Lindjet shënojnë rënie në Shqipëri, u ulën me 10,6% në 3-mujorin e dytë të vitit

Lindjet shënojnë rënie në Shqipëri, u ulën me 10,6% në 3-mujorin e dytë të vitit

Foto ilustruese

Numri i lindjeve ka shënuar rënie në tremujorin e dytë të 2021 në Shqipëri krahasuar me tremujorin e një viti më parë.

INSTAT raportoi se në tremujorin e dytë të vitit numri i lindjeve pësoi rënie me 10.6 % në raport me të njëjtën periudhe të një viti më parë. Për të gjithë 6-mujorin e parë numri i lindjeve në vendin tonë shënoi rënie me 2%.

Kurse numri i vdekjeve për tremujorin e dytë 2021 rezulton 5.777, duke shënuar një rritje prej 7,3 %, krahasuar me tremujorin e dytë 2020. Shtesa natyrore e popullsisë (diferenca midis lindjeve dhe vdekjeve) në tremujorin e dytë 2021, pësoi rënie, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020: nga 1.320 në 216 në 2021.

Rënia e lindjeve dhe e shtesës natyrore të popullsisë në Shqipëri, vit pas viti, është parë si një dukuri shqetësuese nga studiuesit e demografisë. Rritja e vdekjeve nga njëra anë për shkak të Covid-19 dhe rënia e lindjeve nga ana tjetër po e çon shtesën natyrore të vendit drejt zeros.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Bie prodhimi, KESH blen 9.8 mln euro energji elektrike

Bie prodhimi, KESH blen 9.8 mln euro energji elektrike