Lirimi i 'Gjeneralit'/ Gjonaj pezullon drejtorin e burgut, kërkon hetim të gjyqtarit

Skandal të drejtësisë shqiptare e ka quajtur minsitrja e Drejtësisë e Etilda Gjonaj lirimin me kusht që Gjykata e Korçës i ka dhënë Gerd Gjinararit, i dënuar me burg përjetë për vrasjen e Naim Zyberit në 1997. Gjonaj i kërkon KLGJ të nisë  procedimin për gjyqtarin Markelian Kuqo që e liroi, si dhe ka pezulluar nga detyra drejtuesit e burgut të Drenovës që i përgatitën atij dosjen e lirimit.

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj doli në një konferencë për mediat, kur tha se lirimi me kusht i Gjinararit, njohur si "Gjenerali" është në shkelje me ligjin.

Ministria e Drejtësisë ka bërë një hetim paraprak ku është konstatuar se është dhënë në kundërshtim me kriteret ligjore dhe kërkesat e kodit penal për dhënien liri me kusht për një të dënuar me burgim të përjetshëm. Ministrja tha se i është drejtuar Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe inspektoratit për të kërkuar nisjen e procedimit disiplinor për gjyqtarin, duke shprehur sigurinë se përgjigjja nga këto institucione do të jetë e shpejtë.

Ndërkohë, drejtori i Burgut është proceduar dhe janë referuar materialet pranë Prokurorisë Korcë, për veprën penale shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumenti, dhe deri në zbardhjen e ngjarjes janë të pezulluar nga detyra.

Gert Gjinarari, 45 vjeç, përfitoi lirim me kusht, në të njëjtën procedurë abuzive që shpëtoi nga dënimi përjetë edhe Dritan Dajtin, autor i vrasjës së 4 policëve. Gjinarari u dënua me burgim të përjetshëm në Itali, por me sjelljen e dosjes në Shqipëri ai kërkoi gjykim të shkurtuar, duke pranuar të gjitha aktet e akuzës, çka e çon dënimin përjetë në 25 vite burg. Një procedurë kjo e ndryshuar vitet e fundit, ku tashmë ndalohet gjykimi i shkurtuar për vepra të rënda penale, veçanërisht për vendime me burgim të përjetshëm.

Gert Gjinarari dhe Naim Zyberi

Gjykata e Korçës, kryesuar nga kryetari Markelian Kuqo ka vendosur të pranojë kërkesën e Gjinararit për lirim me kusht, një vendim i marrë më 14 shkurt të këtij viti, në ditën e "Shën Valentinit". Gert Gjinarari u ekstradua në Shqipëri në vitin 2014, ndërsa akuzohet si bashkëpunëtor me Arben Grorin në vrasjen e bujshme të Zyberit. 

Në vendim shkruhet se Gjinarari është plotësisht i rehabilituar dhe i gatshëm për tu riintegruar në shoqëri, duke argumentuar se një nga arsyet e dhënies së lirisë me kusht është edhe sjella e mirë që i dënuari ka pasur në burg, "shembullore", - theksohet në vendim.

"I dënuari paraqitet me normalizim të plotë të marrëdhënieve me trashëgimtarët e viktimave nga vepra penale", thuhet në vendim.

Vendimi i Gjykatës së Korçës për Gert Gjinararin

 

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Saje qorri: 20/02/2019 16:09

  Shume shpejt do lirohet dhe nje tjeter i denuar me burg perjete.Elidon Kotorri Ne mos eshte liruar dhe akoma sdime gje ne.

  Përgjigju
  • genti: 20/02/2019 23:05

   elidonnkotorri nuk eshte liru ka bere kerkese qe pjesen e mbetur te denimit ta vuaj ne burg te sigurise se ulet boll hapet lajme koti

  • Joe: 20/02/2019 19:59

   Elidon Kotorri eshte liru para dy vjetesh

 • Nasi: 20/02/2019 14:45

  Nje kriminel vrau qe kishte tmerruar Tiranen dhe i beri 22 vjet burg,ku eshte e keqja qe doli nga burgu pas 22 vjetesh

  Përgjigju
 • Tahipi: 20/02/2019 13:57

  Shtet dhe qeveri vari lesht mbasi lirohen marrin masa gjasme .

  Përgjigju
  • genti: 20/02/2019 17:13

   nasi dhe tahip shyqyr dy njerez qe e dine historine qe naim zyberi ka qene krye kriminelini shqiperise dhe benin shurren te gjithe dhe ben grori gjyna qe u denua po keta qe flasim se kan njoft prandaj

  • Lenti: 20/02/2019 16:23

   Mir ja ka bo atij palaços. Gjenerali familje shum e mir. Të paktën shteti ta bëj për rrespekt të Z. Stefan, kamjoni i Shqipëris

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Prag ndeshja me Spanjën/ Arbër Hoxha: Kanë grup të jashtëzakonshëm! Duhet qasja e duhur, besoj se do arrijmë fitoren

Prag ndeshja me Spanjën/ Arbër Hoxha: Kanë grup të jashtëzakonshëm! Duhet qasja e duhur, besoj se do arrijmë fitoren