Ligji i ri/ Rama paralajmëron dënim me burg për zaptuesit e plazheve: Deri më sot nuk keni pësuar asgjë (VIDEO)

TIRANË- Nga shtatori zaptuesit e plazheve do të ndëshkohen me heqje lirie. Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar pronarët e bizneseve në zonën e plazhit, duke thënë se me ligjin aktual ata nuk pësojnë asgjë, ndërsa ligji i ri për vijën bregdetare parashikon dënim me burg për ta.

"Mijëra metra katrorë rërë në Kune të Lezhës, u çliruan nga zaptuesit.Me legjislacionin aktual zaptuesit e plazheve nuk pësojnë asgjë, ndërsa me ligjin e ri pēr vijën bregdetare, duhet të ndëshkohen me heqje lirie", shkruan Rama.

Pak ditë më parë kryeministri Edi Rama njoftoi se ligji i ri i cili do të jetë në shtator në Kuvend i heq administrimin e plazheve bashkive, duke forcuar edhe më shumë kontrollin ndaj tij. Vendimi, sipas kreut të qeverisë erdhi pas situatës me administrimin e plazheve nga pushteti lokal, të cilën ai e cilëson si rrumpallë.

Ai vlerëson punën e policisë dhe inspektorëve në javët e fundit për lirimin e hapësirave, por shton se kjo nuk mjafton prandaj vija bregdetare do të kalojë në administrim nga shteti.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fredi: 08/08/2019 09:43

  Të dali ushtria urgjent të hedhi në erë shpifësirën të quajtur Sarandë. Banorëve tu japë ultimatum qe te largohen brenda dy vjetëve. Pastaj të sheshohet e të projektohet nga fillimi, Saranda e Re. Dhe pastaj kush të dojë të blejë hyrje nga 200 mijë euro e sipër , por të ndertuara me rregull bukur pastër. Ashensorët të punojnë.

  Përgjigju
 • Tralala: 07/08/2019 17:33

  Te besosh ket lajm eshte si te them une o popull do pjelli gjyshja ime ,, e ka dial haha

  Përgjigju
 • A.N.: 07/08/2019 16:41

  Sygjeroj te kthejme burgjet per qytetaret e ndershem dhe pa precedente penale, ndersa perjashta te leme te gjithe ata qe kane precedente penale sepse do jene shume.

  Përgjigju
 • hihi: 07/08/2019 12:47

  Nuk kane faj zaptuesit por bashkite qe ju kane dhene lejet,mos i bjer samarit por kapi peshqit e bashkise

  Përgjigju
 • Votuesi: 07/08/2019 10:41

  Mir e ben kryeminister ....po ligj me burg per ata qe premtojn do bejm kete apo ate dhe nuk i bejn ....a do ta bëni ?

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 07/08/2019 10:36

  Me duket se ne Durres,Sarande,Vlore bashkite kane qene ne administrim te se majtes.Tani u kujtove kur e rropet ate popull mire e mire

  Përgjigju
 • Rami: 07/08/2019 09:25

  Burg per te tere! Lol

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë