‘Ligjet’/ Seancë dëgjimore me dy kandidaturat e PS për KQZ, PS e vetme, opozita bojkoton

Pamje nga seanca e sotme në Komisionin e Ligjeve

TIRANË-Në Komisionin e Ligjeve është zhvilluar sot një seancë dëgjimore me dy kandidatët e Partisë Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Në seancë ndodhen vetëm deputetët e PS, pasi anëtarët e PD dhe LSI kanë bojkotuar sërish këtë komision.

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja ka thënë se krerët e grupeve parlamentare janë informuar, por sipas tij, kanë zgjedhur të mos sjellin propozime.

Dy kandidatët e PS për anëtarë në KQZ janë Bledar Skënderi dhe Rezarta Bitr, të cilët zëvendësojnë në këtë Komision, Vera Shtjefnin dhe Hysen Osmanin.

Gazetarja e Report Tv, Esiona Konomi, raporton se në Komision, Skënderi është shprehur se një mandat i plotë do i jepte më shumë mundësi për të vepruar si jurist në KQZ.

Diskutimet në Komisionin e Ligjeve

Ulsi Manja: Këto dy kandidatura do të zëvendësojnë Vera Shtjefnin dhe Hysen Osmani që iu ka mbaruar mandati.

Taulant Balla: Kryetari i Kuvendit ka informuar të 4 kryetarët e grupeve parlamentare. PS si parti me numrin më të madh të vendeve të shumicës propozojmë zëvendësuesit e Shtjefnit dhe Osmanit të cilët mbanin një mandat si përfaqësues të shumicës në kohën që janë zgjidhje. Prita që përfaqësuesit e partive të tjera të sillnin kandidaturat. Kanë përfunduar të gjitha afatet. Do të kenë vendosur ndoshta të mos e ushtrojnë të drejtën e tyre

Bledar Skenderi: Kam patur mandat plotësues. Një mandat i plotë do të më plotësonte si jurist. Mendojmë që edhe në zgjedhjet e ardhshme të rrisim standardet e procesit zgjedhor.

Bledar Skënderi, kandidat për anëtar në KQZ gjatë seancës dëgjimore në Komisionin e Ligjeve

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fredi: 30/10/2018 10:53

  Po mir që ta morim vesh i her..a ka noj ligj per kto plera t opozitese të mbyllen pas hekrave se kan 8 vjet n opozit që marin rrogat e plota kot fare pa prodhu asigjo e vetëm bojkote? 8 vjet bojkot punës kto dembel. Ngrihen n mjes nga gjumi kokpalar ene shkojn direkt ke kafja e parlamentit pin kafen ene ikin. Si është e mundme me mar rroga per 8 vjet?

  Përgjigju
  • Fredi: 30/10/2018 13:46

   Nari pikërisht! Për këtë punon langoi Faik natë e ditë!

  • Nari: 30/10/2018 13:38

   marreveshja e 17 majit paska qene qe votat e PD ti mbroje PS???!!! ha ha ha. Luli nuk e can koken qe po ia dhuron vendet ne kqz vllaut te madh Edit

 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

SHÇBA arreston pedagogun e Akademisë së Sigurisë në Policinë e Shtetit, Qetësor Gurra