Lideri serb i Bosnjes Dodik: Arsyeja pse unë e respektoj Putinin? Ai më dëgjon dhe nuk më imponon asgjë, ndryshe nga liderët perëndimorë

Miloard Dodik

Presidenti i Republikës Srpska Milord Dodik ka folur rreth marrëdhënieve të Bosnje-Hercegovinës dhe Rusisë në 'La Reppublica', një lidhje e cila tremb SHBA dhe BE-në së tepërmi. I pyetur rreth qëndrimeve të tij mbi shkëputjen e Bosnjes dhe saksionet e drejtuara nga Brukseli, Dodik thotë se nuk dëshiron një shkëputje por se mundësia e të pasurit një ushtri të tyren është si një lloj 'joshjeje'. Ndërsa sa i përket sanksioneve të Brukselit Dodik i cilëson si kërcënime boshe dhe arrogante. Gjatë intervistës lideri serb shpreh qëndrimin e tij favorizues dhe veçues kundrejt Presidentit rus Vladimir Putin i cili sipas tj është më i besueshëm se vetë perëndimi.

"Unë nuk dua shkëputje, por ne serbët e Bosnjës mund të kemi ushtrinë tonë. Kushtetuta e thotë këtë." Dhe shton: "Nuk mund të jenë të tjerët ata që bëjnë ligje për ne. Sanksionet e kërcënuara nga Brukseli nuk më trembin. Është thjesht arrogancë".

"E vërteta është se nuk ka konsensus që Bosnje-Hercegovina duhet të ekzistojë ende. Serbët dhe kroatët janë të detyruar të jetojnë në këtë shtet, por ata nuk do të dëshironin. Për shumë njerëz kjo është një detyrë. . , jo dëshirë. Unë flas sinqerisht, ky është faji im ... ".

Pas një ore pyetje-përgjigjesh mbi kreshtën e rrëshqitshme të temës së shkëputjes, retro-mendimi që po drejton liderin e Republika Srpska në vitin para zgjedhjeve shfaqet plotësisht i qartë. "Shkëputja nuk është në planet e mia, as nuk dua një konflikt të armatosur," përsërit 62-vjeçari Milorad Dodik , në një përpjekje për të larguar me fjalë atë që i është afruar me fakte. "Serbët, muslimanët dhe kroatët mund të bashkëjetojnë nëse ulen rreth një tavoline dhe nën kujdesin e një Kushtetute legjitime"

Dodik, president i njërit prej dy entiteteve (ai me shumicë serbo-ortodokse) në të cilin është ndarë Bosnje-Hercegovina dhe anëtar i presidencës trepalëshe, është enigma që tremb BE-në dhe SHBA-në. Qoftë vetëm për mbështetjen e dukshme që po merr nga Vladimir Putin ("Unë e respektoj atë, ai është ai që më dëgjon ndryshe nga perëndimorët") dhe nga Pekini. E takojmë në Banja Lukë, në dhomën e përfaqësimit të pushtetit vendor, në katin e gjashtëmbëdhjetë të pallatit me pamje nga qyteti.

Nëse ai nuk dëshiron të shkëputet, pse ka njoftuar transferimin në Srpska të shërbimeve të besuara deri më tani institucioneve qendrore, si taksat, inteligjenca, drejtësia, agjencia e drogës?

“Për 26 vjet ndërhyrja e bashkësisë ndërkombëtare, e ushtruar përmes Përfaqësuesit të Lartë dhe tre gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, shkatërroi Kushtetutën duke krijuar një sistem të paligjshëm. Bosnja dhe Hercegovina mund të mbijetojë nëse i kthehet Kartës së shkruar në Dejton në 1995. Kur fola për shkëputjen ishte një reflektim: nëse Bosnja nuk i zgjidh problemet, shkëputja mund të ndodhë”.

"Asgjë e mirë nuk ka sjellë ata njerëz. Ne jemi ende zona më pak e zhvilluar e Evropës. A ka ndodhur pajtimi i komuniteteve të ndryshme? Jo. A kemi hyrë në Union? Jo. Është koha të ndryshojmë qasjen tonë. Ne nuk mund ta lejojmë këtë, janë të huajt që nuk janë zgjedhur në Bosnje ata që bëjnë ligjet për ne”.

Pse e kundërshtoni amendamentin e ish-Përfaqësuesit të Lartë Valetin Inzko, i cili dënon ata që mohojnë gjenocidin dhe krimet e luftës në Srebrenicë?

“Sepse ai nuk kishte të drejtë të impononte ligjin, pavarësisht nga përmbajtja”.

"Është e diskutueshme. Në Srebrenicë mund të thuhet se ka pasur një krim, të cilin unë e dënoj. Megjithatë, nuk mund të thuhet se është kryer nga serbët, të kuptuar si komb. Është kryer nga disa individë".

Mlladiç, i cili urdhëroi masakrën, ishte komandanti ushtarak i serbëve të Bosnjës.

"Mlladiç? Nuk e di... Në Srebrenicë, megjithatë, ka pasur vrasje mes serbëve që janë lënë mënjanë."

Dhe tani po flisni për rikonstituimin e ushtrisë së Republikës Serbe. A do ta miratojë projektin e tij në Asamblenë Kombëtare?

"Srpska mund të ketë ushtrinë e saj, thuhet në Kushtetutë. Ne nuk kërkojmë asgjë të re. Në fund të fundit, çfarë dobie ka një ushtri e përbashkët ku serbët, kroatët dhe muslimanët luftojnë së bashku? Nëse Serbia na sulmon, them unë për të bërë një shembull hipotetik, a mendoni se ushtarët serbë do të qëndronin besnikë ndaj ushtrisë boshnjake? E njëjta gjë vlen edhe për kroatët."

Përfaqësuesja e re e Lartë, Christian Schmidt, në një raport për OKB-në argumenton se ajo po kërcënon unitetin dhe se rreziku i një konflikti të ri është real.

"Gënjeshtra. Schmidt erdhi këtu, mori një raport të shkruar nga muslimanët dhe e nënshkroi poshtë. Ai mund të thotë çfarë të dojë, unë e konsideroj atë vetëm qytetar privat sepse emërimi i tij nuk u miratua nga të gjithë nënshkruesit e marrëveshjes. të Dejtonit. Pra. Deri më sot Bosnja nuk ka një Përfaqësues të Lartë, që është një lajm i mirë. Ne jemi kolonia e fundit në Evropë, por kemi filluar të çlirohemi."

Në Bruksel ata mund të vendosin të vendosin sanksione kundër saj. Keni frikë nga kjo mundësi?

"Këtu është arroganca e pushtetit. Jo, nuk kam frikë. Nuk më zgjodhën të jem frikacak. Në ç'pikë do të ishte destabilizuese politika ime?".

Ajo në fakt po e ndan Republikën Serbe nga shteti qendror i ndërtuar në Dejton.

“E përsëris: Unë nuk jam kundër asaj Kushtetute, por kundër asaj që na është imponuar nga jashtë”.

A është afërsia juaj me Vladimir Putin që ju bën të ndiheni kaq rehat?

"Unë nuk shkoj në Rusi për t'i lutur dikujt. Dallimi midis Putinit dhe liderëve perëndimorë është se ai më dëgjon mua. Putini kurrë nuk më ka kërkuar të bëj apo të mos bëj diçka, prandaj e respektoj atë. Kur në vend të kësaj, politikanët e Perëndimi, edhe më i ulëti në gradë, më shfaqen në zyrë, duan të më imponojnë gjëra”.

A nuk mendoni se Putini është i interesuar vetëm të ketë ndikim mbi Srpska për të marrë heqjen e sanksioneve për rastin e Ukrainës?

"Putini nuk është një kalkulator, as një spekulator".

Por si u bëre njeriu nga Moska? Deri një dekadë më parë konsiderohej pika referimi e Shteteve të Bashkuara.

"Ne u ndamë, por jo me vullnetin tim. Unë jam ende personi që besoj në parimet demokratike dhe tregun e lirë. Unë respektoj identitetet tradicionale. Por nuk kam ndryshuar. Një ditë më erdhën amerikanët dhe më thanë: 'Ti duhet të ndryshosh'.

Nuk mund të pranoja. Në vitin 2021, ai që mbron vërtet marrëveshjet e Dejtonit është Milorad Dodik".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte:×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha 'zbret' në bazë, takim sot me demokratët në Fier! Mbështetësit e Berishës dalin në protestë: Nuk të duam këtu, je 'Non Grata'