Shqipëria kapitullon 2:0 në Izrael, regjistron humbjen e dytë radhazi dhe i jep lamtumirën Ligës së kombeve (GOLAT)

Nga ndeshja Izrael-Shqipëri

IZRAEL - Kombëtarja shqiptare mundet 2:0 në Izrael në sfidën e luajtur në Ber Sheva e vleshme për Grupin 1 të Ligës C të Ligës së Kombeve. Ekipi i Christian Panuccit regjistron kështu humbjen e dytë radhazi në këtë kompeticion, pas disfatës muajin e kaluar në Skoci, po me shifrat 2:0 dhe për rrjedhojë renditet e treta në grup, duke jashtë jashtë objektivave, edhe pse jo ende matematikisht.

Kuqezinjtë shpresuan deri në minutat e fundit për të dalë të paktën me një pikë nga "Turner Stadium", por goli i dytë i shënuar nga Dia Saba në minutën e 83 të sfidës, shënoi kapitullimin e kuqezinjve. Lojtari vendas gjuan fort nga jashtë zone dhe topi i devijuar nga mbrojtja, shkon në anën e majtë të Strakoshës, duke e bërë të pamundur devijimin.

Golat e ndeshjes

Izraeli gjeti rrugën e rrjetës që në minutën e 8 të pjesës së parë, duke kaluar në avantazh pas një gafe në mbrojtjen kuqezi. Hemed përfiton nga dalja e gabuar e Thomas Strakoshës dhe vendosja e keqe e mbrojtjes, duke ndëshkuar Shqipërinë. Perceptimi i golit ishte ai i një pozicioni të dukshëm jashtë loje, por sipas rregullores ky gol është i rregullt pasi nuk kemi të bëjmë me offside kur topi niset nga rivënia fundore nga portieri...

Shqipëria provon të zgjohet dhe Balaj tenton me kokë në minutën e 22, pas krosit të marrë nga e majta e sulmit, por gjuajtja e tij shkon te portieri, që grushton. Mundësia e dytë e mirë për sulmuesin shkodran, por Izraeli ia ka hedhur paq. Edhe pjesën e dytë, kuqezinjtë janë më kërkues me lojën dhe pasimet, duke fituar statistikat e këtij takimi, pasi rezultati flet totalisht në anën  e vendasve, të cilët tre ditë më parë harxhuan jo pak energji kur mundën Skocinë 2:1. Izraeli kryeson Grupin 1 të Ligës C me 6 pikë, i ndjekur nga Skocia me 3 dhe Shqipëria po me tre. Ndeshja e ardhshme e kuqezinjve është ajo kundër Skocisë në stadiumin "Loro Boriçi".

Dështojnë eksperimentet e Panuccit
Trajneri i kuqezinjve, Christian Panucci, i besoi një 11-sheje surprizuese ndaj Izraelit. Me skemën 3-5-2 në portë startoi Strakosha, në mbrojtje Hysaj, Gjimshiti dhe Mavraj. Ndërkohë treshja e mesfushës përbëhej nga Uzuni, Memushaj, Xhaka. Me Bashën si mbështetës i krahut të djathtë dhe Binakun si i majtë.

Maja e sulmit kryesohej nga Balaj i mbështetur nga Grezda. Ndeshja e muajit të kaluar mes dy këtyre ekipeve në "Elbasan Arena" përfundoi me fitoren e ngushtë të kuqezinjve, 1:0 me gol të Taulant Xhakës. Triumfi në këtë sfidë vlejti tre pikë, por në transfertën skoceze djemtë e Christian Panuccit, u mundën nga vendasit 2:0. Ndërsa Izraeli fitoi tre ditë më parë ndaj Skocisë me shifrat 2:1.

Ndeshja e fundit e Shqipërisë në Izrael ka përfunduar me shifrat 0:3 për kuqezinjtë. Ndërsa me fitoren e sotme, Izrael-Shqipëri barazojnë fitoret ndaj njëra-tjerës 2:2.

Formacionet si luajtën ekipet:

Shqipëria: Strakosha (GK), Hysaj, Xhimshiti, Grezda, Basha, Memushaj, Xhaka, Mavraj (C), Binaku, Uzuni, Balaj

Izraeli: Harush (GK), Dasa, Natcho (C), Kayal, D. Peretz, Dabbur, Hemed, Yeini, Twatha, Ben Harush, Tibi

Ora 23:11
Liga e Kombeve, Shqipëria përfundon e fundit në grup, Panucci: Nuk jemi dorëzuar

Christian Panucci nuk i ka shuar shpresat nga Liga e Kombeve. Pas disfatës 2:0 në Izrael, Panucci tha se ekipi luajti mirë, por nuk shfrytëzoi siç duhet rastet e krijuara. Ai tha për RTSH se skuadra është jashtë objektivave, por ai nuk është dorëzuar deri në ndeshjen e fundit kundër Skocisë.

Luajtëm mirë, patëm raste, kontrollin e topit. Pse humbëm?
Më vjen keq për djemtë, bëmë një ndeshje të jashtëzakonshme. Morëm një gol nga goditja e portierit, dhe kjo është e rëndë. Edhe më pas morëm një tip autogoli. Të kthehesh me një humbje të tillë, të bën të ndihesh keq.

Ku ishin mbrojtësit?
Ishte një top i gjatë, dhe mbrojtësit po flinin në atë moment.

Çfarë luajmë ndaj Skocisë?
Është e vështirë të fitosh 3-0, dhe pastaj që Skocia të mundë Izraelin, e më pas do jemi me pikë të barabarta. Ne ndërkohë, jemi jashtë.

Dukeni i dorëzuar?
Nuk jemi dorëzuar, por duke humbur kështu, bëhet shumë e vshtirë.

Shqipëria më e mirë me Lilajn se Bashan?
Nuk më pëlqen që përmendi emra, ka qenë një skuadër e madhe.

Ora 22:55
Iu afrua dy herë golit, Bekim Balaj: Meritonim një pikë në Izrael

Sulmuesi shkodran, Bekim Balaj, tentoi dy herë të gjejë rrugën e rrjetës me gjuajtje me kokë, por portieri vendas ishte në kohën dhe vendin e duhur. Bekim Balaj ka folur pas takimit me Izraelin duke u shprehur i zhgënjyer për rezultatin që prodhoi atë humbje 2:0 në transfertë.

Bekim, 4 gjuajtje në portë, i pafat…
Sot nuk arrita të shënoj, në ato raste që u krijuan u mundova të bëj më të mirën, por nuk mjaftoi, sepse topi nuk shkoi në rrjetë. E vuajtëm mungesën e ngolit, dhe ndikoi.

80 minuta ishit superiorë…
Luajtëm mirë, e kishim përgatitur mirë, dhe të vjen keq që humbim 2-0. Minimumi do ishte një barazim i drejtë, krijuam shumë raste, por në futboll ndodh.

Starova tha se duhej futur Vrioni, bashkë me Balajn…
Është zgjedhje e trajnerit, por nëse shtohen lojtarë në zonë, e rrit rrezikshëmrinë. Mund të luanim me dy, ose me 5 sulmues në ato minuta, sepse duhej të shënonim, por i takon trajnerit.

• Duka-bullari: 15/10/2018 10:49

Persakohe mafja e vezeve nga Shijaku flliq fshf as mos prisni ndonje rezultat .Edhe guardiola ska ca me ju bo.

• Edrompalla: 15/10/2018 06:17

Lasgushi sna solli fat

• Petrefi: 15/10/2018 01:53

Te ishte De Biazi ta shikonte Izraeli kryesimin e grupit.

• Liku: 15/10/2018 00:05

Nuk eshte perqindja e majtjes se topit tregues i nje loje te mire. As gjuajtjet ne porte nuk jan tregues por saktesia e pasimeve e gjetja e portes.Nje ndeshje per mu e dobet nga Xhaka me mbajtje topi duke e humbur shpejt. Nje Mavraj qe nuk aktivizohet as te ekipi i tij. Nje mbrojtje gjumashe komplet. Per mu lojtaret qe duhen majtur nga ky ekip jan Uzuni,Strakosha,Hysaj,Grezda,Balaj. Dhe i pari qe duhet te largohet duhet te jete Panucci

• Ggg: 14/10/2018 22:42

Ish presidenti Nishani paska pasur te drejte per panucin.... jo vetem sharlatan por edhe bajge eshte panuci k***a....

• Kafsha: 14/10/2018 22:40

Ti hajë mortja!

• Arbër: 14/10/2018 22:33

Panuqi është duke bër vetem experimente, jashtë me te sa më shpejt!

• Juli: 14/10/2018 22:33

Çfarë turp skuadre. Po luajmë me njerëz shkretëtire e humbasim si delet. Turp turp turp

• Tuli: 15/10/2018 01:19

Sthua shyqyr qe eshte futboll e jo sport tjeter ti.Kushedi ca ju kishin bo izraelitet ktyre tlodhurve tane.

A respektohen të drejtat e punëtorëve në Shqipëri?

×

'Kolegët e SPAK', gazetari Bregu: Veliaj nuk sulmoi drejtësinë, ka ndikim të madh te ambasadorët