e mos trego burgun ti se meriton ate qe merr cdo tradhetar

 • Albania: 07/06/2020 14:43

  Xhest patriotesh. Ska asgje te keqe

  Përgjigju
  • Alb: 07/06/2020 18:57

   Jan ber shqiptaret si predikues te mahtma gandhit cdo gje e lidhin me paqen,protest paqesore,shqiperi paqesore,xhest paqesor luft paqesore edhe angleze amerikan apo ndonje perendimor tjt sjan kaq paqesor.

  • Albert: 07/06/2020 16:21

   Jo vella nuk eshte xhest patriotesh, kjo eshte nje propagand e shpifur midis dy paleve. Xhesti patriotik eshte nje SHQIPËRI e ORGANIZUAR dhe PAQESORE.

 • Turi: 07/06/2020 13:41

  Shteti jone duhet tjua ktheje eshtrat grekeve ti varrosin ne vendin e tyre se me dinakerine e tyre mbas disa vitesh do thone eshte toke greke se ka dhe varre prandaj i hiqni menjehere si kane bere me ushtaret e vendeve te tjera

  Përgjigju
  • Ervin: 07/06/2020 16:52

   Keta duhet te dalin perpara gjykates ca Jane keta qe I vene vetes dhe te tjereve damka perse duhet te vuajne te gjith pasojat e veprimeve te tyre

  • Ervin: 07/06/2020 16:40

   Nuk ka me kuptim qe ne 2020 kur bisneset greke apo te kujtdo kombesie lulezojne ne tirane apo gjetiu dhe disa kacak te keqedukuar duan te krijojne perplasje per motive inekzistente patriotike per qellime personale dhe ne dem te interesit te pergjithshem te vendit dhe cudia qendron qe kta pseudoorganizata hakmeren me pjesen me vulnerable te popullates se mbetur ne dropull qe dihet si minoriteti etnik grek eshte turp I madh se pasojat bien mbi popullin

 • Sa here qe Shqiperia qe i afrohet Evropes !: 07/06/2020 13:30

  Ndodhin vandalizem. ! Ha thua valle qe pa dalur perpara Drejtesise Kriminelet e 97 dhe Kriminelet e tjere me rradhe ne vite ! Do ndodhin gjithmone gjera,,qe te pengohet ecuria e shqiperise ! Vjen Si hera barute nga Vicidoli dhe nga Tunelet e kerrabes skaparldhi ! Heeee Rec more Ndertese fortifikuese dhe Edukuese ,,duro se shume shpejte do keshe Vizitore jo ditore por me vite te tera ..

  Përgjigju
  • PalluesiHeroik: 07/06/2020 23:19

   Mire ja ben rrob....grek

  • Albert: 07/06/2020 16:07

   Europa i kupton te gjitha nuk pengohet ecuria e Shqiperis...Shqiperia eshte drejt familjes Europiane.

  • Vlora: 07/06/2020 15:04

   Turp tju vij... Asnje shqiptar nuk e mbbeshtet kete gjest

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?