Lezhë/ Nxënësit pa ngrohje në gjimnaz! Kaldaja jashtë funksionit, të rinjtë bëjnë mësim në kushte të vështira: E kemi blerë vetë një rezistencë

Edhe ky dimër e gjeti jashtë funksioni kaldajën e gjimnazit "Hydajet Lezha" në qytetin e Lezhës.

Nxënësit thanë se kanë kontribuar për të blerë furnela, por sërish një pjesë e klasave janë të ftohta.

“Është një rezistencë e vogël dhe gjithashtu klasa jonë ka dhe një kondicioner. Furnelën e kemi blerë vetë, ndërsa kondicionerin klasat e mëparshme ndërsa kaldajat jo. Tek disa klasa që nuk kanë ngrohje është ftohtë.- tha një nxënëse.

Bashkia Lezhë bën me dije në 90% e shkollave kanë ngrohje, ndërsa në gjimnazin "Hydajet Lezha" nuk është arritur të vihet në funksion sistemi i ngrohjes i cili ka patur probleme që prej ndërtimit të shkollës në vitin  2010.

“Pjesën e Njësive Administrative tek të gjitha shkollat i kemi të mbuluar me ngrohje me dru ose me korent kur mungon ajo e druve. Tek Gjimnazi “Hydajet Lezha”, kemi pak probleme që pjesërisht kemi ngrohje me korent për shkak se kaldajat i kemi një problem të vjetër që akoma nuk i kemi restauruar por që është në proces”- tha nënkryetarja e bashkisë Lezhë, Eudea Molla.

I ftohti që ka përfshire të gjithë vendin, ka prekur edhe Lezhën duke sjellë temperatura të ulëta deri në -4 grad celsus.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Rama në Insitutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare: Nëse rusët pushtojnë Britaninë, ejani në Shqipëri t’iu mbrojmë nga Putin dhe Braverman

Rama në Insitutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare: Nëse rusët pushtojnë Britaninë, ejani në Shqipëri t’iu mbrojmë nga Putin dhe Braverman