Liga e Kombeve, grupi i "ferrit" 
Gjermani, Francë dhe Holandë

Liga e Kombeve, grupi i "ferrit" <br />Gjermani, Francë dhe Holandë<br>
Është hedhur në Lozanë të Zvicrës shorti për Ligën e Kombeve në Ligat B dhe C. Përballje “ferri” është ajo në Grupin 1 të Ligën A ku përballë do të jenë Gjermania, Francë dhe Holanda. 

Përballje bigësh janë edhe Spanjë-Angli me Kroacinë në grup si dhe Itali-Portugali përkatësisht në grupin 4 dhe 3 të Ligës A. Fituesit e çdo divizioni do të kenë mundësi të kualifikohen drejtpërdrejt në Europianin e vitit 2020.

Skuadrat që renditen në fund të divizioneve A, B dhe C, zbresin një divizion më poshtë, ndërsa ato që janë fitueset e divizioneve D, C dhe B, ngjiten përkatësisht në divizionin pararendës. Në këtë kompeticioin i cili organizohet për herë të parë nga UEFA, Shqipëria do luajë përballë Izraelit dhe Skocisë, në grupin 1 të Ligës C, ndërsa Kosova në grupin 3 të Ligës D me kundërshtarë Maltën, Ishujt Faroe dhe Azerbajxhanin.

Liga A

Grupi 1


Gjermani

Francë

Holandë

Grupi 2

Belgjikë

Zvicër

Islandë

Grupi 3

Itali

Portugali 

Poloni

Grupi 4

Spanjë

Angli

Kroaci

LIGA B

GRUPI 1

Sllovaki

Ukrainë

Çeki

GRUPI 2

Rusi

Suedi

Turqi

GRUPI 3 

Austria

Bosnjë Hercegovinë

Irlandë e Veriut

GRUPI 4

Uellsi

Irlanda

Danimarka 

LIGA C

C1
Izrael
Shqipëri
Skoci

C2
Estonia
Finlanda
Greqi
Hungari

C3
Qipro
Bullgaria
Norvegjia
Sllovenia

C4
Lituania
Mal i Zi
Serbia
Rumania

Liga D

Grupi 1

Andora 

Kazakistani 

Letonia

Gjeorgjia 

Grupi 2

San Marino 

Moldavia 

Luksemburg

Bjellorusia

Grupi 3

Kosovë

Maltë 

Ishujt Faroe

Azerbajxhan

Grupi 4

Maqedonia

Gjibraltari 

Lihtenshteini

Armenia

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi