Lewis Hamilton dhe George Russell, pilotët e Mercedes rinovojnë kontratat

Lewis Hamilton dhe George Russell, pilotët e Mercedes rinovojnë kontratat

Formula 1

Lewis Hamilton dhe George Russell do të vazhdojnë si pjesë e pilotëve të Mercedes për të paktën dy vitet e ardhshme. Hamilton ka nënshkruar një kontratë të re që do të zgjasë periudhën e tij me ekipin në 13 vjet dhe do ta mbajë atë në F1 edhe pas ditëlindjes së tij të 40-të. Russell, i cili iu bashkua Mercedes në 2022, ka nënshkruar gjithashtu një marrëveshje dy vjeçare.

Lëvizja konfirmon premtimet e Hamilton dhe drejtorit të ekipit Toto Wolff se një marrëveshje e re për shtatë herë kampionin ishte vetëm çështje kohe këtë sezon. Kjo i lejon Hamilton të kërkojë titullin e tetë, që do ishte rekord  i pilotëve në F1.

Hamilton humbi konkurrencën me Max Verstappen e Red Bull pasi ish-drejtori i garave të FIA-s, Michael Masi, injoroi rregullat në drejtimin e një periudhe të makinës së sigurisë në garat e vona.

Ky duket një sezon i dështuar për Mercedes, me Red Bull që ka dominuar sezonin dhe është pranë titullit kampion me Max Verstappen.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Vllaznia fiton pas nëntë vitesh në 'Niko Dovana', Teuta 'zhytet' në fundin e renditjes! 0-1 në Durrës

VIDEO/ Vllaznia fiton pas nëntë vitesh në 'Niko Dovana', Teuta 'zhytet' në fundin e renditjes! 0-1 në Durrës