Ekskluzive/ Lirohet i dënuari përjetë për vrasjen e të fortit të Tiranës /VENDIMI

Lirohet nga qelia e burgut në Drenovë të Korçës, i dënuari me burgim të përjetshëm për vrasjen e të konsideruarit i forti i Tiranës, Naim Zyberit, në vitin 1997 në Itali.

Gert Gjinarari, 45 vjeç, ka përfituar lirim me kusht, në të njëjtën procedurë abuzive që shpëtoi nga dënimi përjetë edhe Dritan Dajtin, autor i vrasjës së 4 policëve. Gjinarari u dënua me burgim të përjetshëm në Itali, por me sjelljen e dosjes në Shqipëri ai kërkoi gjykim të shkurtuar, duke pranuar të gjitha aktet e akuzës, çka e çon dënimin përjetë në 25 vite burg. Një procedurë kjo e ndryshuar vitet e fundit, ku tashmë ndalohet gjykimi i shkurtuar për vepra të rënda penale, veçanërisht për vendime me burgim të përjetshëm.

Gjykata e Korçës, kryesuar nga kryetari Markelian Kuqo ka vendosur të pranojë kërkesën e Gjinararit për lirim me kusht, një vendim i marrë më 14 shkurt të këtij viti, në ditën e "Shën Valentinit". Gert Gjinarari u ekstradua në Shqipëri në vitin 2014, ndërsa akuzohet si bashkëpunëtor me Arben Grorin në vrasjen e bujshme të Zyberit. 

Në vendimin që disponon Report Televizion thuhet se " urdhërohet i dënuarit Gert Gjinarari që gjatë kohës së provës të raportojë rregullisht para Shërbimit të Provës, Zyra Vendore Tiranë, sipas rregullave që iniciohen për këtë qëllim procesi nga ky shërbim ligjor, si dhe të marrë në cdo rast lejen e këtij shërbimi për lëvizjet e shpeshta brenda ose jashtë vendit, së bashku me detyrimin për të informuar Shërbimin e Provës për cdo ndryshim të mundshëm të vendit të banimit që duhet të realizohet vetëm mbi lejimin e këtij shërbimi"

Po ashtu në vendim theksohet që Gjinarari gjatë kohës së provës nuk duhet të shoqërohet me persona të dënuar, dhe as mos të mbajë me vete asnjë lloj arme.

Në vendim shkruhet se Gjinarari është plotësisht i rehabilituar dhe i gatshëm për tu riintegruar në shoqëri, duke argumentuar se një nga arsyet e dhënies së lirisë me kusht është edhe sjella e mirë që i dënuari ka pasur në burg, "shembullore", - theksohet në vendim.

"I dënuari paraqitet me normalizim të plotë të marrëdhënieve me trashëgimtarët e viktimave nga vepra penale", thuhet në vendim.

Ky vendim mund të ankimohet në Gjykatën e Apelit të Korçës brenda 15 ditëve.

Vendimi i Gjykatës së Korçës për Gert Gjinararin

Naim Zyberi u vra në spital në Milano

Në fillim të viteve ’90, Naim Zyberi njihej si një nga të fortët e kryeqytetit, rival i fortë i një tjetër emri të njohur në Tiranë gjatë atyre viteve, Gaz Muça. Zyberi u ekzekutua më 6 gusht të vitit 1997 nga tre persona, dy prej të cilëve Arben Grori dhe Gerd Gjenerali.

Naim Zyberi në vitet e para të ’90-s kishte arritur të mblidhte rreth vetes një grup djemsh, të cilët, sipas mënyrës që kishin vetëpërcaktuar, bënin ligjin në lagjet e kryeqytetit. Ai u cilësua si një nga atentatorët e Gaz Muçës, ngjarje për të cilën edhe u arrestua bashkë me Franc Konomin, i cili nuk u mor vesh asnjëherë se si arriti jo vetëm të dilte nga burgu, por edhe t’i shpëtonte deri në vitin 2010 hakmarrjes së djemve të Rrugës Bardhyl. Pas hapjes së burgjeve në ’97-n, edhe Naim Zyberi si shumë të tjerë arritën të largoheshin nga qelitë duke rifituar lirinë. Por Zyberi nuk do t’i shpëtonte dot hakmarrjes për vrasjet e Artur Grorit dhe të Gaz Muçës. Ai u ndoq deri në Itali nga vëllai i Grorit, Arbeni dhe atentati i parë iu bë në një bar në Torino, vend ku Naim Zyberi mbeti i plagosur rëndë dhe për këtë arsye, iu desh të qëndronte i shtruar në spital për disa kohë. Madje, për mjekim më të specializuar u dërgua në spitalin e Milanos. Fakti që Zyberi mbeti gjallë nuk bëri që autorët të dorëzohen. Më datë 6 gusht, Gerd Gjinarari, që mbante një tufe me lule në dorë, brenda të cilës kishte fshehur pistoletën dhe Arben Grori, bashkë me një person tjetër, futen në dhomën e spitalit ku ndodhej Zyberi dhe e qëllojnë aty për vdekje. Por shumë shpejt arrestohen nga policia italiane.

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • TnT: 20/04/2019 15:29

  "Kur nordh Moca fillojn tu kercy minjt" 1) iher, shpirti n'xhenet Lajes,Flutres e Naimit. 2) turin e vrau naimi prej mirit xhikes se turi e ka cun teze mirin e xhikes , edhe turi me naimin kan qen me kohe qe ishin tnjoft . por turi boni gabim qe i tha ne tavolin qe ti ske shonc me e prek se prishemi bashk. po naimi nga sedra qe kishte nuk guxonte kush ta thynte, dhe ke dera nuk doli mir kucka po doli ky trapi edhe nuk ju nal goja deri kur ja ja futi naimi. mirin e xhikes e hoqi diten qe lunte kombtarja shoku naimit .. vllai i dyte se jan tre dhe jo dy ca folin ktu. po ate note i ka hyp austian airlines ..perxjell me makinen e zv min . perfituesit ? rroft tegu sotem . por

  Përgjigju
  • restorant durrsi: 04/07/2019 15:00

   met hasa,jar hasa e abedin hasa.puna e ktyre duhet te jet e thell se spo dalin ne media me vite edhe kan lidhje me te gjith drejtuesit e partive,bizneset kryesore ne shqiperi.po diti naj njoni naj info me teper

 • Beni: 17/02/2019 11:55

  Gjyqtari qe i dha 150 ha pyje ne kolonje fhe qe ministri e propozoi per shkarkim por e mbrojti kld ha e korruptuar. Ky duhet futur burg dhe jo shkarkuar

  Përgjigju
 • Beni: 16/02/2019 13:49

  E njihni cfare palo gjuqtar eshte ai qe e liroi

  Përgjigju
 • Free: 15/02/2019 21:47

  per kureshtaret qe pinin cic ne 90. ktu e historine te sajdisur mire https://www.forum-al.com/showthread.php?t=17206&langid=1

  Përgjigju
  • Kasem: 15/02/2019 22:35

   Do futur ne burg ai qe e leshoi sa ka marre

 • &&&&$: 15/02/2019 19:30

  Po keta jane familje ordiner fare1 pse beri burg ky . 2 hakun e kujt mori se ketij nuk i beri gje zyberi .3 e verteta eshte se ky ishte ushtar dhe ashtu i iku jeta si legen.. kesaj i thon pula ske dhe ysh ja ben .. ptu far e keqe xhola ngelet ter jeten.

  Përgjigju
  • tulla: 15/02/2019 21:38

   Ky Naim maloku hudhte plumbin dhe mcifte bythen. Malok i ndyre sbohet mo. I ra Gazit se skish byth me dal para, i ra Turit se nuk po gjente Benin. Ky pis mut i kishte lidhje me SHIK dhe si pacavurre e kan vra ne Milano.

  • tulla: 15/02/2019 21:08

   Ik mor K me zile, Zyberi si ra dot Agronit dhe i vret vllain. Mos pirdh kot ushtar apo zorre si pije me bibiron ne ato kohe.

 • Timi: 15/02/2019 18:45

  drejtesia behet me indicie, jo me hakmarrje dhe paragjykime. druaj se mandati I kontrollit te baneses do dale I pavlefshem. jo per ta.justifikuar q* mban 17 mije euro, por per te.thene qe gjerat duhet tw bwhen me.ligj

  Përgjigju
 • genti: 15/02/2019 11:47

  nuk ka lidhje ps as pd. quhet gerd gjenerali cuni i stefan gjeneralit kampion mundje dhe vellai i uliks gjeneralit. vrau naim zyberin gangesterin me te rrezikshem shqiptar me nje grup akoma me te rreziksh ne zonen e restorant durresit te gjithe me nga 5 vrasje ne kurriz qe ne viter 90. nga naim zyberi benin shurren nga tropoja ne sarande feriz kerrnaja shoku i fatmir haklajt ka qene ushtari i ati ne burg. dhe ka pas shume ushtare te tjete qe sot njeihen si te forte. keta e vrane se njerit i vrau vellain tjetein e mori peng. i vrane dhe nenen dhe motren. per keto arsye u vra dhe miri xhikes

  Përgjigju
  • Arjan: 09/08/2019 07:30

   Kto vllezrit nga tirana? Me te rendesishem se hasat?

  • fieri: 16/02/2019 07:24

   Hahahahha ke ka pas ushtar tirane mukajt ky dhe tit selacin??? Iko peder apo ca the franc konomi emminin ik sdi ca thua

  • Jugu: 15/02/2019 23:55

   Ca thu re si I paska pass ushtare KY ata.mos fol kur sdi gje.ka pass ushtare te stacioni trenit po jo need fier e vlore see nk e rrunin ata per naim malokun

  • genti: 15/02/2019 22:37

   tit selacin e ka pas ushtar dhe felen ata mukajt as si llogariste fare nqs je nga fieri pyt morinat ose ate camin eminin ca i ka bo franc konomi shoku i ngushte i keti

  • Santa Quaranta: 15/02/2019 22:02

   Tos Keta eshte vra ne 1997 o Gent!!

  • Daku prej shijaku: 15/02/2019 21:32

   Kush na qenkan keta Dy vellezerit aq te rrezikshem qe nk ja permend as politika nga te dyja krahet emrin? Apo fleet me imagjinate ti

  • genti: 15/02/2019 20:00

   tos keta shpetim shehaj ose cico rejnoldi jan dy qe jan akoma gjallr dy vllezer qe asnje si njef per fytyre qe jane aktiisht boset e krimit ne shqiperi dhe qe nuk guxon kush tja permendi emrin autore te mbi 20 vrasjeve qe ne viter 90 po as une sdua tja permend emrin. pastaj ka qene ad topalli edhe ky i vrare ushtare kane qene gjithe grupi i rruges se kavajes mbi 30 veta qe kane qene nen urdhrat e ketyre dy vllzereve nga tan osqa denis gina median shehu etj kane qene grupi me i steukturuar kriminal me forme piramidale njesoj si ne itali qe me fillim te viteve 90. motren dhe nenen ja ka vra altin dardha kujt i kuntohet se ka qene shok i mirit te xhikes ne burg

  • Xhoni: 15/02/2019 19:24

   Po shoket e ktij si i kan pas emrat?

  • fieri: 15/02/2019 19:22

   ke te pyesi ore genti e ca kujt i be nte ky reshtore tit selacit kosovarit fierit qe ishte kryetrim apo kastriot mukes camit puzit mezinit qe ishte superkriminel super trim kujt degjoe fatos nanon live kur flet jo ne television o genti

  • genti: 15/02/2019 18:20

   pyt camet e vlores ne pus te mezinit ose kosovaret e fierit ose ata te memalijat daku kur kan qene ne burg para 97 ose digjo intervisten e faros nanos te opion per jugert i bene rreshtore fare edhe ne 97 trimat e jugut benin sh*rren

  • Daku: 15/02/2019 16:42

   Genti fol per vete se si hante rroçka njeriu per naimin ose selimin ne jug se ka pas me te keqinj se ky 10 here.Kto jan gabela qe kan perfitu nga mungesa shtetit dhe kan bere aty ku ju ka ecur jo me kedo.Ne tirane ka qen zakon qe jetonin me kaseta filmash dhe me historira te hiperbolizuara qe ne baze kane pasur njw tufe jevgjish te palare ne grup qe kan perfituar nga mungesa totale e ligjit dhe shtetit.Prandaj jemi nw ket dite si popull.

  • tirana: 15/02/2019 14:39

   po naim zyberin e vrau ben grori jo ky

 • erma: 15/02/2019 11:17

  une them qe te gjithe fakirat e kane vendin ne burg, ndersa vrasesit ne kuvend!!! TURP E FAQJA E ZEZE!!!

  Përgjigju
 • Hasani: 15/02/2019 10:50

  Keshtu do te lirohen me rradhe Zani Caushi Dritan Dajti Kostandin Xhuvani Marian Rroku sepse na duhen per fushata Kjo eshte drejtesia qe duam. Prandaj te gjithe ne kembe ne 16 shkurt qe te heqim qafe kete qeveri qe mbeshtetet te krimi

  Përgjigju
  • Babalja: 15/02/2019 19:01

   @toni cfare i komenton ktij kokel**es, ky esht i njejti plehr qe komenton nga squpi.

  • toni: 15/02/2019 11:50

   o hasan cari i liroi drejtsia e sales..spaku akoma ska fillu pune.prandaj neser pajisuni me brisqe

 • Labi: 15/02/2019 10:48

  Ky diali q lirohet mori haken e vellajt e beri mir q vrau ate pleren se kish filluar u binte njerzve n qafe

  Përgjigju
  • Loku: 19/02/2019 02:41

   Labi fol mire kur*e

 • Saiqir tahiri: 15/02/2019 09:59

  Bravo rilindja.per kete lloj reforme e kishit fjalen ju po njerezit e shkrete e hengren sapunin per djathe.

  Përgjigju
  • Saqir: 15/02/2019 11:23

   Nuk i komandon rilindja gjykatat oj ti,

  • Dory: 15/02/2019 10:58

   Gjyqtaret nuk Jane te rilindjes por te PD dhe tani PD kerkon destabilizim.

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Presidentja e Hungarisë sot vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga Begaj! Fjalë përshëndetëse edhe në Kuvend

Presidentja e Hungarisë sot vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga Begaj! Fjalë përshëndetëse edhe në Kuvend