Lil Wayne përplaset me
Liderin e Cash Money Records

Lil Wayne, i njohur nga bota muzikore edhe si Weezy Baby apo së fundi “Lil Tunchi” ; pjesëtar i Young Money dhe Cash Money, produksionet më të mëdha muzikore të Amerikës , përsa i përket muzikës së rrymave Hip-Hop dhe  RNB, që në tregun muzikor ia kalojnë dhe atyre të Jay Z ; ka dalë së djeshmi me një videoklip të ri të titulluar “Coco”, promovim i mixtape-t të ri “Sorry for the wayt (Më falni për pritjen) 2”.
 
Ajo që vihet re dhe bie në sy në këtë video janë notat e forta në vargjet e tij kundrejt Birdman, presidentit të Cash Money Records, të cilin para disa muajsh edhe e ka hedhur në gjyq në lidhje me atë që fillimisht e quajti “përfitim të 8 milionë dollarëve” e që më pas akuzë për “Vjedhje të 51 milionë dollarëve”.
 
Kujtojmë se Birdman ka qenë ai që e ka futur Lil Wayne-n në tregun muzikor, duke i ofruar incizimin e kasetave të para e më pas dhe me nxjerrjen e promovimin si këngëtar solo, duke i ofruar mbështetjen dhe sponzorizimin e një menaxhimi të vështirë deri në arritjen e karrierës që sot ai ka, si një nga këngëtarët më të njohur të kësaj rryme, i vlerësuar me shumë çmime Grammy e të tjera, si dhe i zgjedhur nga disa revista si “Njeriu i vitit”.
 
Duket se historia e “Dy kumbarove” të repit – siç edhe janë pagëzuar dhe njihen nga dëgjuesit dhe lëvruesit e këtyre rrymave – përfundon këtu, sic shprehet edhe në vargje “Unë nuk dua probleme, dua veçse paratë e mia” dhe më pas: Gjithçka më ka mbetur është “Para të reja”, jo më “Para kesh”! Pra, siç edhe shihet, çdo gjë lëvritet drejt parasë.

 Që sot e tutje nuk do i shohim më sëbashku këta dy artiste. Lil Waynë thotë në tekstin e tij “Kam Bory dhe Drake gjithashtu” duke paraqitur në klip Nicky Manage dhe Drake – figura megalite, pushtuese të mediave e rrjeteve sociale; kurse Birdman-it, i mbetet Richgang (banda e gangsterave). Ende nuk dihet se kë do mbështesin Future, DJ Khaled, Busta Rhymes, Tyga e të tjerë artistë që deri tani jemi mësuar t’i shohim në të njëjtët klipe.Në fund të videos Weezy, që gjatë gjithë kohës këndon nga brënda një qelie hekurash, del jashtë duke e shqyer me duar kafazin, simbolikisht edhe duke dalë nga një lidhje mbi 2 dekadash bashkëpunimi me Birdman - fityrën, emrin, simbolin (një pëllumb) dhe firmat e të cilit i ka të gdhendura si tatuazhe në trupin e tij; veprim i ndërsjelltë, i marrë dhe nga ana e Baby (pseudonim i Birdman - Njeriutzog ).Redaksia Online
(a.l/shqiptarja.com)

1/4
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?×

Lajmi i fundit

John

Plani i ri i Izraelit është të 'zvogëlojë', jo të zgjidhë konfliktin palestinez