Liqeni i Fierzës 'kosh' mbeturinash, rrezik katastrofe mjedisore/FOTO

Liqeni i Fierzës 'kosh' mbeturinash, rrezik katastrofe mjedisore/FOTO

Mbeturinat në liqenin e Fierzës

Ujërat e liqenit të Fierzës ashtu siç ndodh në çdo sezon pranvere e vjeshte, sërish këtë vit është ndotur masivisht, nga mbetje urbane, spitalore, plastike apo edhe të tjera. Rritja e nivelit të yjërave në liqenin e Fierzës ka risjellë ndotjen e basenit më të madh ujor në vend, ku tonelata mbeturinash janë depozituar në sipërfaqen e liqenit. Është e njëjta ndotje masive si në periudha të mëparshme, e shkaktuar nga mbeturinat që transportohen nga rrjedha e lumenjve nga Kosova e Maqedonia. Fotografitë që shihni i përkasin brigjeve të këtij liqeni që lag nga të katër anët qytetin e Kukësit, por edhe disa njësi administrative të tij, ndërkohë që ujërat që grumbullohen në të, vijnë nga zonat e Kosovës e Maqedonisë.

Mesa duket nuk kanë marrë asnjë masë për parandalimin e kësaj katastrofe ekologjike. Ndonëse vit pas viti, në këto ujëra janë realizuar dhjetra aksione, ku janë pastruar qindra metra brigje, sërish mbeturinat janë të pranishme, duke rrezikuar seriozisht jo vetëm florën dhe faunën e këtij liqeni, por edhe banorët të cilët gjatë sezonit të verës i shfrytëzojnë këto ujëra për plazh. Fierza ndodhet në kuoten maksimale te saj.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tahipi: 13/04/2018 11:33

  Fierza , Komani , Vau dejsi , prodhojn gjith ate energji prandaj OSShE duhet te harxhoj 0.2% te ardhurave qe merr nga kto per mirmbajtejen e tyre , ose te gjobitet . Lekt I merr OSShE dhe per pastrim caktohet pushteti vendor . Shqiperi vend Paradoksi

  Përgjigju
  • Mami Tahipit: 22/04/2018 17:39

   Ik mer merr vesht ti. pse oshee me keshin e bejne pis mer toc?? e pse duhet me pagu apo pse ti e ke emrin tahip?? keshi paguan tarifen per ujin qe perdor kshu dhe nuk ankohet si kuksionet per tarifen. hajde ha persheshin dhe mos rri me ne internet se ke ndejt shume

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq