Lira vazhdon të zhvlerësohet, Erdogan: Sulmi vjen nga Trump, kemi kuptuar lojën dhe do ta sfidojmë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Turqia ka akuzuar presidentin e SHBA-ve Donald Trump se ka sulmuar monedhën e kombëtare turke. Akuzat e tij vijnë pasi lira humbi rreth 40 për qind të vlerës së saj ndaj dollarit amerikan këtë vit.

Monedha e vendit tonë është vënë në shënjestër drejtpërdrejt nga presidenti amerikan. Qëllimi i tij është të detyrojë Turqinë që të gjunjëzohet. Ne e kemi kuptuar lojën tuaj dhe do ta sfidojmë.

Rexhep Erdogan

Lira turke mori një goditje masive ndaj dollarit të premten pas vendimit të Trump për të dyfishuar tarifat mbi importet e aluminit dhe çelikut.  Për të qetësuar tregjet, qeveria i udhëzoi institucionet e saj për të zbatuar një seri veprimesh të hënën.

ke.mu./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

  • memento mori: 13/08/2018 09:56

    nuk e ka kuptuar ende qe pas Zotit, USA vjen menjehere pas. po te ish ndryshe pse kerkojn te gjith te sfidojne ate shtet!!!???

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur