Lindjet shënojnë rënie në Shqipëri, u ulën me 10,6% në 3-mujorin e dytë të vitit

Foto ilustruese

Numri i lindjeve ka shënuar rënie në tremujorin e dytë të 2021 në Shqipëri krahasuar me tremujorin e një viti më parë.

INSTAT raportoi se në tremujorin e dytë të vitit numri i lindjeve pësoi rënie me 10.6 % në raport me të njëjtën periudhe të një viti më parë. Për të gjithë 6-mujorin e parë numri i lindjeve në vendin tonë shënoi rënie me 2%.

Kurse numri i vdekjeve për tremujorin e dytë 2021 rezulton 5.777, duke shënuar një rritje prej 7,3 %, krahasuar me tremujorin e dytë 2020. Shtesa natyrore e popullsisë (diferenca midis lindjeve dhe vdekjeve) në tremujorin e dytë 2021, pësoi rënie, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020: nga 1.320 në 216 në 2021.

Rënia e lindjeve dhe e shtesës natyrore të popullsisë në Shqipëri, vit pas viti, është parë si një dukuri shqetësuese nga studiuesit e demografisë. Rritja e vdekjeve nga njëra anë për shkak të Covid-19 dhe rënia e lindjeve nga ana tjetër po e çon shtesën natyrore të vendit drejt zeros.

 

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Shahu’ i dy superfuqive, SHBA skeptike ndaj Kinës për çështjen e Tajvanit: Nuk mund t’i zëmë besë, nuk kanë miq as aleatë