Lëvizje të pakta në Qafë Thanë dhe Kapshticë, lejohet vetëm hyrja në Shqipëri

Ashtu sikurse u lajmërua ditën e sotme janë hapur dhe kufijtë tokësorë me vendet fqinje. Kufiri me Maqedoninë e Veriut është hapur sot vetëm për qytetarët që duan të hyjnë në Shqipëri. Është lejuar dalja e qytetarëve nga territori i tyre,por jo hyrjet nga Shqipëria edhe pse pala shqiptare ne të 3 pikat doganore të juglindjes ka rifilluar punën normalisht. Sipas burimeve nga autoritet doganore bëhet me dije se hyrje daljet pa kufizime ne shtetin grek dhe maqedonas varen edhe prej palëve respektive.

Në doganën e Qafë Thanës, lëvizjet kanë qenë të pakta ndërsa studentët dhe punëtorët sezonale kane qenë të parët që janë kthyer në atdhe,pas bllokimit në Maqedoninë e Veriut për shkak të Pandemisë.
Burime nga dogana bëjnë të ditur se kufiri do të jetë i hapur për shtetasit maqedonas që duan të kthehen në vendin e tyre,ndërsa deri në këto momente nuk ka një urdhër të dyte sa i përket daljeve nga Shqipëria drejt Maqedonisë apo edhe Greqisë.


Lajmi kryesor:

Tërhiqet Kosova, heq taksën 22 € në doganë për dezinfektimin e kamionëve! Kusht për qytetarët tamponi ose karantina


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja